Karma weterynaryjna dla psów, wskazana przy kamieniach moczowych
Karma weterynaryjna dla psa
Stan zdrowia to jeden z najważniejszych czynników, jakie trzeba uwzględnić przy wyborze karmy dla psa. Nie wszystkie czworonogi mogą bez przeszkód spożywać dowolne pokarmy. Psy cierpiące z powodu przewlekłych chorób wymagają specjalnej diety weterynaryjnej, która zaspokoi ich specyficzne potrzeby. Niezwykle przydatne przy różnych problemach zdrowotnych są karmy weterynaryjne.
Produktów: 23
Karma weterynaryjna dla psów, z chorobami nerek i układu moczowego
Karma weterynaryjna dla psów z nadwagą i chorobami dróg moczowych. Receptura minimalizująca stres
Karma weterynaryjna dla psów i kotów, ułatwia powrót do zdrowia po operacjach, przy anoreksji i osłabieniu
Karma weterynaryjna dla dorosłych psów, wskazana przy zaburzeniach pokarmowych i problemach skórnych
Karma weterynaryjna dla dorosłych psów ras małych, wskazana przy zaburzeniach przewodu pokarmowego
Karma weterynaryjna dla dorosłych psów, wskazana przy zaburzeniach przewodu pokarmowego
Weterynaryjne karmy dla psów - czym się wyróżniają?
Żywienie specjalistyczne dla psów to ważny element terapii wielu schorzeń. Dietoterapia może skutecznie wspierać leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach nawet je zastąpić. Samodzielne opracowanie planu dietetycznego dla chorego pupila i zbilansowanie jego jadłospisu jest jednak bardzo trudne.
Występowanie chorób u psa ma znaczący wpływ na zapotrzebowanie na składniki odżywcze i regulacyjne oraz rekomendowaną wartość energetyczną posiłków. Dodatkowo w odróżnieniu od zdrowego psa chory czworonóg często potrzebuje w swojej diecie specjalnych dodatków żywieniowych, które wspomogą funkcjonowanie jego organizmu. Aby zapewnić psu cierpiącemu z powodu choroby odpowiednie żywienie i zaspokoić jego wyjątkowe potrzeby, warto sięgnąć po pokarm weterynaryjny.
Karmy weterynaryjne to specjalistyczne produkty żywieniowe o działaniu leczniczym, którą mają za zadanie wspomagać leczenie psa. Produkty tego typu wyróżniają się specjalną recepturą dostosowaną do potrzeb psa zmagającego się z określonymi problemami zdrowotnymi. W porównaniu do karm bytowych mogą mieć obniżoną bądź podwyższoną gęstość energetyczną, zawartość białka, tłuszczu, włókna, minerałów i innych składników. Receptura pokarmów specjalistycznych wzbogacona jest też substancjami o działaniu terapeutycznym. Weterynaryjne pokarmy dla psów nie zawierają składników, które mogą zaszkodzić psu (np. sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku GMO, ciężkostrawnych zbóż i alergennych mięs). Odpowiedni skład sprawia, że pokarmy lecznicze pomagają zwalczać choroby. Pokarmy weterynaryjne zalecane są przede wszystkim w przypadku chorób przewlekłych na tle żywieniowym, metabolicznych i reagujących na sposób żywienia.
Stosowanie karm weterynaryjnych może przynieść chorym zwierzakom wiele korzyści. Takie produkty często poprawiają efektywność leczenia farmakologicznego, umożliwiają zmniejszenie dawek leków i pozwalają skrócić czas terapii. Dodatkowe korzyści z ich podawania to poprawa samopoczucia i ogólnej kondycji czworonogów oraz ograniczenie występujących u nich dolegliwości. Weterynaryjne produkty są przydatne także w przypadku niewydolności narządów, gdy niemożliwe jest już całkowite wyleczenie czworonożnego podopiecznego. W takich sytuacjach opóźniają postęp choroby i powstawanie zmian degeneracyjnych w organach, ograniczają powikłania i wyniszczenie organizmu, a w konsekwencji umożliwiają przedłużenie psiego życia.
Receptury produktów leczniczych dla psów powstają przy współpracy z lekarzami weterynarii i dietetykami zwierzęcymi. Przy komponowaniu składu eksperci zwracają uwagę na wartość odżywczą i bezpieczeństwo dla zdrowia poszczególnych surowców. Producenci dbają również, by pożywienie było smaczne, co zapobiega utracie apetytu często obserwowanej u chorych czworonogów. Efekty terapeutyczne uzyskane dzięki takim produktom potwierdzane są badaniami klinicznymi.
Specjalistyczne karmy dla psów oferowane są zarówno w wersji mokrej, jak i suchej, dzięki czemu można bez problemu dopasować je do indywidualnych upodobań każdego zwierzaka. Mokra karma weterynaryjna dla psa szczególnie dobrze sprawdzi się przy kłopotach trawiennych, u zwierząt z obniżonym apetytem/anoreksją oraz przy chorobach zębów. Z kolei suche pożywienie świetnie nadaje się do długotrwałego stosowania przy różnych psich chorobach. Weterynaryjne karmy zwykle przeznaczone są dla psów wszystkich ras, choć niektóre produkty przygotowano specjalnie z myślą o psach małych ras lub czworonożnych olbrzymach.
Rodzaje karm weterynaryjnych dla psów
W internetowym sklepie zoologicznym Kakadu znajdziesz karmy weterynaryjne od najlepszych producentów. Do wyboru mokre i suche karmy specjalistyczne dla twojego psa. W naszej ofercie karmy: Royal Canin, Hilll's Prescription Diet, Purina Pro Plan Veterinary Diets, Eukanuba Veterinary Diet, Farmina Vet. W sklepie internetowym Kakadu dostępne są najlepsze karmy weterynaryjne.
1) Karmy dla psów z chorobami układu pokarmowego
Karmy te są pomocne w przypadku m.in. zaburzeń wchłaniania i trawienia, ostrych i przewlekłych biegunek, chorób zapalnych jelit, zapalenia żołądka. Formuła produktów reguluje pracę przewodu pokarmowego i łagodzi dolegliwości trawienne. Pokarmy z tej kategorii zawierają składniki o wysokiej przyswajalności i strawności, dzięki czemu nie obciążają żołądka. Dodatkowo wzbogacane są substancjami korzystnie wpływającymi na pracę przewodu pokarmowego i ograniczającymi stany zapalne (np. prebiotykami, elektrolitami, przeciwutleniaczami, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi).
2) Karmy dla psów z niewydolnością nerek i chorobami układu moczowego
W tej grupie znajdują się różne pokarmy przeznaczone dla zwierząt z chorobami nerek i kamicą układu moczowego (w przypadku występowania kamieni struwitowych, szczawianowych, moczanowych, cystynowych). Produkty z formułą urinary charakteryzują się zwykle niższą zawartością fosforu i innych minerałów (np. magnezu, wapnia, sodu) i białka. Dodatkowo zawierają przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników. Pokarmy dla psów z chorobami układu moczowego ułatwiają rozpuszczanie złogów i zapobiegają ich wytrącaniu się poprzez modyfikację odczynu moczu i zmniejszenie stężenia substancji budujących kamienie moczowe. Karmy dedykowane czworonogom z niewydolnością nerek zapobiegają obrzękom, zmniejszają uwalnianie toksycznych produktów przemiany materii, ograniczają degenerację narządów i wyniszczenie organizmu, zapobiegają groźnym dla życia powikłaniom (np. kwasicy metabolicznej).
3) Karmy dla psów z chorobami stawów
Karmy tego typu przeznaczone są dla psów z chorobą zwyrodnieniową stawów, po urazach lub operacjach ortopedycznych oraz z nadmierną masą ciała (stanowiącą obciążenie dla układu ruchu). W recepturze pokarmów należących do tej grupy znajdują się substancje chondroprotekcyjne (siarczan chondroityny, glukozamina), wspomagające spalanie tłuszczu i utrzymanie prawidłowej masy ciała (np. L-karnityna) oraz ograniczające stany zapalne (wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3). Produkty dla psów z chorymi stawami pomagają w odbudowie chrząstki stawowej, redukują dolegliwości oraz ułatwiają zachowanie odpowiedniej masy mięśniowej. Ich niskotłuszczowa formuła sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi.
4) Karmy dla psów z chorobami skóry
Pokarmy dermatologiczne wykorzystywane są przy problemach ze skórą na tle zapalnym i alergicznym. Za sprawa hipoalergicznej, lekkostrawnej receptury często znajdują zastosowanie również przy problemach jelitowych i nietolerancji pokarmowej. Nie zawierają składników o dużym potencjale uczulającym. Odznaczają się także wysoką zawartością składników zmniejszających stany zapalne, poprawiających kondycję skóry i wygląd sierści (np. kwasów tłuszczowych omega-3, witamin z grupy B).
5) Karmy dla psów z nadwagą / otyłością
Karmy te odznaczają się niską zawartością tłuszczu i obniżoną wartością energetyczną. Dietetyczne karmy, dzięki dodatkowi włókna, wydłużają u psów uczucie sytości. Optymalna ilość mięsa i białka zapobiega utracie masy mięśniowej u czworonogów. Karmy typu light zawierają również dodatki, które wspomagają spalanie tłuszczu (np. L-karnitynę) i zapobiegają problemom często towarzyszącym nadmiernej masie ciała (np. glukozaminę i chondroitynę - wzmacniające stawy).
6) Karmy dla psów z alergią lub nietolerancją pokarmową
Zawierają one składniki lekkostrawne i o niskim potencjalne uczulającym (np. jagnięcinę, ryż). Często mają formułę monobiałkową, bezzbożową, bezglutenową. Znajdujące się w nich białka mogą mieć postać hydrolizowaną, dzięki czemu rzadziej wywołują u psów niepożądane reakcje. W składzie pokarmów zaliczanych do tej grupy często znajdują się również składniki poprawiające stan skóry i sierści (np. kwasy tłuszczowe omega-3).
7) Karmy dla psów z cukrzycą
Produkty dla psów cierpiących na cukrzycę ułatwiają utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapewniają zwierzakom długie uczucie sytości. Formuła takich pokarmów opiera się na specjalnie dobranej kompozycji składników o niskim indeksie glikemicznym. Pokarmy dla psów z cukrzycą zwykle charakteryzują się obniżoną zawartością tłuszczu i podwyższoną zawartością błonnika.
8) Karmy dla psów z chorobami wątroby
Za sprawą obniżonej zawartości białka, miedzi i sodu nie obciążają wątroby i zapobiegają jej toksycznym uszkodzeniom. Podwyższony poziom witaminy K, cynku i przeciwutleniaczy wpływa korzystnie na funkcjonowanie narządu. Pokarmy z serii hepatic zawierają składniki o wysokiej jakości i dużej strawności. Dzięki temu chore psy mogą maksymalnie wykorzystać zawarte w nich składniki. Dodatkowo takie karmy pozwalają obniżyć poziom amoniaku we krwi, zmniejszają ryzyko rozwoju encefalopatii wątrobowej u zwierząt z niewydolnością wątroby, opóźniają rozwój zmian degeneracyjnych i wspierają regenerację komórek wątroby.
9) Karmy dla psów z problemami stomatologicznymi
Pokarmy z formułą dentystyczną wspierają oczyszczanie zębów w sposób mechaniczny i biologiczny, ograniczają odkładanie się kamienia nazębnego, redukują stany zapalne dziąseł. W ich skład wchodzą substancje przeciwdziałające mineralizacji płytki nazębnej. Karmy z formułą dentystyczną mają też zredukowany poziom wapnia, będącego głównym składnikiem kamienia nazębnego. Dzięki specjalnej strukturze, formie i twardości pokarmy z tej kategorii zmuszają psy do długie i powolnego rozgryzania krokietów, co umożliwia mechaniczne ścieranie osadu nazębnego. Zawierają też substancje odświeżające oddech (np. ekstrakty ziołowe) i poprawiające stan jamy ustnej (np. przeciwutleniacze).
10) Karmy dla psów po operacjach i w okresie rekonwalescencji
Karmy dla psich rekonwalescentów ułatwiają powrót do pełni sił po operacjach czy chorobach. Odznaczają się wysoką strawnością i gęstością energetyczne, dzięki czemu nie obciążają przewodu pokarmowego zwierzaków i dostarczają ich potężnej dawki energii niezbędnej w okresie rekonwalescencji. Pokarmy tego typu często są wyjątkowo smakowite, dlatego zachęcają zwierzaki z obniżonym apetytem do jedzenia.
Specjalistyczne karmy dla psów - zasady stosowania
Karmy weterynaryjne, jako produkty lecznicze, muszą być podawane w odpowiedni sposób. Nigdy nie stosuj karmy samodzielnie - przed podaniem koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Z pewnością pomoże Ci w wyborze odpowiedniej karmy dla twojego czworonożnego podopiecznego.
Pokarmy specjalistyczne powinny być podawane zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Niektóre pokarmy, ze względu na specyficzną formułę, mogą być stosowane przy różnych schorzeniach. Zawsze warto więc sprawdzić, przy jakich konkretnych problemach zdrowotnych można je wykorzystać. Wybrane produkty sprawdzą się również w ramach profilaktyki zdrowotnej u psów obciążonych predyspozycjami do określonych chorób.
Większość karm weterynaryjnych, dla osiągnięcia odpowiednich rezultatów, trzeba stosować przynajmniej przez kilka / kilkanaście tygodni. W trakcie ich podawania należy stale monitorować stan psa - zarówno samodzielnie, jak i z pomocą weterynarza. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u zwierzaka, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza. Po upływie czasu leczenia zalecane jest zweryfikowanie efektów dietoterapii, np. na podstawie badań laboratoryjnych. Mokra i sucha karma weterynaryjna dla psa może być odstawiona po uzyskaniu oczekiwanych rezultatów. Niektóre produkty można jednak stosować nawet do końca życia zwierzaka - dla podtrzymania efektu terapeutycznego lub w ramach profilaktyki.
Warto pamiętać, że w trakcie serwowania pokarmów leczniczych nie należy wzbogacać jadłospisu zwierzaka innymi produktami i przekąskami bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to obniżyć efektywność terapii. Podobnie jak w przypadku podawania bytowych karm dla dorosłych psów powinieneś zwrócić uwagę na właściwe przechowywanie pożywienia weterynaryjnego. Karmy mokre należy po otwarciu przetrzymywać w lodówce, a suche w szczelnie zamkniętym opakowaniu.