Co zrobić z papuzka falista gdy musimy wyjechac na dlugo

Co zrobić z papużką falistą, gdy musimy wyjechać na długo?

Oto problem, przed którym nie sposób uciec. Wyjazdy, zaplanowane lub całkiem niespodziewane, zdarzają się często, dlatego zawsze dobrze jest mieć w zanadrzu opracowany plan działania. Każdy właściciel, opuszczający swego pupila na dłużej, ma obowiązek zatroszczyć się o innego, tymczasowego opiekuna. Oto kilka gotowych pomysłów dla tych, którzy pakując walizki wciąż nie wiedzą co począć ze swoim ulubieńcem.

Czy papużka falista może tęsknić za właścicielem?

W przypadku papużek falistych, nawet stosunkowo krótka nieobecność właściciela może być dla zwierzęcia stresująca. Ptaki te odznaczają się wręcz niespotykaną wrażliwością i przywiązaniem do swego opiekuna. Papużki faliste, szczególnie te pozbawione towarzystwa innych papug, mocno zżywają się z właścicielem. Nieobecność osoby, do której papużka jest przywiązana, może być dla niej bolesna i stresująca. Zwierzę czuje się wtedy opuszczone i tęskni, a pozostawiona sama na zbyt długo może po prostu zdziczeć (dowiedz się, kiedy należy iść z papużką falistą do weterynarza KLIK). Dlatego nigdy nie należy zostawiać jej samej sobie na dłużej niż 2-3 dni. Na czas każdego dłuższego wyjazdu trzeba zapewnić papudze innego opiekuna, który należycie się nią zajmie.

Papużka falista pod opieką znajomych

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest pozostawienie papużki pod opieką kogoś z rodziny lub dobrego znajomego. Niewątpliwą zaletą takiego wyjścia jest to, że zwierzę zna już tę osobę i nie będzie się jej bało. Z krewnym lub przyjacielem można również pozostawać w stałym kontakcie. Jeśli osoba ta zgodzi się przygarnąć papużkę do swojego mieszkania, najprawdopodobniej nie będzie problemu z umieszczeniem tam klatki, zabawek oraz karmy. Byłoby to najlepsze rozwiązanie również dlatego, że znajomy miałby papużkę na oku, a jej samej nie brakowałoby towarzystwa. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, to osoba ta może odwiedzać papużkę codziennie na kilka godzin. Niestety dla papużki to może być za mało. Przez większość czasu pupil i tak będzie sam, może więc poczuć się opuszczony i nieszczęśliwy.

Prosząc o pomoc kogoś znajomego, warto zastanowić się czy ta osoba na pewno da sobie radę. Szczere chęci i sympatia dla zwierząt czasem mogą nie wystarczyć. Brak doświadczenia w opiece nad papugami i nieumiejętne obchodzenie się z nimi mogą doprowadzić do wielu tragedii. Co jeśli przez nieuwagę tymczasowego opiekuna papużka wyleci przez otwarte okno? O takie wypadki nietrudno.

Przenosząc papużkę do znajomego należy przygotować mieszkanie na jej przybycie. Koniecznie trzeba poinstruować nowego opiekuna co do karmienia i opieki nad papużką falistą.

Papużka falista, a hotel dla zwierząt

Hotele dla zwierząt są w Polsce zjawiskiem dosyć nowym i jeszcze mało popularnym. Co więcej, o ile bez problemu znajdzie się azyl dla kota czy psa, a nawet szczura, tak dosyć trudno znaleźć hotel specjalizujący się w opiece nad ptakami.

Decydując się na takie rozwiązanie, warto poszukać opinii na temat hotelu w internecie lub popytać wśród innych hodowców papug. Być może ktoś z nich zna taki hotel i może go polecić.

Hotel dla zwierząt lepiej odwiedzić jeszcze przed pozostawieniem tam pupila i upewnić się co do panujących tam warunków oraz kompetencji personelu.

Petsitter dla papużki falistej

Alternatywą dla hotelu jest skorzystanie z usług petsittera. Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzętami. Dobry petsitter powinien posiadać wiedzę na temat opieki nad danym zwierzęciem i mieć w tym doświadczenie. Taką osobę warto zaprosić wcześniej na rozmowę oraz po to, by zapoznała się z papużką. Za taką opiekę niestety trzeba zapłacić, a ceny dochodzą nawet do kilkudziesięciu złotych za dobę. Niemniej jednak petsitter może sprawdzić się lepiej niż znajomy czy krewny, który nie ma wystarczającej wiedzy na temat papużek.

Każdy zasługuje na urlop i nie trzeba rezygnować z niego z powodu pupila, którego nie sposób zabrać ze sobą. Zdarzają się również wypadki losowe, takie jak pobyt w szpitalu czy obowiązkowa delegacja z pracy. Gdy wyjazd zbliża się wielkimi krokami, należy zapewnić ulubieńcowi najlepszą możliwą opiekę, w trosce o jego zdrowie, komfort i bezpieczeństwo.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu