Sklep online
Sklep online

Czy papużka i kanarek mogą żyć w jednej klatce?

Wszystko zależy od charakterów i osobowości obu ptaków. Zdarza się, że kanarek i papuga zgodnie zamieszkują wspólną klatkę, jednak ze względu na różnice pomiędzy tymi gatunkami, zawsze lepiej będzie trzymać je osobno. Pamiętajmy, że kanarki i papugi mają różne potrzeby i preferencje, a od ich zaspokojenia zależy dobre zdrowie i samopoczucie naszych pupili.

Czy papugi lubią towarzystwo innych ptaków?

Papugi to stworzenia towarzyskie i zwykle bez problemu akceptują innych pierzastych kolegów. Pod warunkiem, że były do nich wcześniej przyzwyczajone, najlepiej od małego. Im dłużej papuga była jedynakiem, tym trudniej będzie jej zaakceptować pojawienie się innego ptaka w swoim otoczeniu. Tym bardziej, jeśli intruz wprowadzi się wprost do jej klatki.

Łączenie papugi z kanarkiem nie jest dobrym pomysłem, chociażby ze względu na różnice w gabarytach obu ptaków. Kanarki są drobne i delikatne (poznaj historię hodowli kanarków KLIK), natomiast papugi większe i znacznie silniejsze. Pamiętajmy również, że papugi bywają zadziorne, a czasem nawet agresywne i mogą wyrządzić kanarkowi niemałą krzywdę. Jako ta silniejsza, papuga może dokuczać mniejszemu koledze, dziobać jego nogi lub głowę, podszczypywać go i szarpać za piórka.

Instynkt terytorialny i walka o pokarm

Powodem takiego zachowania może być silny instynkt terytorialny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dla papugi klatka jest jej domem i azylem, w którym czuje się pewnie i bezpiecznie. Ptak traktuje klatkę jako swoje terytorium i niewykluczone, że zachowa się wrogo wobec niechcianego intruza. Niekiedy instynkt terytorialny papugi rozciąga się poza kraty klatki, na cały pokój, w którym przebywa. Zdarza się, że latająca po pomieszczeniu papuga gania i atakuje drugiego ptaka.

Inną przyczyną niesnasek pomiędzy papugą, a kanarkiem może być walka o pożywienie (dowiedz się co lubią jeść papugi KLIK). Papuga na pewno spróbuje przywłaszczyć sobie obiad kanarka, a ten wcale nie musi przyjmować tego ze spokojem. Niektóre kanarki bywają wojownicze i nie zniosą bezczelnego zachowania papugi. A stanowczy sprzeciw kanarka na pewno doprowadzi do bójki.

Delikatna natura kanarka

Przyjmijmy, że nasza papuga jest wyjątkowo spokojna i przyjacielska. Nie zaczepia innych ptaków, nie dziobie, a wręcz bardzo lubi ich towarzystwo. Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji nie będzie żadnych problemów. Nie możemy jednak zapominać o tym, jak delikatny i wrażliwy jest kanarek. Niestety nie przepada on za towarzystwem ptaków innych gatunków, szczególnie tych większych od siebie. Nawet przyjaźnie nastawiona papuga może przerażać kanarka i stresować go swoim głośnym zachowaniem. Papuga, spuszczona z oka właściciela, będzie próbowała podjadać pokarm kanarka. Może również krępować go i ograniczać jego przestrzeń wewnątrz klatki.

Kanarek pozbawiony cichego i bezpiecznego kąta jest zestresowany i rozdrażniony. Brakuje mu spokojnego miejsca, w którym mógłby się schować. A to z pewnością odbije się na delikatnym zdrowiu kanarka i jego samopoczuciu. Stanie się bardziej chorowity, straci apetyt i chęć kontaktu z właścicielem.

Jak oswoić papugę z kanarkiem?

Trzymanie papugi i kanarka w osobnych klatkach to rozwiązanie o wiele lepsze i bezpieczniejsze. Oba ptaki będą miały swoje własne terytoria, nikt nikomu nie będzie podkradał posiłków i podszczypywał piórek. Dobrze jednak, aby ptaki zaprzyjaźniły się ze sobą na tyle, by tolerować się i nie atakować podczas wspólnego latania po pokoju. W tym celu należy oba ptaki ze sobą zapoznać, ustawiając klatki w tym samym pomieszczeniu, ale nie za blisko siebie. Chodzi o to, aby papużka i kanarek mogły się słyszeć i widzieć. Z czasem klatki można trochę do siebie zbliżyć. Oba osobniki muszą mieć trochę czasu, aby się lepiej poznać i przyzwyczaić do swojej obecności. Jeśli żadne z nich nie zachowuje się nerwowo i nie zdradza żadnych oznak strachu czy stresu można zacząć je razem wypuszczać.

Pamiętajmy jednak, by nigdy nie spuszczać ich z oka i pozostawiać bez opieki. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, a nawet drobny konflikt pomiędzy ptakami może zakończyć się tragicznie. Należy uważnie obserwować ich zachowanie w pokoju, jeśli nie próbują sobie dokuczać i robić krzywdy, nie ma przeszkód, by ptaki dalej latały razem.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Czy można nauczyć mówić papugę nimfę?

Wszystkie papugi posiadają zdolność naśladowania nie tylko dźwięków, ale i ludzkiej mowy. Jednym rasom wychodzi to lepiej, innym nieco gorzej. Prawdziwą mistrzynią w tym fachu jest afrykańska papuga żako. W...

Czytaj więcej
Co zrobić, by kanarek śpiewał?

Kanarki śpiewające od wieków słyną ze swej niezwykłej muzykalności. Właśnie ze względu na tę niebywałą umiejętność chętnie wybieramy je na swych domowych towarzyszy. Konkursy ptasiej piękności to rozrywka nie dla...

Czytaj więcej
Porada eksperta: Towarzystwo dla zeberki

„Mam około 4,5 letniego samczyka zeberki, który od około 6 miesięcy żyje sam, ponieważ samiczka zmarła. Ptaszek jest wesoły i rozśpiewany. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad towarzystwem dla niego....

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram