Sklep online
Sklep online

Mowa królika - dlaczego tupie, liże i jak okazuje miłość?

Króliki, podobnie jak psy i koty potrafią komunikować się za pomocą gestów i dźwięków. Drobne sygnały, takie jak tupanie, lizanie czy zgrzytanie zębami to sposób na okazywanie swoich emocji lub sygnalizowanie pewnych potrzeb. Czemu królik tupie? Dlaczego zgrzyta zębami i jak okazuje swą miłość? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Zrozumienie mowy ciała królika to klucz do zbudowania dobrej relacji z czworonogiem. Jeśli uda Ci się rozszyfrować, co znaczą poszczególne gesty, postawa czy dźwięki, łatwo odgadniesz, w jakim nastroju jest królik albo czego najbardziej mu potrzeba. Dzięki temu zapewnisz swemu uszatemu podopiecznemu najlepszą opieką i zbudujesz z nim relację opartą na zaufaniu oraz poczuciu bezpieczeństwa. Co znaczą poszczególne gesty? Jak zachowuje się królik, gdy jest szczęśliwy lub zaniepokojony? Oto przewodnik po mowie ciała królika.

Pokarm dla królika

Mowa królika: dlaczego króliki tupią?

Czemu królik tupie? To chyba jedna z największych zagadek, z jakimi borykają się właściciele uszatych czworonogów. Jak interpretować zachowanie pupila? Okazuje się, że może ono mieć więcej niż jedno znaczenie!

Przede wszystkim warto wiedzieć, że tupanie to jak najbardziej naturalne zachowanie, praktykowane przez wszystkie zajęczaki. Niestety przeważnie komunikat ten związany jest z negatywnymi odczuciami i emocjami. Królik najczęściej tupie gdy:

  • jest zły lub sfrustrowany – tupanie często jest oznaką niezadowolenia z sytuacji, w której zwierzę się znalazło. Królik może czuć się niekomfortowo w danym miejscu, odczuwać złość, a nawet zazdrość;
  • chce Cię ostrzec przed niebezpieczeństwem – królik tupie często, kiedy czuje się zagrożony. Jeśli tupaniu towarzyszą inne sygnały, takie jak kulenie się czy zgrzytanie zębami, może to znaczyć, że zwierzę odczuwa ból. W takiej sytuacji warto zabrać zwierzaka do weterynarza.

Mowa ciała królika. Co znaczą gesty pupila?

Jak wiele można odczytać z króliczej mowy ciała? Okazuje się, że „język” zajęczaków jest tak samo rozbudowany, jak mowa niewerbalna psów czy kotów. Za pomocą ruchów ciała czy postawy królik przekazuje wiele informacji na temat swojego humoru, emocji  czy nastawienia wobec człowieka. Na jakie zachowanie królika zwracać uwagę i jak należy je odczytywać?

Skakanie

Skakanie to coś, co chyba najbardziej kojarzy się z królikami. Oczywiście zaraz po charakterystycznych długich uszach i małym puchatym ogonku. Co jednak oznacza skakanie? Jeśli Twój uszaty podopieczny energicznie podskakuje, wywija w powietrzu szalone piruety, dając tym samym pokaz nie lada akrobacji, to znaczy, że jest niezwykle radosny i podekscytowany. Króliki lubią skakać, gdy mają dobry humor i pragną podzielić się swą radością ze swymi kompanami.

Stawanie na tylnych łapach

Taka postawa świadczy o zaciekawieniu. Stawanie słupka to pozycja badawcza, która pozwala zwierzakowi rozejrzeć się i zebrać więcej informacji o otoczeniu. Niektóre króliki nauczyły się stawać na tylnych łapach, by w ten sposób zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Dzięki temu mogą uzyskać to, czego potrzebują, na przykład smakołyk albo chwilę zabawy z człowiekiem.

Pozycja stojąca na tylnych łapach może mieć też inne znaczenie. Jeśli zwierzak unosi przednie łapki, a przy tym warczy, może to oznaczać, że jest zdenerwowany i gotowy do ataku. 

Ruchy nosem

Króliczy nosek wyraża więcej, niż można by przypuszczać. Kiedy króliczek trąca Cię swoim nosem, prawdopodobnie chce zwrócić Twoją uwagę. Być może ma ochotę na pieszczoty albo próbuje zachęcić Cię do zabawy. Trącanie nosem sugeruje, że zwierzak tęskni za Twoim towarzystwem.

Poruszanie nosem może oznaczać też, że królika zaciekawił jakiś zapach. Zwierzak próbuje ustalić, co tak pachnie i czy nadaje się do schrupania. Z drugiej jednak strony szybkie i intensywne poruszanie nosem może świadczyć o strachu i zaniepokojeniu zwierzęcia. Im szybciej królik porusza swym nosem, tym większy stres odczuwa.

Leżenie na plecach

Królik wylegujący się na plecach czuje się zrelaksowany i bezpieczny. Wie, że nic mu nie zagraża i nie musi się niczego bać. Czuje się pewnie w swoim otoczeniu i nic go nie martwi. Warto pamiętać, że brzuch to niezwykle wrażliwa część ciała. Odsłanianie go świadczy o zaufaniu wobec swego opiekuna lub innych króliczych towarzyszy. Zarówno króliki, jak i koty przyjmują tę pozycję tylko wtedy, gdy czują się całkowicie bezpiecznie w swoim otoczeniu.

Zamieranie w bezruchu

Na pewno nie raz widziałeś, jak królik zamiera w bezruchu i kładzie uszy płasko na plecach. Co to może znaczyć? Niestety całkowity bezruch jest oznaką strachu i braku nadziei na ucieczkę. Króliki to zwierzęta niezwykle czujne i ostrożne. Kiedy coś je spłoszy, zwykle natychmiast rzucają się do ucieczki. Jeśli jednak nie mają dokąd uciekać ani gdzie się skryć, po prostu przywierają do podłoża i zamierają w bezruchu. Jeśli widzisz pupila w takiej sytuacji, zastanów się, co mogło go przestraszyć. Może głośny hałas albo kot za oknem? Jeśli reaguje tak na Twoją obecność, daj mu trochę czasu na oswojenie.

Bezwładne przewracanie się na bok

Co robić, kiedy pupil przewraca się na bok, jakby był bezwładny i przestaje się ruszać? Absolutnie nic! Takie zachowanie świadczy jedynie o tym, że królik świetnie się bawił, a teraz czuje się bardzo zmęczony. Wiele królików zachowuje się tak właśnie po zabawie albo serii radosnych skoków. Zdarza się, że zwierzak rzuca się na bok i zasypia niemal od razu. Czasem jest mu zupełnie obojętne to, gdzie śpi albo w jakiej pozycji. To zaś świadczy o tym, że królik czuje się bezpiecznie w Twojej obecności.

Dlaczego królik zgrzyta zębami?

Zgrzytanie zębami to dość niejednoznaczny sygnał. W zależności od kontekstu może świadczyć o pozytywnych lub negatywnych odczuciach pupila. Jeśli zwierzak zaczął zgrzytać zębami podczas głaskania lub przytulania, to prawdopodobnie wyraża w ten sposób swoje zadowolenie. Zgrzytanie zębami wskazuje na to, że królik znajduje się w niezwykle błogim stanie i czuje się dobrze w Twoim towarzystwie.

Niestety zgrzytanie może być także wyrazem bólu. Jeśli królik jednocześnie kuli się lub zaczyna chować, to bardzo możliwe, że coś mu dolega. W takiej sytuacji warto obserwować swojego pupila. Jeśli objawy dyskomfortu nie ustąpią, koniecznie zabierz królika do lekarza weterynarii.

Co znaczą dźwięki wydawane przez królika?

Króliki tylko wydają się ciche. Tak naprawdę mają w swoim repertuarze sporą gamę dźwięków, poprzez które komunikują się z otoczeniem. Typowe dla królików jest, na przykład:

  • mruczenie – podobnie jak u kota może świadczyć o zadowoleniu i odczuwanej przyjemności;
  • chrząkanie – to wyraz złości i irytacji. Za pomocą takich dźwięków królik ostrzega, że jest gotowy gryźć i się bronić;
  • warczenie – podobnie, jak chrząkanie pełni funkcję ostrzeżenia i wyraża złość;
  • krzyk – silny ból lub panika – skrajnie negatywne emocje.

Jak królik okazuje miłość do opiekuna?

Króliki to zwierzęta stadne, dysponujące całą gamą sygnałów służących do komunikacji z pobratymcami w naturalnym środowisku. Komunikaty, które zwierzaki mogą wysyłać do siebie nawzajem, często świadczą o zbliżającym się niebezpieczeństwie albo chęci zabawy. Króliki opracowały też osobną grupę komunikatów, mających wyrażać przywiązanie i sympatię dla swoich towarzyszy. Po czym poznać, że Twój królik Cię kocha?

  1. Królik liże Cię po rękach. Króliki, które żyją ze sobą w przyjaznych stosunkach, poświęcają wiele czasu na wzajemną pielęgnację futerka. Króliki w ten sposób okazują miłość i przywiązanie do siebie nawzajem. Co ciekawe, podobnie zachowują się wobec ludzi, których darzą sympatią. Jeśli Twój uszaty podopieczny liże Twoje dłonie lub ubrania, robi to, by okazać Ci swoje względu. To znaczy, że jesteś dla niego kimś wyjątkowym i zależy mu na Twoim dobrym samopoczuciu. Z tego samego powodu zwierzak może lizać inne przedmioty, na których został Twój zapach.
  2. Królik szturcha Cię swoim noskiem. Jak już wspominano, zachowanie to świadczy o chęci nawiązania interakcji. Często zachowują się ta zwierzaki, które mają ochotę na zabawę albo głaskanie. Może to być także forma przyjaznego powitania.
  3. Królik przytula się i zasypia obok Ciebie. To oczywisty dowód miłości i bezgranicznego zaufania. Chęć przytulania się i urocze drzemki na Twoich kolanach świadczą o tym, że zwierzak czuje się bezpiecznie i przebywanie u Twojego boku sprawia mu przyjemność.

Komunikacja z królikiem. Jak zdobyć miłość uszatego czworonoga?

Jak widać, zrozumienie królika wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wysyłane przez niego sygnały są dość jasne, o ile wiadomo, na jakie niuanse zwracać uwagę. Specyficzna postawa ciała czy ruch nosem czasami wyraża więcej niż tysiąc słów. A jak zaskarbić sobie sympatię tego uroczego czworonoga?

Przede wszystkim, zapewnij swojemu pupilowi dobre warunki do życia i poczucie bezpieczeństwa. Wygodna i dobrze wyposażona klatka dla królika będzie nie tylko jego domem, ale i schronieniem. Zabawki zapewnią rozrywkę i utrzymają zwierzaka w dobrej kondycji fizycznej. Z kolei odpowiednia karma dla królika i zestaw wybornych przysmaków pomogą Ci oswoić podopiecznego i szybciej pozyskać jego zaufanie. Oswojenie królika wymaga czasu, ale z pewnością jest warte wysiłku!

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Domki Vitmix dla gryzoni i królików

Prezentujemy nowe domki marki Vitmix dla gryzoni i królików, które właśnie wprowadziliśmy do naszych sklepów (w tym również do sklepu internetowego Kakadu). Ładne i praktyczne, wykonane są w całości z...

Czytaj więcej
Prezent pod choinkę dla gryzonia

Co kupić pod choinkę dla gryzonia? Nowy kołowrotek, drewniany domek, a może huśtawkę lub coś pysznego do schrupania? Wybierając gwiazdkowe prezenty dla najbliższych, nie zapominajmy o naszych małych podopiecznych. Są...

Czytaj więcej
Jak bawić się z szynszylą?

Czy można bawić się z szynszylą? Jak najbardziej! Co prawda zabawa z gryzoniem nie do końca przypomina tę z psem czy kotem, ale może dostarczyć równie wiele frajdy, a przy...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram