Sklep online
Sklep online

Najczęstsze choroby chomika - dżungarskiego, syryjskiego

Chomiki to dosyć zdrowe i wytrzymałe zwierzątka domowe. Gryzonie utrzymywane w dobrych warunkach chorują rzadko. Niestety, nawet najlepsza opieka nie jest w stanie zapewnić małym podopiecznym pełnej ochrony przed problemami zdrowotnymi. Choroby u chomików pojawiają się nagle i często mają bardzo gwałtowny przebieg, dlatego tak ważne jest szybkie wychwycenie ich objawów. Sprawdź, jakie choroby najczęściej dotykają chomiki i jak je prawidłowo leczyć.

Jakie są objawy choroby u chomika syryjskiego i dżungarskiego?

Monitorowanie stanu zdrowia Twojego pupila to podstawowa zasada profilaktyki zdrowotnej u małych ssaków. Tylko szybkie wdrożenie terapii daje szansę na powrót zwierząt do pełni sił. Warto jednak pamiętać, że pierwsze objawy choroby często nie są charakterystyczne. Z tego względu nie można lekceważyć nawet subtelnych sygnałów występujących u małych ulubieńców.

Kiedy należy udać się z chomikiem do weterynarza? Do sygnałów alarmowych, wymagających pilnej diagnostyki, należą:

  • apatia i niechęć do ruchu,
  • zmiany zachowania (np. przesiadywanie w kącie klatki, drażliwość),
  • utrata apetytu,
  • spadek wagi,
  • zmiana barwy moczu, 
  • zmiany na skórze,
  • nadmiernie wypadanie włosa,
  • sztywność ruchów, 
  • zmierzwienie sierści,
  • wyciek wydzieliny z nosa lub oczu,
  • kichanie,
  • trudności z oddychaniem,
  • biegunka,
  • drgawki,
  • kulawizny.

Choroba mokrego ogona

Proliferacyjne zapalenie jelita krętego, zwane popularnie chorobą mokrego ogona, to jedna z najpoważniejszych infekcji, jakie dotykają małych podopiecznych. Chociaż przyczyny choroby nie zostały do końca poznane, uważa się, że główną rolę w jej rozwoju odgrywają bakterie Lawsonia intracellularis. Do rozwoju choroby najczęściej dochodzi u młodych chomików syryjskich i dżungarskich, niedługo po odsadzeniu. Niejednokrotnie pojawia się ona również u zwierzaków silnie zestresowanych, po zmianie sposobu żywienia, żyjących w skupiskach lub niedawno transportowanych.

Głównym objawem choroby, od którego wzięła się jej nazwa, jest wilgoć wokół ogona, spowodowana silną biegunką. Dodatkowo mogą wystąpić: spadek apetytu, zgarbiona postawa, letarg i zmierzwienie sierści. Niestety, ta groźna choroba rozwija się bardzo szybko. Już w ciągu doby od wystąpienia objawów może dojść do śmierci chomika. Z tego powodu tak ważne jest niezwłoczne wdrożenie leczenia – należy jak najszybciej zabrać chomika do weterynarza. Terapia polega na podawaniu antybiotyków oraz środków powstrzymujących biegunkę i zapobiegających odwodnieniu. Chory chomik powinien zostać odizolowany od innych zwierząt – choroba jest wysoce zaraźliwa. 

Warto pamiętać, że biegunka u chomików nie zawsze zwiastuje chorobę mokrego ogona. Czasami jest ona związana z błędami dietetycznymi (np. podaniem nieświeżego jedzenia i wody lub pokarmu zawierającego za dużo wody). W takich przypadkach wystarczy z reguły zmienić dietę swojego chomika na kilka dni, by objawy ustąpiły. Problemy jelitowe wywołać mogą również inne bakterie np. Clostridium piliforme, Salmonella sp., Escherichia coli. 

Pokarm dla chomika

Chomik – choroby układu oddechowego

Poważne zagrożenie dla zdrowia chomików stanowią bakteryjne i wirusowe infekcje układu oddechowego, które mogą spowodować zapalenie płuc. Objawy najczęściej pojawiają się u chomików osłabionych, zwłaszcza narażonych na nagłe zmiany w środowisku i przetrzymywanych w niewłaściwej temperaturze. Zapaleniem płuc chomik może zarazić się również od ludzi. 

Chore chomiki mają kłopoty z oddychaniem. Dodatkowo można u nich zaobserwować ropną wydzielinę z nosa i oczu, kichanie, świszczący oddech, apatię. W przypadku pojawienia się takich symptomów u zwierząt należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Niestety, leczenie zapalenia płuc jest trudne i często nieskuteczne. Łagodniejsze przypadki leczy się przy pomocy antybiotyków. 

Choroby oczu u chomików

Problemy z oczami to dosyć częsta przypadłość małych zwierząt. Choroby oczu chomików mogą być spowodowane zarówno infekcją bakteryjną, jak i urazami czy podrażnieniami przez kurz lub trociny. Chomiki są narażone m.in. na zapalenie spojówek, entropium czy wypadanie gałek ocznych. 

Kłopoty z oczami u chomików najczęściej powodują intensywne mrużenie oczu, łzawienie, wypływ ropnej wydzieliny z oczu, sklejanie się powiek, opuchliznę. W takich przypadkach należy udać się do weterynarza i zastosować przepisane przez niego krople do oczu. Pomóc może też przecieranie oczu chomika domowymi środkami – solą fizjologiczną lub letnią wodą – które pozwolą usunąć nadmiar wydzieliny. 

Problemy z zębami u chomików

U chomików, podobnie ja u innych gryzoni, siekacze rosną przez całe życie. Jeśli zwierzaki nie mogą ich ścierać, dochodzi u nich do przerostu zębów. Powoduje on problemy z pobieraniem pokarmu, ślinotok i zranienia pyszczka. Dodatkowo niekiedy przerost zębów prowadzi do problemów z oczami. By uchronić pupila przed kłopotami, należy regularnie serwować mu twarde gryzaki naturalne (np. nieokorowane gałązki drzew owocowych) lub gotowe przekąski do gryzienia dostępne w sklepach zoologicznych. Jeśli jednak u chomika doszło już do znacznego przerostu uzębienia, zwierzaka trzeba zabrać do weterynarza, który dokona korekcji zębów. 

Choroby skóry u chomika dżungarskiego i syryjskiego

Zauważyłeś, że sierść Twojego małego pupila stała się matowa i nadmiernie wypada, a na jego skórze pojawiły się strupy, zaczerwienienia lub ranki? A może Twój ulubieniec zaczął w ostatnim czasie intensywnie się drapać? Takich symptomów nie powinieneś lekceważyć – mogą świadczyć o chorobach pasożytniczych i grzybiczych skóry. Chomiki mogą paść ofiarą różnych pasożytów, m.in. roztoczypcheł, świerzbowców. Nierzadko kłopoty ze skórą u małych zwierzaków wywołane są grzybicą lub nużycą. 

Aby pozbyć się pasożytów u chomika, niezbędne jest stosowanie środków zaleconych przez lekarza. Duże znaczenie w walce z chorobami skóry mają również: przestrzeganie zasad higieny, regularna wymiana ściółki, czyszczenie klatek oraz akcesoriów zwierzaków. Choroby wywołane przez grzyby lub pasożyty szybko szerzą się w otoczeniu, dlatego chore zwierzęta trzeba trzymać w izolacji od innych gryzoni. 

W wyniku zakażenia drobnych ranek i skaleczeń u chomików mogą powstawać ropnie pod skórą lub w workach policzkowych. Wymagają one osuszenia, przemycia i antybiotykoterapii pod kierunkiem lekarza weterynarii. 

W przypadku chomików z zaczerwienieniem skóry i świądem warto wykonać również badania w kierunku alergii. Nadmierne wypadanie włosa u chomika może być ponadto spowodowane niedoborem białka w diecie lub zaburzeniami hormonalnymi. 

Inne choroby chomika

Wraz z wiekiem u chomików, podobnie jak u innych zwierząt, osłabieniu ulegają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Małe ssaki stają się przez to podatne na coraz więcej schorzeń. Do problemów, które notowane są głównie u starszych zwierząt, należą m.in.:

  • amyloidoza – wywołana jest odkładaniem się w organach (głównie nerkach i wątrobie), białka – amyloidu. Amyloidoza zwykle prowadzi do niewydolności nerek i może objawiać się utratą apetytu, zgarbioną postawą, obrzękami na skutek gromadzenia się wody w organizmie. Choroba jest nieuleczalna, można jedynie poprawić komfort życia chorego zwierzęcia. 
  • nowotwory – choroby nowotworowe są dosyć często spotykane u gryzoni w podeszłym wieku. Małe ssaki są szczególnie narażone na chłoniaki, nowotwory nadnerczy, tarczycy i układu rozrodczego. Objawy nowotworów uzależnione są od ich lokalizacji. Często powodują one jednak zmiany behawioralne, utratę wagi, osłabienie, wypadanie sierści. Niektóre nowotwory można skutecznie leczyć chirurgicznie.
  • choroby dróg moczowych – u starszych chomików może wystąpić kamica dróg moczowych lub zapalenie nerek. Choroby układu moczowego powodują nadmierne wydzielanie moczu, obecność krwi w moczu, zwiększone pragnienie, trudności i ból przy oddawaniu moczu oraz spadek apetytu. 
  • zastoinowa niewydolność serca – szczególnie narażone na tę chorobę są chomiki syryjskie, zwłaszcza w podeszłym wieku. Zastoinowa niewydolność serca prowadzi do osłabienia jego funkcji i tworzenia się zakrzepów. Choroba objawia się bladością błon śluzowych, zaburzeniami rytmu serca, przyspieszeniem oddechu. Niestety, zwykle nie jest możliwe skuteczne leczenie.
  • choroba policystyczna – u chorych zwierząt pojawiają się cysty w narządach (głównie wątrobie) i narządach płciowych. Mogą one powodować ból, utratę apetytu i spadek wagi. Czasami możliwe jest chirurgiczne usunięcie cyst. 

Odpowiednia profilaktyka zdrowotna to klucz do utrzymania małego ulubieńca w dobrym zdrowiu, aż do końca jego dni. Pamiętaj więc o zapewnieniu pupilowi zbilansowanej diety, właściwych warunków higienicznych i bezstresowego środowiska życia. Nigdy nie zwlekaj też z wizytą u weterynarza w przypadku choroby – Twoja szybka reakcja może uratować gryzoniowi życie. 

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Przysmaki dla królika

Jak wzbogacić dietę królika, tak aby nie wprowadzać do niej zbędnych kalorii? Doskonałym urozmaiceniem jadłospisu naszych uszatych ulubieńców są rozmaite przysmaki i smakołyki. Ich zadaniem jest nie tylko przełamanie monotonii...

Czytaj więcej
Zioła dla szynszyli

Różnego rodzaju mieszanki suszonych ziół i roślin stanowią cenny dodatek do jadłospisu każdego gryzonia. Szynszyle nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Podając odpowiednie gatunki ziół możemy znacznie poprawić kondycję i samopoczucie...

Czytaj więcej
Co jedzą wiewiórki – przeczytaj wszystko o żywieniu wiewiórek

Wiewiórki są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt, zamieszkujących tereny polskich lasów, parków i ogrodów. Choć spotykamy je tak często, wciąż niewiele o nich wiemy. Co jedzą wiewiórki i czy...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram