Zakładanie akwarium

Zakładanie akwarium

Stare porzekadło „co nagle, to po diable” jak najbardziej sprawdza się przy zakładaniu akwarium. Owszem, dzięki dostępności wszelkiego rodzaju uzdatniaczy do wody i innych preparatów, możemy założyć nasze akwarium w ciągu jednego dnia, ale zwykle skutkuje to wieloma problemami, które mogą zniechęcić początkującego akwarystę. Lepiej zatem się nie śpieszyć i prace przy zakładaniu akwarium podzielić na kilka, rozłożonych w czasie, etapów.

Etap pierwszy: Podjęcie najważniejszych decyzji

Jesteśmy już pewni tego, że chcemy mieć w domu akwarium. Zanim jednak udamy się do sklepu zoologicznego kupić zbiornik, sprzęt i rybki, musimy zastanowić się nad tym, jakie rybki chcielibyśmy hodować, jaki rodzaj akwarium pragniemy założyć i jak duży zbiornik wybierzemy i gdzie go postawimy?

Początkujący akwaryści często najpierw kupują akwarium, urządzają go, a potem udają się do sklepu wybierać rybki. I nagle okazuje się, że te gatunki, które im się podobają zupełnie nie nadają się do ich akwarium, ponieważ albo zniszczą posadzone piękne rośliny, albo nie lubią jasnego żwirku, który wybrali, albo po prostu rosną zbyt duże i nie zmieszczą się w naszym akwarium, albo…

Aby nasze rybki były zdrowe i długo żyły, musimy stworzyć im odpowiednie warunki. Nawet tak, banalna z pozoru rzecz, jak kolor żwirku może mieć znaczenie, nie mówiąc już o parametrach wody.

Powinniśmy zastanowić się również nad tym, który rodzaj najbardziej nam odpowiada: akwarium roślinne, jednogatunkowe, towarzyskie, a może kontynentalne? To bardzo ważna decyzja. Nie wszystkie rybki na przykład nadają się do akwarium roślinnego, a nie wszystkie do akwarium towarzyskiego.

Wielkość akwarium zależy od wymagań ryb, które zamierzamy hodować i rodzaju zbiornika, który chcemy stworzyć. Wielkość maksymalną ogranicza wyłącznie ilość wolnego miejsca w mieszkaniu. Niestety zdarza się, że trzeba zrezygnować z hodowli wymarzonych ryb, ponieważ po prostu nie ma gdzie postawić odpowiednio dużego akwarium.

Musimy wybrać nie tylko miejsce ustawienia akwarium w mieszkaniu, ale również zastanowić się na czym zostanie ono postawione. Mebel musi być bardzo solidny. Musimy pamiętać, że nawet stosunkowo niewielki, bo o pojemności sześćdziesięciu litrów, zbiornik waży około siedemdziesięciu kilogramów, co najmniej! Warto zatem rozważyć zakup specjalnej szafki.

Jeśli w naszym wymarzonym akwarium mają znaleźć się rośliny, powinniśmy wybrać gatunki, które zamierzamy uprawiać. Pamiętajmy, że rośliny również mają swoje wymagania, np co do parametrów wody i natężenia oświetlenia.

Etap drugi: Wybór i zakup zbiornika oraz niezbędnego sprzętu

Zakładanie akwarium wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu, a więc grzałki, filtra, pokrywy i ewentualnie innych drobiazgów. Warto więc wcześniej na spokojnie rozważyć, jaki sprzęt będzie potrzebny.

Czy wystarczy filtr wewnętrzny, czy lepiej od razu kupić filtr kubełkowy? Jakiej mocy ma być grzałką? Jakie oświetlenie zainstalować? Czy lepsza pokrywa gotowa, czy robiona na zamówienie?

Z pewnością warto się zastanowić nad tym, czy zamiast kupować wszystkie niezbędne akcesoria, nie kupić gotowego zastawu akwariowego. W ich skład wchodzą, poza akwarium oczywiście, pokrywa, filtr, grzałka, a czasem kilka innych drobiazgów.

Wprawdzie rzadko, ale jednak zdarza się, że zakupiony zbiornik przecieka. Lepiej zatem to sprawdzić przed jego urządzeniem. W tym celu akwarium napełniamy całkowicie wodą i pozostawiamy przynajmniej na dobę.

Etap trzeci: Zaplanowanie wystroju akwarium

Z pewnością pragniemy, by nasze akwarium było bardzo ładne, dlatego warto wcześniej dokładnie zaplanować jego wystrój. Możemy nawet wziąć kartkę i narysować plan rozmieszczenia roślin, skałek, korzeni i innych elementów dekoracyjnych.

Wbrew pozorom jest to bardzo ważny etap, ponieważ od wystroju akwarium zależy nie tylko jego dekoracyjność, ale również dobre samopoczucie naszych ryb. Ponadto, wcześniejsze zaplanowanie wystroju pozwoli uniknąć pewnych problemów (np. wówczas, gdy już po urządzeniu zbiornika, okaże się, że zapomnieliśmy o możliwości zamontowania tła strukturalnego) i niepotrzebnych wydatków na elementy dekoracyjne, które okazuję się nam niepotrzebne.

Etap czwarty: Pierwsze prace

Jeśli zaplanowaliśmy już wystrój zbiornika, a próba szczelności wypadła pomyślnie, możemy przystąpić do urządzania naszego akwarium.

W pierwszej kolejności przyklejamy tło i czekamy aż wyschnie klej. Gdy to nastąpi, możemy akwarium postawić na wybranym miejscu i zamontować w nim filtr, grzałkę i termometr.

Następnie umieszczamy w akwarium podłoże: żwir lub specjalne podłoże dla roślin. żwir do akwarium należy wcześniej dokładnie wypłukać. Następnie układamy pozostałe elementy dekoracyjne: kamienie, korzenie, itd. Roślin jeszcze nie sadzimy.

Tak przygotowany zbiornik zalewamy wodą, ale ostrożnie, by nie zniszczyć podłoża. Najlepiej rozłożyć na dnie kawałek folii i na nią lać wodę. Jeśli ryby, które zamierzamy hodować nie mają specjalnych wymagań co do parametrów wody, akwarium zalewamy wodą, pobraną bezpośrednio z kranu i dodajemy do niej odmierzoną porcję uzdatniacza do wody.

Następnie do filtra i wody dodajemy pierwszą porcję bakterii nitryfikacyjnych, akwarium przykrywamy pokrywą, włączamy filtr, grzałkę i światło (na noc światło możemy wyłączyć) i pozostawiamy przynajmniej na dobę.

Bardzo często zdarza się, że w nowo założonym akwarium mętnieje woda, co jest spowodowane przez gwałtownie rozwijające się bakterie i pierwotniaki. Zwykle zmętnienie to znika po kilku dniach samoistnie, ale można zastosować także odpowiedni preparat, by go usunąć.

Etap piąty: Sadzenie pierwszych roślin

Jeśli w akwarium nie dzieje się nic niepokojącego, możemy przystąpić do sadzenia pierwszych roślin. Powinny być to gatunki łatwe w uprawie i szybko rosnące. Chodzi o to, by wyciągały one z wody jak najwięcej składników odżywczych i tym samym zapobiegały rozwojowi glonów. Do filtra i wody dodajemy kolejną porcję bakterii nitryfikacyjnych i nasze akwarium pozostawiamy w spokoju przynajmniej na tydzień.

Etap szósty: Wpuszczanie pierwszych ryb

Nareszcie nadszedł czas na wpuszczenie ryb. Oczywiście nie wszystkich na raz. Najpierw wpuszczamy gatunki najmniej wymagające. Najlepiej takie, które odżywiają się glonami – jeśli oczywiście zaplanowaliśmy hodowlę takich właśnie gatunków.

Na tym etapie w naszym akwarium nie wytworzyła się jeszcze równowagą biologiczna, więc może dojść do nadmiernego rozwoju glonów i glonożerne ryby pomogą nam się ich pozbyć.

Etap siódmy: Sadzenie kolejnych roślin

Po wpuszczeniu pierwszych ryb warto znów odczekać przynajmniej tydzień, aby nasze akwarium powoli dojrzewało. W tym czasie uważnie je obserwujemy. Warto, przy pomocy specjalnych testów, przeprowadzić kontrolę parametrów wody, jej odczyn i twardość, oraz sprawdzić zawartość azatanów, azotynów i fosforanów.

Jeśli z naszym akwarium jest wszystko w porządku, możemy przystąpić do sadzenia kolejnych roślin. W zależności od tego, jak dużo gatunków pragniemy uprawiać, możemy na tę czynność poświęcić jeden dzień lub… kilka miesięcy. W takim akwarium holenderskie na przykład, które cechuje się wyjątkowo bogatą i zróżnicowaną roślinnością, szadzenie kolejnych gatunków trwa bardzo długo a ostateczny efekt uzyskuje się nawet po roku.

Ponieważ w zbiorniku jest jeszcze niewiele ryb, które dostarczałyby roślinom odpowiednio dużo składników pokarmowych, można dodać do wody nawozu dla roślin wodnych. Oczywiście, nawozimy akwarium bardzo ostrożnie, by nie dopuścić rozwoju glonów. Lepiej dodać za mało nawozu, niż za dużo.

Etap ósmy: wpuszczanie kolejnych ryb

Po posadzeniu nowych roślin znów warto odczekać przynajmniej kilka dni, zanim do naszego akwarium wpuścimy nowe ryby. Najlepiej zostawić zbiornik w spokoju przynajmniej na tydzień i znów uważnie go obserwować i kontrolować odczyn i twardość wody oraz zawartość azotanów i fosforanów. Kolejne ryby, podobnie jak rośliny, najlepiej wprowadzać stopniowo – po jednym gatunku.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 43 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu