Sklep online
Sklep online

Kot egipski Mau - opis i charakterystyka rasy

Egipski mau to niezwykły mruczek z wyjątkowo długą historią. Jego wizerunek prawdopodobnie uwieczniono już na starożytnych egipskich malowidłach. Uznawany za jedną z najstarszych kocich ras, do dziś zachował grację i tajemniczość swoich przodków. Choć obecnie kot egipski jest raczej rzadko spotykany, wszędzie, gdzie się pojawi, staje się prawdziwą gwiazdą budzącą duże zainteresowanie otoczenia. Dlaczego egipski mau to naprawdę fascynujący zwierzak? Przedstawiamy opis rasy i najważniejsze informacje o wymaganiach egipskiego kota. 

Historia rasy egipski mau

Kot egipski mau to pradawna rasa naturalna, wywodząca się z Egiptu. Prawdopodobnie jest najstarszą rasą kotów domowych na świecie. Jej przodków należy szukać wśród kotów widniejących na starożytnych egipskich malowidłach. Pierwsze cętkowane koty pojawiły się w sztuce Egipcjan już w 1900 r. p.n.e. Uważa się, że były bezpośrednimi potomkami żbika nubijskiego. 

Prawdopodobnie koty egipskie pojawiły się w Europie za sprawą Rzymian, którzy przywieźli je ze starożytnego Egiptu. W XX w. hodowla rasy zaczęła rozwijać się we Włoszech, Szwajcarii i Francji. Niestety II wojna światowa doprowadziła do znacznego zmniejszenia liczebności rasy, przez co znalazła się niemal na skraju wyginięcia. Na szczęście piękno prehistorycznych kotów dostrzegła rosyjska księżniczka Natalia Trubacka. To ona założyła najsłynniejszą hodowlę tych mruczków pod nazwą Fatima.

Dopiero w latach 50. mruczkami egipskimi zaczęli interesować się inni miłośnicy kotów. Brytyjscy hodowcy do hodowli tej rasy wykorzystywali geny kota abisyńskiego i syjamskiego. Mruczki powstałe z krzyżówek nie przypominały jednak do końca pierwotnych kotów mau – widoczne u nich były różnice w budowie ciała. W latach 80. XX w. stworzono też indyjską linię kotów wywodzącą się od dwóch dzikich kotów przywiezionych z New Delhi. 

Rasa została oficjalnie uznana przez CFA w 1968 r., a przez FIFe w 1992 r. Do dziś mau egipski pozostaje jednak rasą rzadko spotykaną na świecie.

Jak wygląda kot egipski mau?

Kot egipski należy do ras średniej wielkości. Przeciętnie kot tej rasy osiąga wysokość 30-35 cm i wagę 3-7 kg. Kotki są zwykle mniejsze i lżejsze niż kocury. Egipski mau to prawdziwy atleta. Mruczek ten wyróżnia się smukłą, wydłużoną budową ciała z tylnymi kończynami nieco dłuższymi od przednich. Jest dobrze umięśniony i przyjmuje postawę na palcach. Dodatkowo u kotów egipskich między kolanem a bokiem znajduje się charakterystyczny pas luźnej skóry, który upodobania je do gepardów. 

Egipski mau to rasa kotów, która odznacza się pięknym umaszczeniem z naturalnymi cętkami. Futro kotów jest delikatne, jedwabiste – ściśle przylega do ciała. Dopuszczalne są różne kolory sierści: srebrna, brązowa, dymna, karmelowa, niebieska i czarna. U przedstawicieli rasy można zauważyć ciemne plamki na tułowiu, pierścienie na ogonie i otwarte pierścienie na łapach. Koty te posiadają również charakterystyczny znak skarabeusza w postaci litery M na czole. Od głowy do ogona, na grzbiecie mruczków, biegnie ciemna pręga, która jest pomocna przy identyfikacji tej rasy kotów. 

Kot egipski sprawia wrażenie dystyngowanego, nieco zatroskanego i zamyślonego. Charakterystyczną cechą tego mruczka są duże, szeroko rozstawione oczy w kształcie migdałów, koloru agrestowego. Obwódki oczu przechodzą w cienkie linie, dające efekt naturalnego makijażu.

Kot egipski mau – charakter

Egipski mau to inteligentny, serdeczny i żywiołowy towarzysz. Mruczek tej rasy nie znosi nudy. Chętnie uczy się sztuczek i angażuje w zabawę. Ma duszę odkrywcy – jest odważny i z zapałem eksploruje swoje otoczenie. Kot egipski lubi znajdować się w centrum uwagi. Ma zrównoważony charakter – dobrze radzi sobie ze zmianami otoczenia i stresem. Może być więc dobrym kompanem dla podróżników. Z reguły nie przejawia skłonności do problemów behawioralnych, choć niektóre osobniki mogą wykazywać zachowania agresywne wobec obcych. 

Kot egipski to rasa znana z niezwykłej szybkości i zwinności. Z uwagi na wydłużone tylne łapy kot ten może osiągać prędkość do 50 km/h. Na co dzień aktywny kot egipski mau potrzebuje dużej dawki rozrywki i stymulacji intelektualnej. Należy zapewnić mu wysokie drapaki, akcesoria do wspinaczki i wypoczynku na wysokości oraz zabawki interaktywne. Ucieszy się również z fontanny na wodę – w przeciwieństwie do wielu innych kotów wprost przepada za wodą.

Egipski kot silnie przywiązuje się do jednej osoby. Z opiekunem tworzy bardzo zażyłą więź. Często zdarza mu się podążać za ukochanym człowiekiem i domagać się pieszczot. Wobec obcych mruczek ten jest zdystansowany i nieufny. Z reguły nie przepada za towarzystwem innych zwierząt domowych – jeśli jednak jest przyzwyczajony do ich obecności od młodości, potrafi je zaakceptować. Zazwyczaj dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, dla których może być idealnym towarzyszem do zabawy. 

Mruczek egipski to kot znany z gadulstwa i dużej ekspresji w wyrażaniu emocji. Panuje opinia, że pod względem charakteru przypomina nieco psa. Mruczek ten posługuje się szeroką gamą różnorodnych odgłosów. Miauczenie, gwizdanie, chichotanie i ćwierkanie to tylko niektóre z wydawanych przez niego dźwięków. Choć egipski kot jest gadułą, jego głos jest raczej cichy i melodyjny. Wyraz pyszczka u tego kota zmienia się w zależności od nastroju. Charakterystycznym zachowaniem rasy jest energiczne machanie ogonem przypominające znaczenie terenu moczem. W rzeczywistości zachowanie to nie ma jednak nic wspólnego z roszczeniami terytorialnymi, lecz jest wyrazem radości i ekscytacji. Innym osobliwym zachowaniem rasy jest zamiłowanie do aportowania. Kota mau można też nauczyć chodzenia na smyczy –spacery to dla niego świetna forma rozrywki. 

Kot rasy egipski mau – pielęgnacja i żywienie

Mau egipski nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Obdarzony krótką sierścią zwykle dobrze radzi sobie sam z czyszczeniem futerka. Aby szata prezentował się efektownie, kot ten wymaga szczotkowania raz w tygodniu. Do pielęgnacji jego futra najlepiej używać delikatnych narzędzi, np. miękkiej szczotki włosianej. Przydać mogą się również rękawice do masażu – egipskie mruczki zwykle lubią taką formę relaksu. 

Delikatna sierść nie gwarantuje kotom egipskim odpowiedniej izolacji termicznej. Z tego powodu należy zapewnić im ciepłe legowisko i nie narażać na niskie temperatury. Jeśli kot wychodzi na zewnątrz zimą, warto zaopatrzyć go w ubranko. 

Egipskie koty należą do prawdziwych łakomczuchów. Z tego powodu wartość kaloryczna ich posiłków musi być starannie kontrolowana. Istotne jest zwłaszcza dopasowanie dawki pokarmowej do poziomu aktywności zwierzaków. Mruczkom tej rasy raczej nie należy oferować swobodnego dostępu do karmy – mogą nadmiernie przybierać na wadze. W żywieniu kotów mau dobrze sprawdzą się karmy biologicznie odpowiednie, z formułą dentystyczną, wzmacniającą stawy i układ szkieletowy lub typu active. 

W przypadku tych kotów bardzo ważna jest pielęgnacja uzębienia. Zalecane jest szczotkowanie zębów mruczków przynajmniej kilka razy w tygodniu. W ramach profilaktyki dentystycznej warto również regularnie podawać zwierzakom przekąski dentystyczne. 

Zdrowie rasy kotów mau

Koty egipskie na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą dożyć nawet 18 lat. Podobnie jak u innych ras kotów także u mruczków egipskich zdarzają się jednak pewne dolegliwości. Koty te są szczególnie narażone na kardiomiopatię przerostową, choroby przyzębia, choroby nerek i dolnych dróg moczowych. Jako wyczynowi sportowcy mogą ulegać również różnym urazom. By mruczek jak najdłużej zachował dobą kondycję, nie można więc zaniedbywać regularnych wizyt u lekarza weterynarii. 

Egipski mau – ciekawostki na temat kociej rasy

  • „Mau” to ogólne egipskie określenie kota.
  • U kotów egipskich ciąża trwa aż 73 dni, czyli nawet tydzień dłużej niż u innych ras.
  • Młode koty mau mogą mieć bursztynowe oczy. Do 18. miesiąca życia powinny one jednak zyskać ostateczną zieloną barwę.
  • Cena kota egipskiego wynosi około 3000-4000 zł. 
  • Egipski mau potrafi skakać na wysokość nawet 1,8 m.
  • Kot egipski jest blisko spokrewniony z maine coonem, koratem i angorą turecką. 
Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak karmić kota? Sucha czy mokra karma dla kota – co wybrać?

Odpowiednio dobrana karma to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego kota. Podstawą jego diety mogą być gotowe pokarmy suche lub mokre. Które z nich warto wybrać? Podpowiadamy, jak karmić kota...

Czytaj więcej
Transportery dla kotów

Uważa się, że koty nie lubią podróżować. Poniekąd jest to prawdziwe stwierdzenie. Faktycznie większość mruczących futrzaków nie przepada za podróżami. Są jednak i takie, które często wyjeżdżają ze swoimi opiekunami...

Czytaj więcej
Drapak dla kota – jaki jest najlepszy?

W repertuarze kocich zachowań są i takie, które nieustannie spędzają właścicielowi sen z powiek. Podrapane meble, podarte tapicerki i zniszczone dywany – oto kilka problemów dobrze znanych niejednemu kociarzowi. Drapanie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram