Sklep online
Sklep online

Kiedy z papużką falistą trzeba iść do weterynarza?

Papugi faliste, to ptaki niezwykle sympatyczne i towarzyskie. Przeważnie są radosne i pełne energii. Lubią się bawić i ciekawie zaglądają w każdy kąt, a ich hałaśliwe poćwierkiwanie wypełnia cały dom. Każdy właściciel papugi falistej, który poznał już dobrze jej niezwykły temperament, powinien być wyczulony na wszelkie odstępstwa od normalnego zachowania i wyglądu. Nagła ospałość lub brak apetytu powinny być sygnałem alarmowym, mogą bowiem świadczyć o złym samopoczuciu albo chorobie. Papużki nie wolno leczyć na własną rękę, najlepiej zatem od razu udać się do weterynarza.

Jak rozpoznać, że papuga falista jest chora?

W diagnozowaniu potencjalnych stanów chorobowych u papużek bardzo ważne jest to, jak dobrze znamy ich zwykłe zachowanie oraz jak szybko zauważymy w nim jakieś zmiany. Niewprawnemu hodowcy, który nie poznał jeszcze tak dobrze zwyczajów swojej papugi trudno będzie zaobserwować coś niepokojącego. Objawy niektórych chorób początkowo bywają łagodne i prawie niezauważalne, a ich zaostrzenie może świadczyć o wyjątkowo ciężkim stanie zwierzęcia.

Do podstawowych objawów chorobowych należy brak apetytu. Jeśli nasza papużka przestała jeść powinniśmy najpierw upewnić się co do jakości podawanego pokarmu. Jeżeli podaliśmy zwierzęciu nową mieszankę, może mu ona po prostu nie smakować, a być może ziarno jest stare lub spleśniałe. Podajmy inny pokarm, jeśli papuga nie zacznie jeść należy udać się do weterynarza. Kolejnym niepokojącym objawem jest osowiałość. Jeśli papuga zwykle była bardzo aktywna, a nagle stała się apatyczna i straciła zainteresowanie otoczeniem może to oznaczać osłabienie chorobą lub gorsze samopoczucie. Zwracajmy baczną uwagę również na stan upierzenia papugi. Pióra u zdrowego osobnika powinny być gładkie, błyszczące, a ich kolory żywe. Jeśli stały się blade, zmierzwione lub wypadają świadczy to o niedoborze witamin lub chorobie. Często chory ptak przestaje czyścić swoje piórka, stąd ich zły stan. Jeśli zauważymy pozlepiane pierze na głowie ptaka, znaczy to, że papuga wymiotowała. Natomiast jeśli papuga drapie się lub wydziobuje sobie pióra bardzo możliwe, że boryka się z pasożytami, na przykład świerzbem czy ptaszyńcem. Wtedy zaobserwujemy również osłabienie i utratę wagi.

Badajmy także oczy zwierzęcia. Jeżeli są półprzymknięte, zmętniałe, opuchnięte lub pojawiła się wydzielina, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Pozlepiane piórka wokół otworów usznych świadczą o wydobywającej się z nich wydzielinie.

Choroby papugi falistej

Częstą chorobą papugi falistej jest nieżyt żołądka i jelit. Przyczyn może być wiele, na przykład infekcje bakteryjne, zatrucie, przeziębienie lub niewłaściwe odżywianie. Najczęstszymi objawami są biegunka, wymioty, brak apetytu, senność oraz utrata wagi. Jeśli zauważymy podobne oznaki przede wszystkim zdezynfekujmy klatkę, odstawmy zielonkę i owoce. Podawajmy zwierzęciu jedynie przegotowaną wodę, proso i płatki owsiane. Jeżeli objawy nie ustąpią niezwłocznie udajmy się do lekarza. Jeśli papuga odżywia się prawidłowo, ale ciągle chudnie możliwe, że ma pasożyty wewnętrzne, takie jak nicień czy tasiemiec. Konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który poda odpowiednie lekarstwa.

Wyjątkowo niebezpiecznymi chorobami są nieżyt nosa i tchawicy oraz zapalenie płuc. Można je wyleczyć jedynie w początkowych stadiach, więc ważne jest szybkie działanie opiekuna. Alarmujące są również wydzielina z nosa lub kaszel, a także ciężki albo świszczący oddech.

Równie groźną chorobą, przenoszącą się także na ludzi jest papuzica, wywoływana przez chlamydie. Zapadają na nią nie tylko papugi, ale również inne gatunki ptaków. Człowiek zaraża się drogą kropelkową. W jej leczeniu niezbędne są antybiotyki.

Papugi narażone są również na niedobory witamin, szczególnie A i B. Powoduje to szereg problemów, na przykład układu nerwowego i mięśniowego, kłopoty z koordynacją ruchową, a także zahamowanie wzrostu.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na kanarka?

Alergia to poważny problem, zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez domowego pupila. Objawy uczulenia bywają często bardzo uciążliwe, a ponadto mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak...

Czytaj więcej
Historia hodowli kanarków

Jednymi z najczęściej i najchętniej hodowanych ptaków ozdobnych zarówno w Polsce jak i na świecie są kanarki. Tą niebywałą popularność zawdzięczają swemu miłemu wyglądowi, ale przede wszystkim swoim pięknym trelom....

Czytaj więcej
Czy można nauczyć mówić papugę nimfę?

Wszystkie papugi posiadają zdolność naśladowania nie tylko dźwięków, ale i ludzkiej mowy. Jednym rasom wychodzi to lepiej, innym nieco gorzej. Prawdziwą mistrzynią w tym fachu jest afrykańska papuga żako. W...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram