Sklep online
Sklep online

Jak dobrać kaganiec psu?


Kaganiec dla psa kup w e-sklepie Kakadu »

Kaganiec dla psa trzeba dobierać bardzo starannie. Odpowiedni rozmiar jest ważny nie tylko dlatego, by zwierzak nie mógł go sobie zdjąć, ale również ze względu na sposób regulacji temperatury ciała u psów, która odbywa się poprzez błony śluzowe pyska.

Jakie są właściwe wymiary kagańca dla psa?

Pies nie ma gruczołów potowych. Ochładza swoje ciała dysząc. Jeśli mu to uniemożliwimy, może dojść do przegrzania jego organizmu i udaru cieplnego. Z tego powodu, najważniejszym bodajże rozmiarem, który musimy uwzględnić przy zakupie kagańca, jest obwód kufy - czyli średnica kagańca. Powinna być tak dobrana, by pies mógł swobodnie otworzyć pysk, a tym samym dyszeć. Dzięki temu możliwa będzie właściwa termoregulacja jego organizmu, co jest szczególnie ważne podczas letnich upałów.

Drugim rozmiarem, na który zwracamy uwagę, jest długość kagańca, która odpowiada długości kufy. Mierzymy ją od czubka nosa do stopu, czyli miejsca, w którym pysk przechodzi w czoło (mniej więcej na wysokości oczu). Ten rozmiar kagańca powinien być nieco dłuższy od kufy – tak by kaganiec nie drażnił nosa, a tym bardziej nie ranił go.

I wreszcie paski, które utrzymują kaganiec na psiej głowie. Są to: pasek obejmujący szyję, pasek biegnący wzdłuż czoła oraz dodatkowe paski po bokach głowy. Wiadomym jest, że ich długość musi być tak dobrana, by kaganiec psa nie uciskał, ale też tak, by zwierzak nie mógł go sobie ściągnąć z głowy.

Jaki rodzaj kagańca wybrać?

W sklepach zoologicznych znajdziemy cztery rodzaje kagańców dla psów, które różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Kagańce metalowe – Są najtrwalsze, ale jednocześnie stosunkowo ciężkie. Przez taki kaganiec pies na pewno nikogo nie ugryzie. Może jednak nim boleśnie uderzyć.

Kagańce plastikowe – Mniej popularne i rzadziej spotykane w sklepach zoologicznych. Są lekkie, ale mniej wytrzymałe niż kagańce metalowe.

Kagańce skórzane – Lekkie i stosunkowo wytrzymałe, choć trochę trudno dobrać odpowiedni rozmiar takiego kagańca. Ich minusem jest to, że co sprytniejsze psy potrafią je przegryźć.

Kagańce materiałowe – Są to nie typowe kagańce, ponieważ mają postać opaski obejmującej kufę. Gdy dobierzemy taki kaganiec zgodnie ze sztuką, pies swobodnie będzie mógł zarówno kogoś uszczypać siekaczami, jak i zjeść znaleziony na trawniku pokarm. Dlatego takie kagańce najlepiej sprawdzają się podczas wizyt u lekarza weterynarii (gdy pies nie pozawala się dotknąć weterynarzowi – mogą ciaśniej obejmować wówczas kufę) oraz podczas jazdy publicznymi środkami transportu (gdy pies jest grzeczny, ale przepisy wymagają, by miał założony kaganiec).

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych. e-sklep kakadu.pl >>

Powiązane artykuły

Gryzaki dla psów

Gryzak dla psa to bardzo ważne akcesorium. Nadaje się i jako zabawka, i jako narzędzie treningowe oraz prozdrowotne. Na rynku mamy niezliczoną ilość różnych gryzaków. Wszystko zależy oczywiście od tego,...

Czytaj więcej
Transportery Ferplast dla zwierząt

Transporter to akcesorium, które koniecznie trzeba mieć w domu. Bez znaczenia, czy mamy mruczka, psiaka czy szczura albo koszatniczkę – nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli zabrać zwierzaka do weterynarza,...

Czytaj więcej
Jaka miska dla psa jest najlepsza?

Żaden czworonóg nie może obyć się bez miski, w której będzie spożywał codzienne posiłki. Aby pupil mógł pałaszować pyszne jedzenie w komfortowych warunkach, musimy zakupić miseczkę odpowiednio dopasowaną do jego...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Tylko Eurofag, ale plastykowy. To najlepszy kaganiec do 50 zł. Wygodny, umożlieia oddychanie, podwójne dno blokuje jedzenie śmieci.

  2. Czemu nie uwzględniono kagańca fizjologicznego? Nawet w e-sklepie po wpisaniu hasła 'kaganiec fizjologiczny' mamy 0 wyników.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram