940x580 01 938x535 - Kampania społeczna ,,Nieludzka Starość’’

Kampania społeczna ,,Nieludzka Starość’’

Zwierzęta starzeją się tak samo, jak ludzie – to motto przewodnie II edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Nieludzka Starość’’, która  porusza problem zwierząt w podeszłym wieku.

Starość, jako etap w życiu czworonoga, nie ma w sobie nic złego. Pamiętajmy, że zwierzęta obserwują, czują ból i lęk, dlatego właściwa opieka i okazana empatia może tylko pozytywnie świadczyć o istocie naszego człowieczeństwa.

Wystartowała wzruszająca kampania społeczna ,,Nieludzka Starość’’, organizowana przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne, która zwraca szczególną uwagę na zmianę ludzkiej mentalności w podejściu do starszych zwierząt oraz konieczność wykonywania badań profilaktycznych, ponieważ przez nieuwagę i zaniedbanie możemy dopuścić się szczególnego okrucieństwa, jakim jest nieludzka starość naszych czworonogich przyjaciół.

Jak wynika z raportu ,,Zwierzęta w polskich domach’’, przygotowanego na podstawie badania Kantar Public, co drugi Polak (52%) jest właścicielem pupila – 42% osób posiada w domu psa, 26% kota, a 5% inne zwierzę. Co piąty ankietowany (18%) jest zaś właścicielem psa oraz kota. Ponadto, w porównaniu do wyników poprzedniego badania, między 2014 a 2017 rokiem liczba posiadaczy zwierząt domowych wzrosła z 48% do 52%. Różnica czterech punktów procentowych może nie jest spektakularna ale wskazuje, że wzrasta liczba zwierząt towarzyszących, które wkraczają lub wkroczą w wiek geriatryczny i będą potrzebowały wsparcia swojego właściciela. To bardzo trudny, ale i zazwyczaj przemilczany temat, ponieważ zwierzęca starość potrafi być tak samo okrutna i smutna jak ta ludzka. Właściciele często nie dbają o zdrowie swoich podopiecznych – nie są świadomi zagrażających im chorób, nie mają środków finansowych na leczenie, a czasem nie chcą pomóc zwierzęciu, czekając aż samo odejdzie z tego świata – nierzadko w ogromnym bólu i cierpieniu. Zdarzają się również sytuacje, w których chore czworonogi zostają porzucone. Wystarczy tylko, że zwierzę zaczyna mieć pierwsze oznaki starości.

Podobnie jak ludzi starsze zwierzęta często dopadają różne choroby. Do najczęstszych schorzeń, dotykających czworonożnych staruszków należą problemy z sercem, ze stawami, nowotwory, zaćma czy demencja starcza. Schorzenia mogą m.in. skutkować nietrzymaniem moczu, przykrym zapachem czy problemami z poruszaniem się, przez co bywają uciążliwe dla właścicieli. Wiele z nich może być jednak wykrytych dzięki profilaktyce, ponieważ medycyna wciąż weterynaryjna dynamicznie się rozwija. Zwierzęta nie powiedzą swoim właścicielom co im dolega, co je boli i jak się czują. Posiadanie starszego psa lub kota powinno zatem wiązać się z częstszymi wizytami w gabinecie weterynaryjnym, jeśli opiekun chce zachować swojego pupila w dobrym zdrowiu.

Jak wskazuje Grzegorz  Leśniewski – Prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – ,,Posiadanie zwierzęcia samo w sobie jest odpowiedzialnością, jednak wzrasta ona w momencie, gdy pupil zaczyna się starzeć. Podobnie jak starszy człowiek, tak samo i starsze zwierzę zaczyna potrzebować jeszcze więcej uwagi, troski i miłości ze strony właściciela. Ten często zapomina, że jego czworonóg nie już młodzikiem, odsuwając od siebie myśl o cierpieniu zwierzęcia z powodu nieleczonych chorób. Warto pamiętać, że zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, a bardzo często starość pupila potrafi zwyczajnie zaskoczyć człowieka – podkreśla przedstawicielka Fundacji’’ i dodaje – W naszej patronackiej przychodni nierzadko spotykamy się z właścicielami, którzy rozważają uśpienie starszego psa lub kota, nawet gdy z medycznego punktu widzenia, nie ma ku temu powodów. W ramach kampanii ,,Nieludzka Starość’’ mocno sprzeciwiamy się takiemu podejściu i wskazujemy, że nie jest to właściwy wybór.

Kampania społeczna ,,Nieludzka Starość’’ uwrażliwia właścicieli starszych zwierząt towarzyszących na ich problemy zdrowotne oraz zwraca uwagę, że starość pupila to nie powód do eutanazji. Akcja wystartowała w styczniu i potrwa do końca kwietnia 2019 roku. W ramach projektu Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne stworzyła stronę internetową www.nieludzkastarosc.org, na której właściciele starszych i młodszych zwierząt, znajdą przydatne dla nich informacje. Specjalny kalendarz umożliwi poznanie wieku pupila (w porównaniu do człowieka) i oraz wskaże badania profilaktyczne, jakie powinny zostać wykonane u czworonoga. Dodatkowo na stronie można będzie zadawać pytania lekarzowi weterynarii z lecznicy Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne.

W ramach kampanii gorąco zachęcamy do wsparcia Fundacji i przekazania 1% podatku na leczenie starszych zwierząt. KRS 0000406362  – Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.

http://www.nieludzkastarosc.org/

dog nose snout munsterlander 65928 - Kampania społeczna ,,Nieludzka Starość’’

 

Kupuj taniej! 5% rabatu na zakupy w e-sklepie Kakadu!
Super oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 43 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G,
03-236 Warszawa
NIP: 524-27-77-396
tel. 22 762 97 07,
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu