Karma weterynaryjna dla kota
Sposób żywienia zwierząt ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Przewlekłe choroby często znacząco zmieniają zapotrzebowanie pokarmowe futrzaków. Chore koty potrzebują więc specjalnego żywienia, które zaspokoi ich szczególne potrzeby. Odpowiednia dieta może skutecznie wspomóc profilaktykę i leczenie wielu chorób u mruczków. By zapewnić choremu pupilowi wszystkie niezbędne substancje, warto zaoferować mu wysokiej jakości karmę weterynaryjną dla kota.
Produktów: 21
Karma weterynaryjna dla dorosłych kotów ze schorzeniami dróg moczowych
Karma weterynaryjna dla kotów z chorobami dolnych dróg moczowych (FLUTD). Formuła redukująca stres
Karma weterynaryjna dla kociąt i dorosłych kotów z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.
Karma weterynaryjna dla kotów z chorobami dolnych dróg moczowych (FLUTD)
Karma weterynaryjna dla kotów z nadwagą i chorobami dróg moczowych. Receptura minimalizująca stres
Karma weterynaryjna dla kotów z nadwagą i chorobami dróg moczowych. Receptura minimalizująca stres
Karma weterynaryjna dla dorosłych kotów. Dieta eliminacyjna
Weterynaryjna karma dla kotów z zapaleniem przewodu pokarmowego.
Karma weterynaryjna dla psów i kotów, ułatwia powrót do zdrowia po operacjach, przy anoreksji i osłabieniu
Karma weterynaryjna dla kotów z niewydolnością nerek.
Specjalistyczne karmy dla kotów – czym się wyróżniają?
Dopasowanie diety do indywidualnych wymagań mruczka to bardzo ważny element prawidłowego żywienia. Stan zdrowia jest jednym z głównych czynników wpływających na potrzeby żywieniowe zwierząt. W czasie choroby kot wymaga szczególnej opieki. Zaburzenia w funkcjonowaniu różnych narządów mogą doprowadzić do naruszenia równowagi wewnętrznej organizmu, zmian metabolicznych, spadku apetytu, stanów zapalnych, upośledzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych. Wszystko to przekłada się na codzienne funkcjonowanie zwierząt. Chore koty często są osłabione, apatyczne, pozbawione radości życia. Dodatkowo nie mają ochoty na zabawę ani jedzenie.
Żywienie kota chorego wymaga więc zbilansowania pod kątem jego wyjątkowych potrzeb. Mruczki zmagające się z różnymi problemami zdrowotnymi zwykle nie mogą być karmione standardowymi karmami bytowymi. W takim przypadku z pomocą przychodzą karmy weterynaryjne dla kotów. Skład karm tego typu jest ściśle dopasowany do problemów i wymagań chorych mruczków. W porównaniu do uniwersalnych karm bytowych mają więc one podwyższoną lub zredukowaną wartość kaloryczną, zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów czy substancji mineralnych. Karmy specjalistyczne w pełni pokrywają zapotrzebowanie kotów na energię i składniki odżywcze. Zwykle stosowane są więc jako jedyne źródło niezbędnych substancji. Sprawdzają się w przypadku większości chorób dietozależnych. Karmienie kota karmą weterynaryjną jest koniecznością, gdy dotychczasowa dieta może spowodować pogłębianie się problemów.
Receptura produktów weterynaryjnych przygotowywana jest przez specjalistów – lekarzy weterynarii, naukowców i dietetyków zwierzęcych. Produkowane są one ze starannie selekcjonowanych, bezpiecznych dla zdrowia składników. Często bazują również na alternatywnych źródłach białka czy węglowodanów, które ograniczają ryzyko różnych dolegliwości u mruczków. Dodatkowo pozbawione są składników najczęściej wywołujących u kotów niepożądane reakcje. Pokarmy weterynaryjne mogą też zawierać dodatkowe składniki aktywne, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie kociego organizmu. Dzięki temu wykazują działanie terapeutyczne i profilaktyczne. Właściwości produktów weterynaryjnych potwierdzają liczne badania.
Weterynaryjne karmy dla kotów zazwyczaj wykazują wielokierunkowe działanie. Często ich podawanie stanowi integralny element terapii. Niejednokrotnie zwiększają skuteczność leczenia farmakologicznego, ułatwiają powrót do zdrowia i skracają czas rekonwalescencji. Ich stosowanie ogranicza też dolegliwości towarzyszące chorobom, poprawia funkcjonowanie organizmu i samopoczucie kota. Produkty weterynaryjne odciążają chore narządy i ograniczają ich degenerację. Umożliwiają również przywrócenie równowagi w organizmie i unormowanie wskaźników biochemicznych. Czasami serwowanie mruczkowi produktów leczniczych umożliwia także zmniejszenie dawek stosowanych leków.
Jeśli kot cierpi na przewlekłą chorobę, odpowiednia karma specjalistyczna może ograniczyć i opóźnić jej postęp, a w konsekwencji pomóc futrzakowi jak najdłużej zachować sprawność i dobrą kondycję. Niektóre produkty poleca się również do stosowania w ramach profilaktyki u zdrowych kotów predysponowanych do określonych schorzeń. Podawane kotom już po zakończeniu leczenia podtrzymują natomiast osiągnięte efekty terapii i zapobiegają nawrotom choroby.
Suche i mokre karmy dla chorych kotów
Karmy weterynaryjne – podobnie jak bytowe – dostępne są w dwóch wersjach: suchej i mokrej. Dzięki temu można z łatwością dopasować je do preferencji swojego podopiecznego. Sucha karma weterynaryjna dla kota jest wygodna w przechowywaniu i łatwa w dawkowaniu. Może być stosowana przy większości problemów zdrowotnych u kota. Dodatkowo można pozostawić mruczkowi zapas suchych granulek bez obaw o ich zepsucie. Jest to szczególnie ważne, jeśli futrzak nie chce lub nie może spożywać jednorazowo dużych dawek pokarmu.
Mokra karma weterynaryjna dla kota sprawdzi się zwłaszcza u mruczków, które z powodu choroby zmagają się ze spadkiem apetytu. Ze względu na wysoką smakowitość pożywienie tego typu świetnie zachęca futrzaki do jedzenia posiłków i przywraca radość płynącą z jedzenia. Wilgotne produkty warto podawać również mruczkom mającym problemy z zębami lub osłabionym węchem. Tego typu karmy są lekkostrawne i dobrze przyswajalne, dlatego można serwować je nawet futrzakom obdarzonym wrażliwym przewodem pokarmowym. Dodatkowo mokre karmy dostarczają kotom sporej porcji wody, co jest istotne w przypadku zwierząt, które piją niechętnie lub mają kłopoty z układem moczowym.
Weterynaryjna karma dla kota – rodzaje
W naszym sklepie dostępne są mokre i suche karmy weterynaryjne dla kotów w wielu rodzajach. U nas bez problemu znajdziesz idealny produkt do leczenia twojego kota. Oferta karm weterynaryjnych w sklepie Kakadu obejmuje produkty dla kotów:
- z nadwagą i po sterylizacji – odznaczają się niskotłuszczową recepturą, z podwyższoną zawartością włókna. Zapewniają długie uczucie sytości. Pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi, wspomagają stopniową utratę masy ciała, ułatwiają utrzymanie silnych mięśni i zdrowych stawów. Wzbogacone są m.in. L-karnityną, glukozaminą i chondroityną.
- ze schorzeniami dróg moczowych i układu moczowego – przeznaczone dla kotów zmagających się z kamieniami moczowymi lub zapaleniem pęcherza. Zmieniają odczyn moczu, łagodzą stany zapalne, ułatwiają usuwanie złogów i zapobiegają ich ponownemu wytrącaniu się.
- z chorobami nerek – wyróżniają się obniżoną zawartością białka i niektórych minerałów. Dzięki temu odciążają chore nerki, opóźniają ich degenerację i zapobiegają powikłaniom spowodowanym niewydolnością nerek.
- z cukrzycą – cechuje je obniżona zawartość węglowodanów. W ich skład wchodzą też specjalne frakcje włókna pokarmowego. Pozwalają zadbać o właściwe żywienie kota z cukrzycą. Normalizują poziom cukru we krwi i zapobiegają jego gwałtownym wahaniom. Ułatwiają utrzymanie właściwej masy ciała mruczącym diabetykom.
- w okresie rekonwalescencji po chorobach i zabiegach – przygotowane z myślą o kotach powracających do zdrowia po operacjach lub ostrych chorobach. Sprawdzą się również w przypadku niedożywienia, anoreksji, osłabienia. Charakteryzują się wysokoenergetyczną i odżywczą recepturą. Często w ich skład wchodzą substancje wzmacniające naturalne mechanizmy obronne organizmu, m.in. przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3.
- z chorobami stawów – wzmacniają stawy, wspomagają odbudowę chrząstki stawowej, poprawiają elastyczność i ruchomość stawów, ograniczają stany zapalne i ból. Sprawdzają się u kotów z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz po urazach.
- z chorobami układu pokarmowego – przeznaczone dla czworonogów cierpiących na choroby żołądka, jelit, trzustki, problemy trawienne, zaburzenia wchłaniania. Charakteryzują się lekkostrawną recepturą. Ograniczają stany zapalne przewodu pokarmowego, przywracają równowagę mikroflory jelitowej, poprawiają perystaltykę jelit, zapobiegają biegunkom i zaparciom. Są wzbogacone m.in. ziołami, elektrolitami, kwasami tłuszczowymi omega-3, prebiotykami czy włóknem pokarmowym.
- z alergią i problemami ze skórą i sierścią – opierają się na białku hydrolizowanym lub rzadko wywołującym alergie. Dodatkowo mogą mieć formułę monoproteinową lub bezzbożową. Są pozbawione ciężkostrawnych komponentów. Zmniejszają ryzyko reakcji alergicznych u kotów, ograniczają stany zapalne skóry i poprawiają stan sierści. Często wzbogacone są olejami rybnymi i witaminami z grupy B. Można stosować je w ramach diety eliminacyjnej czy w leczeniu alergii, nietolerancji pokarmowej i problemów dermatologicznych.
- z chorobami wątroby – poprawiają funkcjonowanie wątroby, usprawniają usuwanie toksyn z organizmu. Cechuje je ograniczona zawartość białka i miedzi oraz wysoki poziom energii.
- zestresowanych i z zaburzeniami behawioralnymi – zawierają m.in. alfa-kazozepinę i L-tryptofan. Poprawiają nastrój, zwiększają odporność na stres, obniżają napięcie emocjonalne. Dedykowane są kotom narażonym na długotrwały stres oraz cierpiącym z powodu zaburzeń lękowych. Są szczególnie przydatne w terapii zaburzeń somatycznych na tle behawioralnym, m.in. FLUTD, dermatoz.
Karma weterynaryjna dla kota – jak ją stosować?
Stosowanie weterynaryjnej karmy dla kota zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Produkty tego typu nie powinny być podawane bez wskazań weterynaryjnych. Karmę trzeba ponadto dobrać do konkretnego zwierzaka.
Należy skrupulatnie przestrzegać dawkowania produktu ustalonego przez weterynarza. Jeśli weterynarz nie zalecił inaczej, karmę można podawać według wskazań producenta znajdujących się na opakowaniu. Stosowanie niektórych karm trzeba również dopasować do pór aplikowania kotu leków. Warto pamiętać, że podawanie mruczkowi innych pokarmów i przekąsek może zaburzyć działanie terapeutyczne karm. Lepiej więc ich nie serwować bez porozumienia z lekarzem.
Czas stosowania karm weterynaryjnych uzależniony jest od konkretnego problemu twojego kota. Większość pokarmów specjalistycznych dla osiągnięcia pożądanego efektu terapeutyczne trzeba stosować przez minimum kilka tygodni. Niektóre produkty w razie potrzeby można jednak podawać w sposób ciągły – nawet do końca życia mruczka.
W trakcie terapii należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii oraz kontrolować stan swojego zwierzęcia. W przypadku zaobserwowania u zwierzaka niepokojących objawów trzeba jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. Warto również stale monitorować wagę podopiecznego, by mieć pewność, że podawana porcja pokarmu jest dla niego odpowiednia.