Sklep online
Sklep online

Prawidłowa pielęgnacja i żywienie szczeniąt

Prawidłowa pielęgnacja i żywienie szczenięcia procentuje w jego dorosłym życiu. Musimy więc zadbać o jego zdrowie, wychowanie i co najważniejsze odpowiednią dietę.

Wyprawka dla szczeniaka

Zanim w nasze progi zawita nowy domownik w postaci szczenięcia, musimy dokonać zakupu kilku niezbędnych rzeczy.

Każdy pies musi mieć w domu swoje miejsce. Musimy zatem zakupić szczeniakowi odpowiednie legowisko. W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór legowisk dla psów, począwszy od zwykłych materacy, a na ozdobnych psich łóżeczkach skończywszy. Legowisko dla psa powinno być przede wszystkim wygodne. Jego wygląd natomiast zależy już od naszego gustu.

Kompletując wyprawkę dla szczeniaka koniecznie musimy zaopatrzyć się w miski. Potrzebne będą nam przynajmniej dwie: jedna na wodę, druga na jedzenie. Wielkość misek dla psa dobieramy do wielkości szczeniaka, tak aby byłoby mu wygodnie z nich jeść. Dla szczeniąt ras dużych polecane są specjalne miski na stojaku.

Kolejnymi niezbędnymi produktami są smycz i obroża, ewentualnie szeleczki. Rzecz jasna powinny być dopasowane rozmiarem do szczenięcia. Najlepiej wybrać smycz dla psa dwumetrowej długości, którą można składać na pół. Zapewni ona szczeniakowi w miarę dużo swobody podczas spacerów, jednocześnie pozwalając utrzymać nad nim kontrolę.

Oprócz tych trzech podstawowych produktów powinniśmy kupić artykuły do pielęgnacji, czyli szampon, grzebień lub szczotkę, cążki do obcinania pazurów, preparaty do pielęgnacji uszu i oczu, zabawki i ewentualnie specjalne pieluchy dla psów. Te ostatnie przydadzą nam się w przypadku, gdy szczeniak nie nauczył się jeszcze załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. No i oczywiście potrzebna będzie nam dobrej jakości karma.

Troska o zdrowie szczeniaka

Szczenię, które trafia do naszego domu powinno być już zaszczepione. Nie powinniśmy brać zwierzaka, który nie został w ten sposób zabezpieczony przed najbardziej groźnymi chorobami zakaźnymi, chyba że w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Ryzykujemy bowiem nie tylko zdrowiem naszego czworonożnego podopiecznego, ale i sporymi wydatkami na jego leczenie.

Szczenięta szczepimy przede wszystkim przeciw nosówce i parwowirozie. Szczepionkę podje się przy tym dwukrotnie: pierwszy raz w wieku około 6-7 tygodni, drugi raz po mniej więcej 2-3 tygodniach od podania pierwszego zastrzyku. Ponieważ szczenięta zwykle oddziela się od matki w wieku 8 tygodniu, drugie szczepienie wykonuje już nowy właściciel. Przed każdym szczepieniem szczeniaka profilaktycznie go odrobaczamy.

"Po siedmiu tygodniach od porodu u suki ustaje laktacja. Jest to najlepszy moment do sprzedaży lub oddania szczeniąt w obce ręce. Wtedy bowiem najszybciej zaadaptują się do życia w nowym domu. Oczywiście także pod tym względem bywają różnice międzyrasowe - czasem ten optymalny moment następuje po dziesiątym tygodniu" - Desmond Morris, Dlaczego pies merda ogonem, 1995.

Gdy tylko szczeniak trochę się zaaklimatyzuje w naszym domu, warto zabrać go na kontrolę ogólnego stanu zdrowia. Można to zrobić przy okazji pierwszego odrobaczania. Sami również musimy zwracać uwagę na wygląd i zachowanie malucha. Niepokojącymi objawami są wszelkiego rodzaju wycieki z oczu, nosa, odbytu i dróg moczowo-płciowych, biegunki i zaparcia, oraz wymioty. Zdrowy szczeniak powinien być aktywny, skory do zabawy i ciekawy nowego otoczenia.

Karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka powinna być bardzo dobrej jakości, dobrze zbilansowana i dostosowana do jego potrzeb. Wybierając ją musimy uwzględnić to, do jakiej rasy nasz pies należy.

Na rynku zoologicznym znajdziemy spory wybór karm adresowanych do szczeniąt ras małych, średnich, dużych, a nawet olbrzymich. Podział na wielkość psa (chodzi oczywiście o wielkość psa dorosłego, a nie psiego dziecka) nie jest chwytem marketingowym. Zupełnie inaczej przebiega rozwój szczenięcia małej rasy małej niż rasy dużej, dlatego wymagają one innej diety.

Dzienną dawkę pożywienia rozkładamy na 3-4 posiłki, by nie obciążać przewodu pokarmowego. Na opakowaniu każdej karmy znajdziemy wskazówki dotyczące dawkowania.

Wychowanie szczeniaka

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie. Wbrew pozorom nawet dwutygodniowy maluch jest wstanie się wielu rzeczy nauczyć. Nie chodzi rzecz jasna o to, by od razy siadał na rozkaz i aportował, ale to by wyrabiał sobie pożądane dla nas nawyki.

Podstawowymi umiejętnościami, które w pierwszej kolejności psiak musi opanować to: chodzenie na smyczy, przybieganie na rozkaz, załatwiania się na dworze i niegryzienia wszystkiego wokół.

Szczenięta uczymy poprzez zabawę i nagradzanie pozytywnych zachowań przysmakami dla psów. Nigdy nie stosujemy kar!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Czy pies może jeść lody?

Pytanie wydawać się może proste, jednak odpowiedź nie jest już taka oczywista. Po jednej stronie barykady stoją właściciele, którzy zajadają się lodami razem ze swoim pupilem, po drugiej – ci,...

Czytaj więcej
Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Wiele psów boi się fajerwerków, niektóre wręcz panicznie, dlatego Sylwester jest dla nich koszmarnym przeżyciem. Na szczęście istnieją sposoby, by pomóc naszym pupilom przetrwać tę noc. Wbrew pozorom niewłaściwym postępowaniem...

Czytaj więcej
Jak chronić psa przed mrozem?

Niektórym psom nawet największe mrozy nie są straszne. Na przykład husky, które tak mają gęste i nieprzemakalne futro, że zimą czują się nawet lepiej niż w lecie. Niestety nie wszyscy...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram