Sklep online
Sklep online

Śpiew kanarka – sprawdź, dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki od wieków słyną ze swojego pięknego śpiewu. Miłe dla ucha trele są zwykle najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na hodowlę tych wesołych ptaków. Czasem zdarza się jednak, że kanarek nie śpiewa lub przestaje śpiewać po pewnym czasie. Dlaczego tak się dziele?

Śpiew kanarka – skąd się bierze?

Kanarki to niewielkie ptaki znane na całym świecie ze swojego pięknego upierzenia i wyjątkowych umiejętności wokalnych. Przyjemny dla ucha trel jest umiejętnością charakterystyczną dla kanarków i przeważnie hoduje się je właśnie ze względu na ten talent. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, skąd właściwie bierze się piękny śpiew kanarka. O czym świadczy i dlaczego brzmi tak ładnie?

Śpiew to cecha typowa dla samców, mająca na celu wabienie samic oraz ostrzeganie innych samców. Za dźwięczny trel kanarka odpowiada poziom hormonów. Zdrowy ptak z największym stężeniem testosteronu w organizmie śpiewa najładniej i najgłośniej. Dziki temu zagłusza konkurencję, a samicy wydaje się najbardziej atrakcyjnym kandydatem na partnera. W warunkach naturalnych samce rozwijają swoje talenty wokalne w bitwach na głosy. Dzięki temu stają się coraz lepszymi śpiewakami, a przy okazji mogą popisywać się swoim głosem przed potencjalnymi rywalami.

Karma dla kanarka 

Dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki potrafią swoimi trelami poprawić humor każdemu. Niestety zdarza się, że z różnych przyczyn śpiew kanarka nagle milknie. O czym może to świadczyć? Na zachowanie i zwyczaje ptaków wpływa wiele czynników, choćby takich jak nieodpowiednia dieta czy zbyt mała klatka. W większości przypadków możemy na szczęście sami pomóc pupilowi i zachęcić go do dalszego koncertowania. Jak zawsze w podobnych przypadkach, zaczynamy od ustalenia przyczyny nagłego milczenia zwierzaka. Co mogło sprawić, że kanarek przestał śpiewać?

Stres i strach – wpływ negatywnych emocji na śpiew kanarka

Jeśli kanarek śpiewał w domu hodowcy albo w sklepie, a po przybyciu do naszego mieszania zaprzestał koncertowania, może to oznaczać, że jest zestresowany. Trzeba pamiętać, że zmiana otoczenia, a nawet sam transport do nowego lokum stanowi ogromne przeżycie dla zwierzęcia. W takiej sytuacji warto dać nowemu pupilowi trochę czasu i zapewnić mu spokój oraz ciszę. Postarajmy się, by pozostali domownicy nie niepokoili ptaka, ograniczmy wszelkie hałasy w jego otoczeniu i nie wyciągajmy go z klatki bez potrzeby. Po pewnym czasie kanarek przyzwyczai się do sytuacji i oswoi z nowym otoczeniem. Kiedy tylko poczuje się bezpieczniej, na pewno znów usłyszymy jego piękny śpiew.

Innym czynnikiem wpływającym na zachowanie kanarka może być strach. Kiedy w domu pojawia się inne zwierzę, na przykład kot lub pies, ptak może czuć się zagrożony i zaprzestać śpiewania. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy to dzieci albo goście niepokoją kanarka i nieświadomie wywołują u niego strach.

Czy kanarek śpiewa, gdy wymienia pióra?

Niestety nie! Warto wiedzieć, że muzyka kanarka domowego może zamilknąć raz lub dwa razy do roku w porze pierzenia się. Przeważnie ma to miejsce wiosną, od marca do kwietnia oraz jesienią w okresie od sierpnia do września. Wtedy też zwierzak całą swoją uwagę oraz siły skupia na wymianie piórek. Jest to całkowicie naturalne i nie ma powodów do niepokoju. Kanarek po prostu nie ma ochoty śpiewać, a co więcej może czuć się nieco zmęczony.

Jak pomóc kanarkowi w pierzeniu i szybkim odzyskaniu sił? W okresie pierzenia warto szczególnie zadbać o dietę małego muzykanta lub dodać do niej odpowiednie suplementy. Należyta dawka witamin i substancji mineralnych wspomoże organizm, a zwierzakowi doda energii i poprawi jego samopoczucie. Aby zachęcić pupila do koncertowania, można też włączać mu nagrania ptasich treli i w ten sposób zainspirować go do własnego koncertu.

Wpływ wieku i hormonów na śpiew kanarka

Jeśli nasz kanarek zamilkł albo śpiewa bardzo rzadko, problemem może być jego wiek. Trzeba pamiętać, że kanarki samce śpiewają najpiękniej wtedy, gdy są młode. Za muzyczne zdolności i chęć koncertowania odpowiadają bowiem jego hormony, a mówiąc dokładniej testosteron. Gdy wraz z wiekiem poziom testosteronu w organizmie spada, zwierzak staje się bardziej milczący i osowiały.

Coraz rzadszego świergotu możemy spodziewać się, gdy pupil skończy 5 lat. W tym wieku nasz muzykant przechodzi na zasłużoną emeryturę, a z czasem całkowicie rezygnuje z koncertowania. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych cech i zwyczajów każdego zwierzaka. Zdarza się, że i 8-letni kanarek uraczy nas jeszcze małym pokazem swoich umiejętności. Jednak od starszych osobników nie możemy już oczekiwać długiego ani częstego śpiewania.

Kanarek nie śpiewa, gdy jest chory

Kanarki są dość odporne, ale nawet im przytrafiają się czasami różne dolegliwości i choroby. Jeśli dźwięki kanarkowego śpiewu rozbrzmiewały każdego dnia, a potem nagle umilkły, warto przyjrzeć się uważniej zachowaniu ulubieńca. Postarajmy się wykluczyć najpierw inne oczywiste przyczyny, takie jak stres czy pierzenie. Jeżeli nic nie wskazuje na to, by zwierzak przestraszył się czegoś albo przymierzał się do zmiany piór, powinniśmy zabrać go do weterynarza.

Jedną z przyczyn gorszego samopoczucia kanarka mogą być pasożyty. Prawdopodobne są także różnego rodzaju infekcje bakteryjne, wirusowe albo grzybicze. W takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą, który zbada zwierzę, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Gdy kanarek poczuje się lepiej, z pewności powróci do muzykowania.

Zła dieta, czyli dlaczego kanarek już nie śpiewa

Zdarza się, że kanarek przestaje śpiewać, ponieważ nie jest dobrze karmiony. Jak wiemy, sposób żywienia ma ogromny wpływ na kondycję i samopoczucie, a w przypadku kanarków może przekładać się również na chęć do śpiewania. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w żywieniu kanarków jest przekarmianie. Kiedy zwierzę dostaje zbyt wiele tłustych ziaren, zaczyna przybierać na wadze. Nadwaga sprawia, że ptaszek czuje się ociężały, a w efekcie całkiem przestaje śpiewać. Na samopoczucie zwierzęcia może wpływać też jedzenie złej jakości albo zbyt mała ilość pokarmu. Niedożywiony ptaszek jest chudy i słaby, więc zwyczajnie nie ma siły, by wydobyć z siebie jakiekolwiek dźwięki.

Jeśli nie mamy pewności, czym żywić ulubieńca, warto skorzystać z gotowych mieszanek. Specjalna karma dla kanarka zawiera wszystkie składniki niezbędne zwierzakowi, w ilości dobranej pod kątem jego rzeczywistych potrzeb.

Złe warunki życia przyczyną ptasiego milczenia?

Dobry właściciel to taki, który orientuje się w zwyczajach oraz potrzebach swoich podopiecznych. Kanarki nie są zbyt wymagające pod względem opieki i hodowli w domu, ale nawet one mają potrzeby, od których zależy ich samopoczucie i dobrostan. A warto wiedzieć, że nie spełniając tych potrzeb, możemy pozbawić się przyjemności słuchania pięknego śpiewu ulubieńca.

Złe warunki, zbyt mała klatka albo jej nieodpowiednie położenie – wszystko to może odebrać ptaszkowi chęć do koncertowania. Kanarkowi mogą przeszkadzać przeciągi, bałagan w klatce, zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, niska temperatura albo za mała ilość światła w ciągu dnia. W końcu natura przystosowała go do życia w cieple i słońcu Wysp Kanaryjskich. Zanim więc weźmiemy pod swą opiekę skrzydlatego muzykanta, warto dowiedzieć się jak najwięcej o jego wymaganiach.

Jak wybrać klatkę dla kanarka?

Klatka dla kanarka to bez wątpienia najważniejszy element wyprawki. To w niej zwierzę będzie spędzało większość czasu, więc warto zadbać o to, by czuło się w niej bezpiecznie i komfortowo. Wybierając klatkę, miejmy na uwadze, że choć kanarki nie są duże, lubią mieć wokół siebie dużo przestrzeni. Ptaszki te są niezwykle energiczne i ruchliwe, muszą więc mieć miejsce do latania i zabawy. Ich lokum powinno mieć co najmniej 60x40x50 cm, ale im większą klatkę uda nam się zorganizować, tym lepiej.

Wewnątrz klatki powinny znaleźć się też żerdzie do siadania i tępienia pazurów, miski z jedzeniem i wodą do picia oraz piasek na dnie. Lokum powinno być często sprzątane, tak aby zwierzę czuło się wewnątrz komfortowo. Pamiętajmy, że kanarki to czyste zwierzaki, które lubią dbać o swoje piórka. Warto wstawić im do klatki miskę ze specjalnym piaskiem dla kanarka, w którym będzie mógł urządzać sobie kąpiele.

Czasami wystarczy zmienić klatkę na większą lub przenieść ją w inne miejsce, by kanarek znów poczuł się szczęśliwy i miał chęć do śpiewania.

Czy samica kanarka też śpiewa?

Wbrew powszechnej opinii, samice kanarków też potrafią śpiewać. Niestety nie są w tej sztuce tak biegłe, jak ich partnerzy. Śpiewają dużo rzadziej, a w ich trelach można usłyszeć niepewne, fałszywe nuty. Najchętniej śpiewają młode samiczki, ale ich popisy kończą się zwykle po pierwszym pierzeniu. Jeśli zatem nasz ulubieniec umilkł nagle wraz z wymianą piór, może to znaczyć, że trafiła nam się samiczka. Jeżeli zależy nam na pięknych trelach, warto kupować kanarki w zaufanych hodowlach. Tylko tam będziemy mieć pewność co do płci kupowanego osobnika.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karmniki dla ptaków zimujących

Zima zbliża się wielkimi krokami. Dziś w Warszawie padał nawet pierwszy w tym roku śnieg. Co prawda z deszczem, ale jednak. Najwyższy zatem czas, by pomyśleć o dokarmianiu skrzydlatych mieszkańców...

Czytaj więcej
Zabawki dla ptaków

Kompletując akcesoria do ptasiej klatki często zapominamy o zabawkach dla pupila. To poważny błąd, gdyż brak odpowiednich bodźców może doprowadzić do wielu negatywnych zachowań i zaburzeń behawioralnych u naszego ptasiego...

Czytaj więcej
Budki lęgowe dla ptaków

Budki lęgowe przeznaczone są dla tych ptaków, które w naturze zakładają gniazda w dziuplach. Należą do nich przede wszystkim papugi. A oprócz nich: zeberki, żaroczuby, gwarki, błyszczaki, tukany, dzioborożce i...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram