Sklep online
Sklep online

Jak oswoić papugi faliste?

Papugi to zwierzęta o silnie zakorzenionej potrzebie kontaktów społecznych. W naturze ptaki te żyją w grupach i chętnie angażują się w interakcje z innymi osobnikami. Towarzystwo innych papug daje pierzastym podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i pozwala realizować naturalne zachowania. To właśnie ogromny potencjał społeczny pozwala uczynić z ptaków, które są w istocie dzikim zwierzętami, towarzyszy człowieka. Papużki faliste są jednymi z najpopularniejszych i najdłużej hodowanych ptasich podopiecznych, dlatego prawdopodobnie można uznać je już za zwierzęta częściowo lub w pełni udomowione. Ich oswajanie jest zatem zwykle dużo łatwiejsze niż innych papug. Warto jednak wiedzieć, że na zachowanie papug duży wpływ mają: sposób odchowu, wiek, doświadczenia wyniesione z kontaktów z ludźmi oraz cechy osobnicze. Najbardziej skore do kontaktów z ludźmi są młode ptaki, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej. Lęk przed człowiekiem jest też wyraźnie zredukowany u ręcznie karmionych papug. Podobny efekt wywołują intensywne kontakty z człowiekiem na wczesnym etapie rozwoju. Wśród papug zdarzają się ponadto zwierzaki z natury nieśmiałe lub odważne. Bardziej zdystansowane wobec człowieka są zazwyczaj ptaki utrzymywane w parach lub grupach. Są one bowiem zainteresowane pielęgnowaniem przede wszystkim swoich ptasich związków. Nie znaczy to jednak wcale, że nie da się ich oswoić. Zawsze należy się więc zastanowić, jaki jest nasz pierzasty pupil. Dopiero gdy trochę poznamy charakter ptaka, możemy próbować nawiązywać z nim kontakt.

https://kakadu.pl/blog/wordpress/klatki-dla-papuzek-falistych/

Daj papudze czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu

Zmiana otoczenia to dla każdej papugi trudna chwila. Ptak potrzebuje czasu, by w pełni zaakceptować nowe środowisko i zyskać w nim poczucie bezpieczeństwa. Aklimatyzacja może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. W tym czasie wskazany jest duży dystans wobec papugi. Nie należy jej niepokoić ani namawiać do kontaktów. Najlepiej ograniczyć się tylko do niezbędnych czynności, takich jak wymiana ściółki czy karmienie. W okresie aklimatyzacji trzeba szczególnie zadbać o zredukowanie stresu u pierzastego lokatora. Postawmy klatkę pupila w zacisznym miejscu, ograniczmy dopływ bodźców (np. przysłaniając okna) i nie narażajmy papugi na kontakty z innymi zwierzętami domowymi.

Pozwól papudze przyzwyczaić się do swojej obecności

Papużka falista » musi przyzwyczaić się nie tylko do nowego otoczenia, ale również do naszej obecności. Pamiętajmy, że początkowo jesteśmy dla skrzydlatego zwierzaka zupełnie obcy i przerażający. Ptak powinien się przekonać, że nie stanowimy dla niego żadnego zagrożenia. Papuga musi poczuć się komfortowo w naszym towarzystwie. Pozwólmy jej najpierw nas trochę poobserwować ze sporej odległości. Jak najczęściej przebywajmy w pomieszczeniu, w którym znajduje się ptak. Stopniowo zmniejszamy dystans i spędzajmy coraz więcej czasu w pobliżu klatki, aż papuga na dobre zaakceptuje naszą bliskość.

Zadbaj o prawidłową mowę ciała

Oswojenie papużki falistej może znacząco ułatwić nam odpowiednia komunikacja niewerbalna. Przede wszystkim w obecności pierzastego pupila trzeba unikać wszelkich gwałtownych ruchów. Należy wystrzegać się zwłaszcza gestykulowania rękami. Wskazane jest, aby podczas interakcji papuga znajdowała się wyżej niż my – dzięki temu będzie czuć się bezpieczniej. Możemy ponadto usiąść bokiem do zwierzaka. Unikajmy długiego wpatrywania się w papuzie oczy – lepiej rzucić krótkie spojrzenie lub zamrugać do skrzydlatego towarzysza. Świetnym sposobem na zachęcanie papugi do kontaktów może być także naśladowanie jej zachowań.

Wykorzystuj komunikaty wokalne

Papugi to stworzenia obdarzone nieprzeciętnymi zdolnościami dźwiękonaśladowczymi. Komunikacja wokalna w ich życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Warto wykorzystać więc sygnały dźwiękowe do oswajania pupila. Starajmy się jak najczęściej przemawiać do papużki falistej miłym, łagodnym głosem. Odzywajmy się do niej również, gdy znajdujemy się w innym pomieszczeniu. Zanim pojawimy się u progu jej klatki, dajmy jej sygnał, że właśnie nadchodzimy – dzięki temu na pewno się nie przestraszy. Możemy powtarzać papudze także wybrane słowo, by w ten sposób umożliwić jej imitację wokalną i znalezienie z nami wspólnego języka.

Wykorzystuj smakołyki

Na etapie oswajania papużki falistej  nie obejdzie się bez dużej dozy pozytywnych doświadczeń. Zaufanie ptaka najłatwiej zdobyć poprzez pozytywne skojarzenia. Aby zachęcić pierzastego podopiecznego do pierwszych kontaktów, warto wykorzystać smakołyki (sprawdź, jakie smakołyki podawać dla papużki falistej KLIK). Początkowo najlepiej serwować zwierzakowi większe przysmaki ze sporej odległości – żeby nie musiał podchodzić bezpośrednio do naszej ręki, by po nie sięgnąć. Doskonale sprawdzą się więc kolby (poczytaj więcej o kolbach dla papug KLIK), kłosy prosa senegalskiego czy niektóre warzywa (np. marchewka). Później zadanie możemy utrudniać, aż dojdziemy do momentu, gdy ptak będzie brał od nas małe smakołyki, a następnie jadł ziarno rozsypane na naszej dłoni.

↓ KOLBY DLA PAPUŻKI FALISTEJ ↓

Stopniowo buduj bliskość z papugą

Jeśli ptak nie boi się już naszych rąk, możemy spróbować zachęcić go do wejścia na palec lub dłoń. W tym przypadku także przydadzą się ulubione papuzie łakocie. Trzymajmy je w ten sposób, aby ptak musiał wejść na rękę, gdy będzie chciał je chwycić. Jeżeli nasz pupil ma opory przed wchodzeniem na rękę, możemy zacząć od ćwiczeń z gałązką. Zwykle wystarczy podstawić taką żerdź pod stopy papugi, by na nią wskoczyła. Później można uczyć pierzastego pupila przechodzenia z jednej żerdzi na drugą, a następnie żerdź zamienić na rękę. Kiedy papuga już bez problemu wykonuje wszystkie te ćwiczenia, warto oprowadzić ją po domu i przyzwyczaić do wspólnego przemieszczania się. Kolejnym etapem oswajania papużki falistej jest przyzwyczajanie do dotykania i głaskania. Nie wszystkie ptaki to lubią, dlatego należy inicjować takie kontakty z dużą powściągliwością. Zanim przystąpimy do głaskania, wypróbujmy najpierw muskanie ptasim piórkiem. Jeżeli zwierzak zaakceptuje takie pieszczoty, możemy delikatnie pogłaskać go w okolicach dzioba lub szyi.

Wypracuj wspólne rytuały

Ostatni etap oswajania to budowanie wspólnych rytuałów. Papużki faliste uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami. Będą więc zachwycone, jeśli pozwolimy im po prostu nam towarzyszyć – podczas oglądania telewizji czy czytania książki. Pierzastym podopiecznym spodoba się także możliwość wspólnego pałaszowania posiłków. Postarajmy się codziennie wygospodarować trochę czasu tylko dla papugi. Możemy wykorzystać go np. na trening czy zabawę. Pamiętajmy o rytuałach powitalnych. Witajmy zwierzaka przyjaznym „dzień dobry”. Kto wie, może po pewnym czasie zechce nam odpowiedzieć?

↓ KLATKA DLA PAPUŻKI FALISTEJ ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie:© lusyaya — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Lory i lorysy

Lory i lorysy są niezwykłymi papugami, ponieważ głównym składnikiem ich diety jest nektar kwiatów. Środowisko naturalne lor i lorys W naturze lory i lorysy zamieszkują ciepłe rejony Azji, Australię oraz...

Czytaj więcej
Ararauna

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak ptakiem dla każdego. Nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale i wrażliwą psychikę. Środowisko naturalne...

Czytaj więcej
Czy papużka i kanarek mogą żyć w jednej klatce?

Wszystko zależy od charakterów i osobowości obu ptaków. Zdarza się, że kanarek i papuga zgodnie zamieszkują wspólną klatkę, jednak ze względu na różnice pomiędzy tymi gatunkami, zawsze lepiej będzie trzymać...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram