Gdy pies nie chce jeść karmy

Gdy pies nie chce jeść karmy

Dlaczego pies nie chce jeść karmy? No cóż, przykro to powiedzieć, ale winę za to najczęściej ponosimy my, ich właściciele. Po prostu rozpieszczamy nasze zwierzaki i uczymy je grymaszenia przy jedzeniu. Całe szczęście, że łatwo sobie z tym problemem poradzić. Musimy tylko wykazać trochę cierpliwości i zachować konsekwencję w działaniu.

Ograniczamy podawanie przysmaków dla psów

Pierwsza zasada przy nauce jedzenia karmy brzmi: koniec z przysmakami! Jeśli przy każdej okazji serwujemy naszemu pupilowi przysmaki nie dziwmy się, że nie chce on później jeść tego, co ma w misce. Wielce prawdopodobne, że zdążył się już najeść i po prostu nie jest głodny.

Dlaczego ma zresztą jeść karmę dla psów, jeśli doskonale wie, iż wystarczy trochę poczekać, a dostanie od swojego właściciela coś lepszego? Zupełnie normalnym jest, że pragniemy dogadzać naszemu psu, że martwimy się, gdy nie chce on jeść pokarmu, który mu podajemy. Gdy zatem widzimy, że nasz czworonóg kręci nosem na zawartość miski, w obawie o jego zdrowie, podajemy mu coś innego.

Problem w tym, że takie postępowanie jest niewłaściwe. Tworzy się swoiste błędne koło: pies nie je tego, co ma w misce, więc dajemy mu coś innego; ponieważ serwujemy psu przysmaki, nie chce on jeść swojej karmy!

Karmę dla psa podajemy raz dziennie

Zdrowemu dorosłemu psu wystarczy jeden posiłek dziennie. Jest to całkowicie zgodne z jego naturą. Taki sposób jedzenia odziedziczył po swoich przodkach. Wilki i inne dzikie psowate polują z reguły na dużą zdobycz. Gdy uda się im coś schwytać, najadają się do syta, a taki posiłek wystarcza im czasem na kilka dni.

Podajemy zatem naszemu psu jeden posiłek, który powinien wystarczyć mu na cały dzień. Powinien od razu zjeść wszystko. A nawet, gdy tego nie zrobi, nie zostawiamy niedojedzonej karmy. Po posiłku miskę, pustą czy nie, zabieramy!

Jeśli nie tknął nawet ziarenka karmy dla psów, którą dostał, miskę również zabieramy. Nie dajemy mu jednak absolutnie nic innego, tylko po upływie godziny lub dwóch podajemy mu to samo. Gdy nadal nie je, powtarzamy całą procedurę.

Chodzi o to, by nauczyć psa, że musi zjeść wszystko, co ma w misce, ponieważ nic więcej nie dostanie. Na pewno początkowo jak dawniej będzie kręcił nosem na jej zawartość, ale do czasu. Prędzej czy później zrozumie w czym rzecz.

Jesteśmy konsekwentni przy żywieniu psa

Niektóre psy bywają bardzo uparte, nie mówiąc już o tym, że bardzo rozpieszczone. Z nimi może być trudniej, ale nie można tracić nadziei. Istnieją sztuczki, które mogą nam dodatkowo pomóc nam w nauce jedzenia karmy dla psów.

Na początku tej nauki możemy karmę dla psów mieszać z czymś, co nasz pies chętnie je, np. z kawałkami mięsa. Niestety w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że zwierzak wyje smakołyki a resztę zostawi. Lepiej jest więc przygotować smakowity sos mięsny, oczywiście bez dodatku soli, którym polewamy karmę. Może to zachęcić naszego pupila do jedzenia.

Z psami jest trochę tak, jak z dziećmi: najchętniej jedzą to, co dorośli, czyli w tym przypadku to, co ich właściciele. Można to wykorzystać przy nauce jedzenie karmy. Zanim podamy psu miskę z karmą, na jego oczach udajemy, że wyjadamy jej zawartość. Musimy być przekonywujący, głośne mlaskanie jest w tym przypadku jak najbardziej wskazane. Trochę się z psem droczymy, że niby my wszystko zjemy sami. Oczywiście, w końcu mu miskę oddajemy. Sztuczka ta działa na wiele psów, szczególnie tych najbardziej rozpieszczonych i przyzwyczajonych do jedzenia tego, co ich właściciele.

Najważniejsze jednak jest to, byśmy całkowicie ignorowali żebrzącego o jedzenie psa. Zachowujemy się tak, jakby w ogóle nie istniał!

Pewne sztuczki w połączeniu z odpowiednim sposobem żywienia i niedokarmianiem zwierząt między posiłkami, prędzej czy później przyniosą oczekiwany skutek. Jednak nawet najlepsze sposoby zawiodą, jeśli nie będziemy konsekwentni w działaniu. Nasz pies musi przekonać się, że skomleniem i żebraniem nic nie zdziała.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu