Sklep online
Sklep online

Psie sporty - lista sportów kynologicznych dla psa i właściciela

Psie sporty cieszą się rosnącą popularnością. Uprawianie sportu z psem może być świetną rozrywką, a zarazem sposobem na pogłębienie relacji z pupilem. Aktywność fizyczna wpływa też pozytywnie na kondycję fizyczną i samopoczucie psychiczne czworonogów. Dyscypliny kynologiczne nie są jedynie propozycją dla wybranych. Wśród nich każdy psiak znajdzie z pewnością coś dla siebie. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze psie sporty dla aktywnych i znajdź idealną dyscyplinę dla twojego psa. 

Jak uprawiać psie sporty?

Uprawianie różnego rodzaju sportów może być świetnym urozmaiceniem czasu spędzanego z czworonogiem. Wbrew pozorom sporty kynologiczne nie są zarezerwowane jedynie dla niektórych ras psów. Co prawda nie wszystkie czworonogi mogą stać się wyczynowymi sportowcami, ale czerpać radość ze sportu i aktywności – z pewnością już tak. Trenować można praktycznie z każdym psem – zarówno miniaturowym, jak i potężnym. Kluczowe znaczenie ma jednak dobre przygotowanie do ćwiczeń. 

Warto zastanowić się, jakie aktywności sprawiają psu największą frajdę oraz jakie są jego naturalne talenty. Poziom wysiłku oraz obciążenia powinny być dostosowane do stanu zdrowia i predyspozycji psa. W przypadku psów szczególnie narażonych na problemy ze stawami należy unikać dyscyplin polegających na forsujących skokach. Z kolei jeśli zwierzak ma niską tolerancję wysiłku, najlepiej zaangażować psa w rekreacyjną aktywność. Dobrym wyborem może być wtedy nosework czy powolny jogging z psem. Jeżeli masz wątpliwości, czy dany sport dla psa jest odpowiedni, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. 

Aby trening ze zwierzakiem był komfortowy i bezpieczny, warto zadbać również o właściwy ekwipunek i dobre miejsce do ćwiczeń. Przydać się mogą m.in.:

Najlepiej uprawiać z psem sport w ustronnym i bezpiecznym miejscu – z dala od ulic i innych spacerowiczów. Jeśli w otoczeniu nie ma odpowiedniego terenu, niektóre sporty można uprawiać ze swoim psem także w zaciszu domowym lub na sali treningowej. 

Wysiłek fizyczny wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii. Z tego powodu psiego sportowca warto karmić wysokokaloryczną karmą z formułą active/sport. Do diety zwierzaka można włączyć również składniki korzystnie wpływające na wytrzymałość fizyczną, zdrowie stawów i pracę mięśni, np. HMB, MSM, L-karnitynę, chondroitynę, glukozaminę. Najlepiej stopniowo przyzwyczajać psa do wysiłku – zwłaszcza jeżeli do tej pory nie był zbyt aktywny. Trening powinien być zawsze poprzedzony 10-15-minutową rozgrzewką. Podczas ćwiczeń należy robić krótkie przerwy, w trakcie których zwierzak będzie mógł odpocząć i napić się wody. 

Agility

Agility to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych psich sportów. Dyscyplina ta polega na bezbłędnym pokonaniu przez psa toru przeszkód w jak najkrótszym czasie. Pies ma do zaliczenia różne przeszkody, m.in. stacjonatę, huśtawkę, tunel, koło. Przed rozpoczęciem zawodów pies nie zna jednak układu toru. Zwierzaki rywalizują w 3 klasach wyodrębnionych ze względu na wielkość uczestników oraz 4 klasach trudności. Choć prym w tej dyscyplinie wiodą psy rasy border coliie, w rzeczywistości może uprawiać ją każdy zdrowy pies. 

Ważną rolę w tej dyscyplinie sportowej odgrywa opiekun psa, który prowadzi swojego pupila przez tor komendami głosowymi i ruchowymi. Agility wymaga współpracy psa ze swoim opiekunem. Dzięki temu doskonale uczy komunikacji pomiędzy psem i właścicielem. Treningi agility to też sposób na zwiększenie pewności siebie u psów nieśmiałych oraz naukę koncentracji u reaktywnych zwierzaków. Popularność tej dyscypliny przyczyniła się do budowania torów przeszkód w ogólnodostępnych parkach. Prosty tor agility można stworzyć nawet w niewielkim przydomowym ogrodzie. 

Flyball

Flyball to coś dla wszystkich psich amatorów latających piłeczek. Ten sport opiera się wyścigu psich sztafet składających się z 4 do 6 psów. Każdy pies musi pokonać cztery przeszkody na torze i dobiec do boxu, który uruchamia się po naciśnięciu przez zwierzaka. Maszyna wyrzuca piłkę, którą pies musi zaaportować i jak najszybciej przynieść do opiekuna. Flyball wymaga od każdego z uczestników doskonałej sprawności, szybkości, wytrzymałości fizycznej oraz pełnej koncentracji uwagi. Z pewnością nie jest to więc sport dla każdego. Warto jednak go spróbować w przypadku psów aktywnych, które uwielbiają biegać i aportować. 

Obedience

Obedience to inaczej posłuszeństwo sportowe. Dyscyplina bazuje na współpracy psa i człowieka. Pies musi wykonać komendy o różnym stopniu trudności, takie jak siad, warowanie, chodzenie przy nodze, aportowanie. Sędzia ocenia jakość i tempo wykonania komend. Choć pozornie obedience może wydawać się niezbyt trudne, w rzeczywistości liczy się w nim każdy detal. Jest to więc to bardzo wyczerpujący i wymagający sport –zarówno pod względem umysłowym, jak i fizycznym. Sport ten może być jednak dobrą formą nauki i sposobem na pogłębienie więzi z twoim pupilem. Wyćwiczone komendy z pewnością znajdą zastosowanie w wielu codziennych sytuacjach. 

Pasienie

Jeśli twój pupil należy do ras pasterskich, dużą frajdę może sprawić mu udział w zawodach pasienia. Aktywność ta pozwala wykorzystać naturalne instynkty czworonogów. Pies biorący udział w zawodach pasienia musi udać się po stado owiec, a następnie przyprowadzić je do przewodnika. Dodatkowo zwierzak może mieć też inne zadania takie jak wprowadzenie owiec do zagrody czy podział stada. Praca z owcami jest bardzo trudna. Pies nie może ich spłoszyć ani zrobić im krzywdy. Z tego powodu musi nauczyć się kontrolowania swoich emocji oraz odczytywania sygnałów wysyłanych przez stado. 

Canicross

Canicross zaliczany jest do grupy sportów psich zaprzęgów. Konkurencja polega na wspólnym biegu osób i psów połączonych smyczą z amortyzatorem przypiętą do pasa przewodnika. Canicross tylko pozornie przypomina jogging. W rzeczywistości sport ten opiera się przede wszystkim na sile psa, który nadaje tempo całemu biegowi i ciągnie swojego przewodnika. Canicross jest szczególnie polecany dla psów zaprzęgowych (np. siberian husky) i chartów. 

Bikejoring

Masz psa i uwielbiasz jazdę na rowerze? Spróbuj wspólnego uprawiania sportu rowerowego ze swoim podopiecznym. Bikejoring jest odmianą zawodów psich zaprzęgów. W odróżnieniu od tradycyjnej konkurencji pies przypięty linką nie ciągnie jednak sań, tylko rower. Zaprzęgi bikejoringowe organizowane są na dystansie 4-10 km. Czworonożny zawodnik musi wykorzystać swoją siłę do ciągnięcia roweru wraz ze swoim przewodnikiem. Sport ten wymaga od zwierzaka dużej siły, szybkości i wytrzymałości fizycznej. 

Taniec z psem

Uwielbiasz muzykę? Twój pies jest zwinny i żywiołowy? Zacznij tańczyć ze swoim pupilem. Taniec to świetna rozrywka dla psów i ich opiekunów. Chociaż dog dancing opiera się na posłuszeństwie sportowym, daje dużą dowolność przy układaniu choreografii. Pies wykonuje różnego rodzaju akrobacje, m.in. slalomy, skoki, obroty. Aby zachęcić psa do skoku i innych akrobacji, jego opiekun musi udzielać mu wskazówek słownych lub ruchowych. Taniec z psem wymaga również dobrej koordynacji ruchowej oraz umiejętności dopasowania się do rytmu muzycznego. Dyscyplinę tę mogą uprawiać niemal wszystkie psy. Z reguły świetnie odnajdują się w niej małe i zwinne czworonogi, np. west highland white terier, pudel. 

Frisbee 

Dogfrisbee to dyscyplina sportu polegająca na rzucaniu psu dysku, który zwierzak musi pochwycić w locie i przynieść swojemu opiekunowi. Osiąganie sukcesów we frisbee wymaga odpowiedniej techniki rzutu oraz zwinności i dobrej kondycji psa. Także w przypadku tego sportu bardzo ważna jest więc współpraca psa i jego właściciela. Dogfrisbee to sport zarówno amatorski, jak i profesjonalny. Zawody dogfrisbee odbywają się w różnych kategoriach, m.in. freestyle, timetrial, longdistance. W zależności od konkurencji liczy się czas lub dystans aportowania czy zaprezentowanie ciekawego układu złożonego z różnych rzutów. Frisbee można uprawiać rekreacyjnie na łące, w parku czy ogrodzie. 

Dogtrekking

Dogtrekking to świetny sposób na rekreacyjną aktywność fizyczną. Dyscyplina ta polega na przemierzaniu wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie. Bardziej niż szybkość w tym sporcie liczy się jednak doskonała orientacja w ternie. Zespoły złożone z psów i ich opiekunów muszą bowiem odnaleźć wszystkie wyznaczone na mapie miejsca. Z tego względu dogtrekking bardziej przypomina marsz niż bieg. Aktywność tę z pewnością pokochają wszystkie czworonogi, które lubią długie wędrówki. 

Nosework

Jeśli twój podopieczny uwielbia węszyć, zaproponuj mu zabawę w nosework. Sport ten bazuje na naturalnych psich predyspozycjach i wykorzystuje instynkt tropienia psów. Zwierzaki muszą wyszukać próbki zapachowe znajdujące się zamkniętych pomieszczeniach oraz na terenie otwartym. Nosework silnie angażuje psie zmysły, nie wymaga jednak od czworonoga świetnej kondycji. Z tego powodu jest idealny dla psów starszych czy niepełnosprawnych, które nie mogą brać udziału w innych konkurencjach. Nosework bywa wykorzystywany również w terapii behawioralnej u psów lękliwych, reaktywnych i nieśmiałych – wycisza emocje, uczy koncentracji i podnosi pewność siebie. 

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Wczasy i wakacje z psem nad morzem - jak się do tego przygotować?

Urlop nad morzem to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Jeśli w tym roku zabierasz ze sobą pupila, sprawdź koniecznie, jak przygotować się na wyjazd nad morze z psem. Podpowiadamy,...

Czytaj więcej
Szelki treningowe dla psa

Spacer to dla większości psiaków najbardziej emocjonujący element codziennego planu dnia. Niepohamowana radość czworonogów często sprawia jednak, że relaksująca przechadzka zamienia się w sport ekstremalny. Jeśli nasz pupil uporczywie ciągnie...

Czytaj więcej
Jaka miska dla psa jest najlepsza?

Żaden czworonóg nie może obyć się bez miski, w której będzie spożywał codzienne posiłki. Aby pupil mógł pałaszować pyszne jedzenie w komfortowych warunkach, musimy zakupić miseczkę odpowiednio dopasowaną do jego...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram