Sklep online
Sklep online

Co zrobić z papużką falistą, gdy musimy wyjechać na długo?

Oto problem, przed którym nie sposób uciec. Wyjazdy, zaplanowane lub całkiem niespodziewane, zdarzają się często, dlatego zawsze dobrze jest mieć w zanadrzu opracowany plan działania. Każdy właściciel, opuszczający swego pupila na dłużej, ma obowiązek zatroszczyć się o innego, tymczasowego opiekuna. Oto kilka gotowych pomysłów dla tych, którzy pakując walizki wciąż nie wiedzą co począć ze swoim ulubieńcem.

Czy papużka falista może tęsknić za właścicielem?

W przypadku papużek falistych, nawet stosunkowo krótka nieobecność właściciela może być dla zwierzęcia stresująca. Ptaki te odznaczają się wręcz niespotykaną wrażliwością i przywiązaniem do swego opiekuna. Papużki faliste, szczególnie te pozbawione towarzystwa innych papug, mocno zżywają się z właścicielem. Nieobecność osoby, do której papużka jest przywiązana, może być dla niej bolesna i stresująca. Zwierzę czuje się wtedy opuszczone i tęskni, a pozostawiona sama na zbyt długo może po prostu zdziczeć (dowiedz się, kiedy należy iść z papużką falistą do weterynarza KLIK). Dlatego nigdy nie należy zostawiać jej samej sobie na dłużej niż 2-3 dni. Na czas każdego dłuższego wyjazdu trzeba zapewnić papudze innego opiekuna, który należycie się nią zajmie.

Papużka falista pod opieką znajomych

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest pozostawienie papużki pod opieką kogoś z rodziny lub dobrego znajomego. Niewątpliwą zaletą takiego wyjścia jest to, że zwierzę zna już tę osobę i nie będzie się jej bało. Z krewnym lub przyjacielem można również pozostawać w stałym kontakcie. Jeśli osoba ta zgodzi się przygarnąć papużkę do swojego mieszkania, najprawdopodobniej nie będzie problemu z umieszczeniem tam klatki, zabawek oraz karmy. Byłoby to najlepsze rozwiązanie również dlatego, że znajomy miałby papużkę na oku, a jej samej nie brakowałoby towarzystwa. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, to osoba ta może odwiedzać papużkę codziennie na kilka godzin. Niestety dla papużki to może być za mało. Przez większość czasu pupil i tak będzie sam, może więc poczuć się opuszczony i nieszczęśliwy.

Prosząc o pomoc kogoś znajomego, warto zastanowić się czy ta osoba na pewno da sobie radę. Szczere chęci i sympatia dla zwierząt czasem mogą nie wystarczyć. Brak doświadczenia w opiece nad papugami i nieumiejętne obchodzenie się z nimi mogą doprowadzić do wielu tragedii. Co jeśli przez nieuwagę tymczasowego opiekuna papużka wyleci przez otwarte okno? O takie wypadki nietrudno.

Przenosząc papużkę do znajomego należy przygotować mieszkanie na jej przybycie. Koniecznie trzeba poinstruować nowego opiekuna co do karmienia i opieki nad papużką falistą.

Papużka falista, a hotel dla zwierząt

Hotele dla zwierząt są w Polsce zjawiskiem dosyć nowym i jeszcze mało popularnym. Co więcej, o ile bez problemu znajdzie się azyl dla kota czy psa, a nawet szczura, tak dosyć trudno znaleźć hotel specjalizujący się w opiece nad ptakami.

Decydując się na takie rozwiązanie, warto poszukać opinii na temat hotelu w internecie lub popytać wśród innych hodowców papug. Być może ktoś z nich zna taki hotel i może go polecić.

Hotel dla zwierząt lepiej odwiedzić jeszcze przed pozostawieniem tam pupila i upewnić się co do panujących tam warunków oraz kompetencji personelu.

Petsitter dla papużki falistej

Alternatywą dla hotelu jest skorzystanie z usług petsittera. Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzętami. Dobry petsitter powinien posiadać wiedzę na temat opieki nad danym zwierzęciem i mieć w tym doświadczenie. Taką osobę warto zaprosić wcześniej na rozmowę oraz po to, by zapoznała się z papużką. Za taką opiekę niestety trzeba zapłacić, a ceny dochodzą nawet do kilkudziesięciu złotych za dobę. Niemniej jednak petsitter może sprawdzić się lepiej niż znajomy czy krewny, który nie ma wystarczającej wiedzy na temat papużek.

Każdy zasługuje na urlop i nie trzeba rezygnować z niego z powodu pupila, którego nie sposób zabrać ze sobą. Zdarzają się również wypadki losowe, takie jak pobyt w szpitalu czy obowiązkowa delegacja z pracy. Gdy wyjazd zbliża się wielkimi krokami, należy zapewnić ulubieńcowi najlepszą możliwą opiekę, w trosce o jego zdrowie, komfort i bezpieczeństwo.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Papuga nimfa

Karmę dla papugi nimfy kup w e-sklepie Kakadu » Papugi nimfy zawładnęły sercami wielu miłośników ptaków na całym świecie. Są łagodne i spokojne, łatwo się rozmnażają i nie sprawiają żadnych...

Czytaj więcej
Czy łatwo rozmnożyć papugi nimfy w niewoli?

Hodowla nimf nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Ptaki te lubią ludzkie towarzystwo i należą do przyjemnych domowych kompanów. Posiadanie jednego skrzydlatego pupila to jednak zupełnie co innego niż zakup pary...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na papużkę falistą?

Najczęściej uczulającymi domowymi zwierzakami są koty, jednak wiele osób źle znosi też kontakt z psami i świnkami morskimi. Wbrew pozorom również alergie na pierzastych pupili nie są rzadkością. Wśród ptaków...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram