Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W jaki sposób oszacować wiek psiaka znajdy? Jak odgadnąć ile lat ma zwierzak adoptowany ze schroniska? To jasne, że decydując się na przygarnięcie czworonoga o nieznanej przeszłości, chcielibyśmy wiedzieć, jak długo będziemy mogli cieszyć się jego towarzystwem. Na szczęście są pewne sposoby na określenie wieku takiego zwierzaka. Wskazówek powinniśmy szukać przede wszystkim w wyglądzie i zachowaniu psa.
Dla wielu z nas wiek adoptowanego czy przygarniętego z ulicy czworonoga nie ma większego znaczenia. Każdy pies, zarówno szczeniak, jak i senior potrafi być wspaniałym, niezastąpionym towarzyszem i wiernym przyjacielem na długie lata. Jednak informacja o tym, na jakim etapie życia znajduje się zwierzak jest istotna i przydatna z nieco bardziej pragmatycznych powodów. Warto znać wiek pupila chociażby po to, aby dobrać odpowiednią karmę, spełniającą aktualne potrzeby czworonoga. Żywienie szczeniąt », psów dorosłych i seniorów znacznie się różni. Dieta psa powinna być ściśle dopasowana do potrzeb organizmu, kondycji i stanu jego zdrowia.
Od tego ile lat ma pupil będzie zależała również jego pielęgnacja, częstotliwość wizyt u weterynarza, a także dobór odpowiedniej do możliwości psa formy aktywności. Znając wiek pupila będziemy mogli też ocenić czy pojawiające się w jego wyglądzie zmiany są oznaką choroby, czy też postępującej starości.
Wiek psa najłatwiej określić na podstawie jego uzębienia. Jednak zanim przystąpimy do dokładnych oględzin i oceny koloru oraz stanu psich zębów, warto je najpierw policzyć. Każde ośmiotygodniowe szczenię powinno mieć już komplet 28 mlecznych zębów, po 14 na szczęce i żuchwie. Natomiast dorosłe zwierzaki posiadają aż 42 zęby – 22 w górnej i 20 w dolnej szczęce. Mleczaki zaczynają się wyrzynać koło 3-4 tygodnia życia szczeniaka. Ząbki te są małe, ale bardzo ostre, więc łatwo odróżnić je od stałych. Wymiana uzębienia z mlecznego na stałe rozpoczyna się około 5 miesiąca. Pierwsze pojawiają się siekacze, nieco później trzonowce i przedtrzonowe.
↓ KARMY DLA SZCZENIAKA ↓
A co może nam powiedzieć wygląd i stan uzębienia? Bardzo wiele. Warto wiedzieć, że zęby psa lśnią bielą i czystością tylko przez pierwszy rok, maksymalnie dwa lata życia. Po tym czasie zaczynają pojawiać się zażółcenia, osad i ślady kamienia nazębnego. Odkładanie się osadu na zębach rozpoczyna się od siekaczy, ale wraz z wiekiem nalot rozprzestrzenia się na pozostałe zęby. U pięcioletniego psa kamień występuje już na całym uzębieniu, a u siedmio czy ośmioletniego kły stają się wyraźnie starte i zużyte. Czworonogi, które skończyły 10-12 lat miewają widoczne braki w uzębieniu i często cierpią na choroby dziąseł.
O tym, że mamy do czynienia z seniorem świadczy jeszcze kilka innych cech w wyglądzie psa. Oznak starości możemy szukać, na przykład w psich oczach, na jego sierści i skórze, a przede wszystkim na pysku. Z upływem lat oczy czworonoga stają się nieco mętne i jakby zamglone. Na ciele zwierzaku często pojawiają się brodawki, a w sierści widać pierwsze białe włosy. Najbardziej siwieje pysk zwierzaka i to właśnie po nim wielu weterynarzy określa wiek swojego pacjenta.
Warto pamiętać, że tempo starzenia się psa uzależnione jest od wielu czynników, przede wszystkim od jego rasy, wielkości, diety, trybu życia oraz kondycji zdrowotnej. Starość najszybciej dotyka psy dużych ras, pierwsze oznaki postępującego wieku widać już około 6-7 roku życia. Nieco wolniej, bo dopiero po ukończeniu 10 lat, starzeją się mniejsze psy.
Wraz z wiekiem zmienia się także zachowanie czworonogów. Młode, zdrowe psy mają dużo energii i chęci do zabawy. Na spacerach biegają za piłką » lub frisbee », ciekawie obwąchują każdy krzak i badają otoczenie. Starsze psy są już zupełnie inne. Wiek odbija się na ich kondycji i sprawności fizycznej. Psi seniorzy mają dużo mniej chęci do zabawy, potrzebują za to znacznie więcej snu i odpoczynku. Starzejący się organizm nie działa już tak sprawnie, jak za młodych lat. Zwierzak może mieć problemy z poruszaniem się lub wstawaniem. Zmieniają się także reakcje na bodźce zewnętrze i percepcja czworonoga.
↓ KARMY DLA PSICH SENIORÓW ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Sprawa jest skomplikowana i chociaż naukowcy przeprowadzili naprawdę sporo badań w tej dziedzinie, zdania nadal są podzielone. W internecie z pewnością natkniemy się na ten temat na wielu forach o...
Niektóre niepożądane nawyki naszego psa mogą całkowicie zniszczyć przyjemność płynącą z jego posiadania. Najgorsze, że silnie zakorzenionych nawyków trudno się pozbyć. Lepiej więc zapobiegać ich powstawaniu poprzez właściwe szkolenie. W...
Pierwsze dni ze szczeniakiem nie są łatwe. Maluch tęskni za matką i rodzeństwem, jest przestraszony, ciągle piszczy i skomle. Chcąc pocieszyć pupila często poświęcamy mu całą swoją uwagę, pragniemy by...