Sklep online
Sklep online

Jajko dla psa - czy pies może jeść? Surowe, gotowane a może smażone?

Psy często z nieskrywaną zazdrością spoglądają na produkty goszczące na stole ich opiekunów. Chociaż nie wszystkie ludzkie przekąski są bezpieczne dla czworonogów, niektórymi z nich bez obaw możesz podzielić się ze swoim pupilem. Jednym z prawdziwych psich przysmaków są jajka. Chociaż większość czworonożnych łakomczuchów wprost za nimi przepada, wielu psich opiekunów ma wątpliwości, czy mogą znajdować się w menu ich podopiecznych. Czy pies może jeść jajka? W jakiej formie wprowadzić do diety psa taką przekąskę?

Jajko dla psa – najważniejsze składniki odżywcze

Jaja to bardzo wartościowy element diety. Nie bez powodu uznawane są one za prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych. Jaja kurze są źródłem białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Przeciętne jajo zawiera około 60 kcal, 6 g białka i 4 g tłuszczu. Białko jaja kurzego uznawane jest za wzorcowe – jego skład aminokwasowy jest najbardziej zbliżony do składu białek ustrojowych. Jest ono źródłem m.in. argininy, histydyny, Izoleucyny, leucyny, lizyny, metioniny, tryptofanu i waliny. Co więcej, białko jaj jest dobrze przyswajalne i lekkostrawne.

W surowym żółtku znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 (m.in. DHA) i omega-6, lecytyna oraz cholina. Jest ono również niezwykle bogate w biotynę. Żółtko swoją barwę zawdzięcza ksantofilom (luteinie i zeaksantynie), które wpływają korzystnie na wzrok i wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Do innych cennych składników, jakie można znaleźć w jajkach, należą: witaminy A, K, D, E, witaminy z grupy B, żelazo, cynk, selen, jod, magnez. Skorupki jaj mogą natomiast dostarczyć organizmowi wapnia i fosforu. 

Chociaż kurze jajko jest źródłem wielu dobroczynnych substancji, niektóre z jego składników mogą być problematyczne. W surowym białku znajduje się awidyna (zwana również antywitaminą H). Uznawana jest ona za substancję antyodżywczą, wykazującą silne powinowactwo do biotyny. W przewodzie pokarmowym łączy się z witaminą H, utrudniające jej wchłanianie. Niedobór biotyny prowadzi m.in. do rozwoju stanów zapalnych skóry, wypadania włosa i ogólnego osłabienia. Dodatkowo w jajach znajdują się substancje alergizujące, takie jak: owomukoid, owoalbumina, owotransferyna, lizozym, albumina. Chociaż uczulające jest głównie białko, to również żółtko jajka zawiera potencjalne alergeny. 

Przysmaki dla psów

Czy pies może jeść jajka?

Z punktu widzenia żywieniowego spożywanie jajek przez psa może przynieść mu liczne korzyści. Jajko zawiera wiele składników niezbędnych do prawidłowe funkcjonowania organizmu psa. Często wchodzi w skład karm dla psów. Można traktować je też jako naturalny suplement i uzupełnienie karmy podstawowej. 

Kiedy warto podawać jajka psu? Ich serwowanie jest wskazane zwłaszcza przy problemach ze skórą i sierścią psa. Ze względu na wysoką zawartość biotyny w takim przypadku jajko może wspomóc regenerację szaty, wzmocnić jej strukturę i poprawić wygląd.

Kolejną grupą psów, która powinna dostawać jajka, są szczenięta. Dla młodych psów będą one idealnym źródłem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych – niezbędnych do zdrowego wzrostu i rozwoju. Co więcej, można zacząć wprowadzać je do menu czworonożnych maluchów już na etapie odsadzenia. Bez wątpienia jajko dla szczeniaka to dobry pomysł.

Dzięki jajkom można wzbogacić domowe żywienie psa. Również dieta BARF dla psa traktuje jajka jako cenny składnik posiłków. Jajko surowe dla psa pomaga zbilansować jadłospis inspirowany naturalną dietą psowatych.

Jajko dla psa może stać się oryginalną przekąską. Warto pamiętać, że stanowi one naturalny składnik menu psowatych. Krewni domowych psiaków chętnie wyjadają jaja z ptasich gniazd. Nic więc dziwnego, że wiele psów ceni walory smakowe takich smakołyków. Nawet jeśli pies na co dzień otrzymuje pyszną pełnoporcjową karmę, od czasu do czasu warto uraczyć go jajami, by sprawić mu przyjemność i przełamać żywieniową monotonię. 

Czy pies może jeść tylko jajka kurze?

Kurze jajka dla psa cieszą się największą popularnością, ale warto wiedzieć, że to niejedyna tego typu żywieniowa propozycja dla czworonoga. Jakie rodzaje jajek może jeść pies? Do diety czworonoga można wprowadzić również jaja kacze, gęsie, przepiórcze czy perlicze. Mają one podobną wartość odżywczą do jaj kurzych, chociaż mogą nieco różnić się zawartością niektórych składników. 

Jaja kacze i gęsie zawierają więcej tłuszczu niż kurze, dlatego zaleca się podawać je psu z umiarem. Dodatkowym problemem jest potencjalnie wyższe ryzyko zakażenia salmonellą za sprawą takich przekąsek. Z drugiej strony jaja kacze i przepiórcze mogą być dobrą propozycją dla alergików – rzadziej wywołują niepożądane reakcje. Jajka przepiórcze, z uwagi na małe rozmiary, bywają też świetnym przysmakiem dla miniaturowych psiaków. Z kolei kacze jajka stanowią bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym. Warto włączyć je więc do menu psów w podeszłym wieku zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawów czy osłabieniem funkcji poznawczych. 

Czy pies może jeść surowe jajko?

Czy podawanie surowych jajek dla psa to dobry pomysł? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Nie ulega wątpliwości, że jajko w formie surowej ma najwyższą wartość odżywczą. Podawanie surowych jaj dla psa jest jednak kontrowersyjne ze względu na zawartość w nich awidyny, która może prowadzić do niedoboru biotyny. W rzeczywistości psów jednak praktycznie nie dotyka taki problem. Ze względu na niskie pH panujące w żołądku psa awidyna ulega neutralizacji w przewodzie pokarmowym.

Znacznie większym zagrożeniem dla zdrowia psów są bakterie z rodzaju Salmonella. Mogą znajdować się one zarówno w skorupkach, surowym białku jajka, jak i samym żółtku serwowanym na surowo. Drobnoustroje te mogą wywołać u psów i ludzi salmonellozę, która objawia się gorączką, wymiotami i biegunkami. Również zjedzenie przez zwierzaka nieświeżego surowego jaja może skończyć się zatruciem pokarmowym. 

Warto pamiętać, że bakterie znajdujące się w jajkach są szczególnie niebezpieczne dla młodych psów, u których mechanizmy obronne nie działają jeszcze wystarczająco efektywnie. Z tego powodu surowe jajko dla szczeniaka to nie najlepsza propozycja. Jeśli koniecznie chcesz je zaoferować psiemu maluchowi, rób to ostrożnie. Zacznij od niewielkiej ilości samego żółtka i obserwuje reakcje psiaka. 

Gotowane jajko dla psa – kiedy warto je podawać?

Jajko poddane obróbce termicznej traci część składników odżywczych. Ma też niższą strawność. Jednocześnie takie jajko nie zawiera szkodliwych bakterii i awidyny. Z tego powodu serwowanie jajek po ugotowaniu uznawane jest za najlepszy sposób na urozmaicenie diety psa. Gotowane jaja można zwykle bez przeszkód oferować nawet psom wrażliwym, z osłabioną odpornością czy chorobami przewodu pokarmowego. Jajka gotowane najlepiej podać psu bezpośrednio po ugotowaniu i wystudzeniu. 

Smażone jajka w diecie psa – czy to dobry pomysł?

Smażenie to nie najlepszy sposób na przyrządzenie jajka dla pupila. Do przygotowania takiej przekąski trzeba użyć sporej ilości tłuszczu (np. oleju lub masła). Dodatkowo w trakcie smażenia mogą wydzielać się szkodliwe dla zdrowia substancje. W efekcie posiłek na bazie smażonych jaj jest wysokokaloryczny, ciężkostrawny i niezbyt zdrowy. Regularne spożywanie smażonych jaj przez psa może doprowadzić do nadwagi, a nawet zapalenia trzustki. 

Skorupki jajek dla psa – czy są bezpieczne?

Skorupki jajek stanowią bogate źródło wapnia, który jest niezbędny do budowy mocnych kości i zębów. Zawierają również inne cenne minerały. Można więc wykorzystać je do uzupełnienia diety zwierzaków o składniki mineralne.

Przed podaniem skorupki muszą jednak zostać poddane odpowiedniej obróbce. W żadnym wypadku nie należy podawać psu jajek ze skorupkami. Skorupki mogą utkwić w przewodzie pokarmowym psa, a ich ostre krawędzie poranić zwierzaka. Z tego powodu skorupki zawsze należy najpierw sparzyć wrzątkiem i zmielić, a następnie wymieszać z karmą. Warto pamiętać, że nie wszystkie zwierzaki potrzebują takich dodatków. Pies żywiony dobrą karmą pełnoporcjową z reguły nie musi otrzymywać dodatkowych suplementów mineralnych. 

Jak często podawać psu jajka i w jakiej formie?

Zastanawiasz się, w jakiej formie pies może jeść jajka? Dla psiego bezpieczeństwa najlepiej podawać je ugotowane. Nie ma natomiast praktycznie żadnych ograniczeń co do sposobu ich przygotowania. Możesz podawać psu jajka ugotowane na twardo, jajka na miękko i na półmiękko czy jajka w koszulce. Do gotowania nie używaj jednak soli.

Smażone jajka nie powinny na stałe gościć w menu psa. Pies może zjeść je jedynie od święta, jeśli nie cierpi na żadne choroby układu pokarmowego. Zapomnij jednak o podawaniu czworonożnemu podopiecznemu jajecznicy z ostrymi przyprawami, szczypiorkiem czy cebulką – znajdujące się w niej dodatki mogą poważnie zaszkodzić twojemu psu. Również serwowanie psu surowego jajka powinno być zawsze dobrze przemyślane. Jeśli chcesz podać pupilowi taką przekąskę, upewnij się, że mu nie zaszkodzi. Zawsze pozyskuj jajka od zaufanych sprzedawców. 

Jajka można serwować psu na różne sposoby. Niektóre psy lubią jeść je w całości, inne wolą natomiast posiekane na niewielkie kawałki. Nie brakuje też amatorów samych żółtek. Dodatkowo jajka nie muszą być samodzielną potrawą. Można mieszać je z karmą suchą, mokrą, posiłkami domowymi lub na bazie surowego mięsa. Jaja nadają się także do przyrządzenia smakowitych past, musów, pasztetów czy ciasteczek dla psa. 

Jak często pies może jeść jajka? To, w jakiej formie pies może jeść jajka i w jakiej ilości, zależy głównie od stosowanego modelu żywienia. Dorosłe psy mogą bez przeszkód spożywać tego typu przekąski regularnie. Jeśli jajko ma być tylko przekąską lub dodatkiem do pełnoporcjowej karmy dla psa, najlepiej podawać je maksymalnie raz w tygodniu. W przypadku diety domowej czy BARF jajka powinny być podawane częściej (nawet codziennie), pod warunkiem że jadłospis zostanie odpowiednio zbilansowany. Jeżeli jajko ma uzupełnić menu psa o biotynę i wspomóc regenerację szaty, należy serwować je przez kilka miesięcy ok. 2-3 razy w tygodniu. Po jajka warto też sięgać okresowo w trakcie linienia zwierzaka.

Warto obserwować psa po zjedzeniu jajka. Jeśli po posiłku wystąpią u niego biegunki, wymioty, problemy skórne czy inne niepożądane reakcje, należy zrezygnować z serwowania takich smakołyków. W przypadku psów cierpiących na przewlekłe choroby (zwłaszcza układu krążenia i układu pokarmowego) wprowadzenie jajek do jadłospisu należy skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. 

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Kojce dla psów

Niezaspokojona ciekawość szczeniaków bywa bardzo kłopotliwa, zwłaszcza że „narzędziem badawczym”, którego używają, są ich zęby. Pogryzione buty, rozszarpane na strzępy książki, czy dziura w skórzanym fotelu to nie jest widok,...

Czytaj więcej
Miski dla psa Zolux Inox

Wybór miski dla psa nie powinien sprawiać większych problemów, ale nie warto też zostawiać wszystkiego zupełnemu przypadkowi. Naczynie powinno być funkcjonalne, łatwe do wyczyszczenia i dopasowane do potrzeb pupila. Idealnej...

Czytaj więcej
Smycz do biegania z psem

Przebieżki z psiakiem to wspaniały sposób na zachowanie dobrej kondycji, zdrowia i wspólne spędzanie czasu. Jeśli czworonóg nasz należy do grona rosłych psów myśliwskich bądź zaprzęgowych, po odpowiednim przygotowaniu może...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram