Dlaczego kot pod wpływem stresu gubi sierść?

Dlaczego kot pod wpływem stresu gubi sierść?

Koty podwórkowe lub te, które mieszkają w domu, ale często wychodzą na zewnątrz, intensywnie linieją na wiosnę. W przypadku domowych zwierzaków ów naturalny cykl często ulega zaburzeniu. Ogrzewanie i brak dostępu do słonecznego światła powodują, że koty gubić zaczynają sierść i w innych porach roku. Wypadanie martwych włosów to zupełnie naturalna kolej rzeczy. Zdarza się jednak, że kocie linienie staje się zbyt intensywne – to wzbudzić powinno nasz niepokój!

Dlaczego kot nadmiernie gubi sierść?

Wiele czynników na szwank narażać może sierść naszych domowych pupili. Tak jak i w przypadku szeregu innych dolegliwości, tak i w tej sytuacji, aby podjąć odpowiednie kroki zaradcze, koniecznie poznać trzeba przyczynę kociego łysienia. Gdy na skórze zaobserwować możemy wykwity skórne prawdopodobnie do czynienia mamy z procesem zapalnym – mówić możemy wówczas o alergicznym lub kontaktowym zapaleniu skóry. Te pierwsze najczęściej wywoływane jest przez pchły, ale w grę wchodzić mogą tu też roztocza, pyłki czy uczulenie na niektóre produkty spożywcze. Jeśli chodzi o kontaktowe zapalenie skóry, to powoduje je styczności z substancją drażniącą. U kotów reakcje podrażnieniowe najczęściej wywołują mydła, szampony, spreje na owady, obroże przeciwpchelne, chlorowana woda, produkty jodowe, nawozy sztuczne, terpentyna czy lakiery.[1] I to nie wyczerpuje jeszcze bogatej listy możliwości! Pasożyty zewnętrzne, grzyby czy łojotok też prowadzić mogą do powstawania wyłysień. Wszystkie wspomniane przyczyny to czynniki natury fizycznej, u naszego kota nagminne gubienie sierści może mieć jednak podłoże nieco inne – psychogenne. Baczna obserwacja kociego zachowania z pewnością pomoże odpowiednio zdiagnozować problem.

Na stres kot reagować może impulsywnym lizaniem

Koty to bardzo wrażliwe zwierzaki, nawet pozornie niewielka zmiana w otoczeniu łatwo wyprowadzić może je ze stanu równowagi. Goście, nowy zwierzak w domu, odmienne pożywienie, a nawet pogodowe wahnięcia – wszystko to zestresować może naszego, lubiącego codzienną rutynę, czworonożnego towarzysza. Kot, gdy chce złagodzić napięcie, zaczyna się lizać. W normalnych warunkach dbanie o siebie to również jego ulubione zajęcie. Potrafi on przeznaczyć na nie od 30 do 50 % swej dobowej aktywności. U zestresowanego kota ta powszednia, przyjemna czynność czasem przemienia się w zachowanie obsesyjno – kompulsywne. Zwierzak potrafi lizać się tak intensywnie, że doprowadza do ubytku włosów i pojawienia się wyłysień. My stres rozładowywać możemy na wiele rozmaitych sposobów, czasem zwalczyć można go nawet śmiechem. Koci repertuar możliwości w tej dziedzinie jest ubogi. Gdy nasz pupil nadmiernie zaczyna się lizać, nie znaczy to, że nagle dokładniej zadbać postanowił o codzienną toaletę. Sprawdźmy lepiej, czy nie dzieje się coś, co wywołuje u niego rozdrażnienie.

Jak zadbać o zestresowanego kota?

Nawet podczas zwykłej toalety koty połykają część wylizywanych włosów. Problem ten nasila się jeszcze bardziej, gdy lizanie staje się zachowaniem nie pielęgnacyjnym a kompulsywnym. W normalnych warunkach zdrowy kociak zazwyczaj jest w stanie poradzić sobie z zalegającą w przewodzie pokarmowym zbitą kulą włosów. Gdy jednak ich pochłaniana ilość staje się zbyt duża, naszemu pupilowi przydać może się małe wsparcie. Dobrze w sytuacji tej sprawdzają się specjalne karmy czy pasty odkłaczające. Dzięki nim kot z łatwością pozbędzie się złogów zalegającej sierści. [2]

Nie ma innej drogi to odstresowania naszego pupila, niż odkrycie środowiskowej lub społecznej zmiany, która zaszła w jego otoczeniu i wprowadziła go w niepokój. Dobrze jest wiedzieć, co doskwiera kociakowi. Mając takie rozeznanie, łatwiej i skuteczniej będziemy mogli mu pomóc. Zaproszenie do wspólnej zabawy to zawsze dobry pomysł. Interaktywne zabawki i zwiększona stymulacja środowiskowa to nie tylko doraźne lekarstwo potrafiące przekierować kocią uwagę. Taka regularna stymulacja zwierzaka pozwala mu się zrelaksować i uspokoić. To szansa na to, że w inny sposób nauczy on się rozładowywać swe napięcie.

W łagodzeniu stresu pomóc może też Feliway – preparat będący odpowiednikiem kocich feromonów. W pomieszczeniu spryskanym tym specyfikiem kot będzie spokojniejszy, będzie też czuł się bezpieczniej. Kot naprawdę silnie reagować może na zmianę swej sytuacji rodzinnej. Rozwód właścicieli, śmierć któregoś z domowników czy wydłużenie godzin pracy – to sprawy, z którymi nasz pupil może sobie nie dać rady. W tej sytuacji przepisane przez weterynarza leki przeciwlękowe czy antydepresyjne okazać mogą się jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródła:
1. http://www.quality-cat-care.com/cat-hair-loss.html
2. http://www.vetopedia.pl/article107-1-pilobezoary.html

banerek-promocyjny-kakadu1

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 43 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu