zakladanie-akwarium.jpg

Zakładanie akwarium

Zdobi mieszkanie, pozwala z bliska śledzić życie zwierząt wodnych, rozbudza fascynację przyrodą – akwarium to wyjątkowy element domowego otoczenia. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o jego posiadaniu. Aby jednak móc długo cieszyć się z pięknego zbiornika, warto dobrze zaplanować cały proces zakładania akwarium. Jak krok po kroku urządzić zbiornik akwariowy?

Co zrobić, by woda w akwarium była czysta?

Określenie wielkości i rodzaju zbiornika

Zanim przystąpimy do zakładania akwarium, powinniśmy dobrze zaplanować, jak ma wyglądać nasz zbiornik. Najlepiej stworzyć sobie dokładny plan lub wizualizację akwarium. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z akwarystyką, powinniśmy zdecydować się na zbiornik o średniej wielkości (pojemność: 80 – 120l). W takich akwariach zmiany nie zachodzą gwałtownie, a co za tym idzie – utrzymanie równowagi biologicznej nie stanowi aż takiego problemu, jak w małych zbiornikach. Wielkość akwarium musimy też dostosować do wymagań ryb, jakie zamierzamy utrzymywać. Duże lub energiczne gatunki z pewnością nie zadowolą się litrażem 20 – 80l.

Na ostateczny wygląd akwarium decydujący wpływ ma wybór ryb, roślin i elementów dekoracyjnych. Warto zawczasu określić, jaki efekt chcemy osiągnąć. Fascynują nas podwodne pejzaże? Marzy nam się zbiornik bogato zdobiony, który udekoruje nasz salon? Chcemy odwzorować w akwarium określony biotop? A może zamierzamy uprawiać różne rośliny? Do najpopularniejszych typów akwariów należą: holenderskie (roślinne), biotopowe, dekoracyjne i naturalistyczne.

Wybór odpowiedniej lokalizacji akwarium

Odpowiednie umiejscowienie akwarium oddziałuje zarówno na łatwość jego obsługi i obserwacji, jak i komfort ryb. Zbiornik warto ustawić w miejscu reprezentacyjnym (np. salonie), ale dosyć spokojnym. Akwarium nie powinno stać przy drzwiach, oknach i grzejnikach, ani w ciągach komunikacyjnych. Nie może też znajdować się w bezpośrednim zasięgu promieni słonecznych. Warto ustawić je w sposób zapewniający łatwy dostęp do urządzeń elektrycznych. Najlepiej, aby pomieszczenie, w którym będzie stało akwarium, znajdowało się w pobliżu źródła bieżącej wody (np. łazienki). Znacząco ułatwi nam to okresową podmianę wody. Nie zapomnijmy również o wyborze odpowiedniego mebla pod akwarium. Szafka powinna być wytrzymała i stabilna. Pod jej nogi warto podłożyć podkładki rozprowadzające ciężar. Akwarium nie należy stawiać bezpośrednio na szafce. Należy podłożyć pod nie podkładkę amortyzującą.

Skompletowanie niezbędnych akcesoriów akwariowych

Gdy mamy już odpowiedni zbiornik, możemy przystąpić do kompletowania akcesoriów akwariowych. Do niezbędnego wyposażenia standardowego, tropikalnego akwarium słodkowodnego należą: filtr zewnętrzny lub wewnętrzny, grzałka z termostatem, termometr, napowietrzacz, świetlówki (poczytaj więcej o oświetleniu ledowym do akwarium KLIK), odmulacz, czyścik do szyb, siatka, podłoże. W zależności od upodobań można zakupić też odpowiednie dekoracje, np. tło, skałki, korzenie, konary, muszle, doniczki, rurki, ozdoby ceramiczne.

↓ AKCESORIA DO AKWARIUM ↓

Urządzanie akwarium

Urządzanie akwarium to z pewnością najbardziej fascynujący etap jego zakładania. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, czy zbiornik nie przecieka i w razie potrzeby go uszczelnić. Następnie należy dokładnie przepłukać żwir i wszystkie dekoracje pod bieżącą wodą. Do czyszczenia nie można używać detergentów, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla ryb. Przepłukane podłoże umieszczamy na dnie zbiornika, formując lekkiego nachylenie z tyłu do przodu. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia będą gromadzić się z przodu i łatwiej będzie nam je usunąć. Warstwa żwirku powinna mieć grubość około 5 – 7,5 cm.

↓ ŻWIRKI DO AKWARIUM ↓

Kolejnym krokiem zakładania akwarium jest umieszczenie dekoracji. Nie istnieją żadne ścisłe zasady aranżacji zbiorników. Możemy jednak skorzystać z gotowych rozwiązań, tj. triada kamienna (stworzona z trzech kamieni układających się w pionowy lub poziomy trójkąt) czy okno księżycowe (potęgowanie głębi za pomocą trzech planów w zbiorniku). Kamienie lub korzenie powinny tworzyć w akwarium punkt centralny. Należy raczej unikać symetrycznych dekoracji, które zwykle wyglądają nienaturalnie. Ustawiając ozdoby, nie możemy zapomnieć o stworzeniu kryjówek dla ryb (poczytaj więcej o ozdobach do akwarium KLIK).

Gdy już umieścimy wszystkie dekoracje, musimy zamontować urządzenia elektryczne i inne akcesoria: grzałkę (dowiedz się wiecej o grzałkach akwariowych KLIK), filtr, napowietrzacz, termometr. Należy pamiętać o ich odpowiednim usytuowaniu względem siebie: grzałka powinna znajdować się w pobliżu napowietrzacza, natomiast termometr w oddali od grzałki. Wszystkie urządzenia warto ulokować tak, by były jak najmniej widoczne, np. na tylnej szybie, za dekoracjami.

↓ DEKORACJE DO AKWARIUM ↓

Zalewanie akwarium wodą

Po umieszczeniu w zbiorniku akcesoriów i dekoracji możemy w końcu przystąpić do jego zalania wodą. Aby nie naruszyć podłoża, na dnie, w części środkowej, najlepiej postawić niewielkie naczynie, na które będziemy kierować strumień wody. Akwarium można napełniać wodą przy użyciu węża lub wiadra. Nie musimy od razu wypełniać całego zbiornika. Wystarczy, że nalejemy wodę do połowy wysokości akwarium – dzięki temu dużo łatwiej będzie nam posadzić rośliny.

Sadzenie roślin akwariowych

Rośliny pełnią w akwarium bardzo ważną funkcję. Nie tylko podnoszą estetykę zbiornika, ale również biorą udział w jego natlenianiu i stabilizacji. Na początek powinniśmy wybrać rośliny szybko rosnące i niezbyt wymagające. Na pierwszym planie najlepiej posadzić niskie rośliny. Wysokie będą dużo lepiej prezentować się z tyłu lub po bokach akwarium. Obok siebie warto ulokować rośliny różniące się strukturą, wysokością czy barwą. W zbiorniku powinniśmy wyodrębnić strefy gęsto i mało zarośnięte. Przed umieszczeniem sadzonek do zbiornika można dodać trochę ciepłej wody – dzięki temu uchronimy rośliny przed szokiem termicznym. Okazy warto przed zasadzeniem przepłukać i oczyścić ze zniszczonych listków. Po umieszczeniu roślin akwarium możemy dopełnić wodą.

Dojrzewanie akwarium

Każdy świeżo upieczony akwarysta marzy, by jego zbiornik szybko zaroił się od kolorowych ryb. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Każde nowo założone akwarium musi przejść proces dojrzewania. W zbiorniku powinna wytworzyć się równowaga biologiczna. Woda musi się wyklarować, a warunki fizykochemiczne ustabilizować. W akwarium muszą też zacząć funkcjonować naturalne procesy przemian azotowych, niezbędne do oczyszczanie zbiornika z toksycznych związków. Dojrzewanie akwarium trwa około 3 – 4 tygodni. W tym czasie wszystkie urządzenia w zbiorniku powinny normalnie pracować przez całą dobę. Należy także oświetlać akwarium przez około 12 – 15 h dziennie. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu dojrzewania akwarium, możemy skorzystać ze specjalnych preparatów uzdatniających lub klarujących wodę, z kulturami bakterii. Przed wpuszczeniem ryb zawsze należy sprawdzić, czy warunki w akwarium są odpowiednie i stabilne. Warto skontrolować wszystkie parametry za pomocą specjalnych testów.

Wybór i wprowadzanie ryb

Wreszcie nadszedł ten wyczekiwany moment – możemy wprowadzić do naszego zbiornika pierwszych mieszkańców. Przed zakupem rybek dokładnie poznajmy ich wymagania i sprawdźmy, jaką wielkość osiągną w przyszłości. Znacznie pomoże nam to w podjęciu wyboru. Do gatunków polecanych dla początkujących hobbystów należą m.in.: gupiki, mieczyki, bojowniki, kiryski, neonki, danio pręgowane, brzanki. Ryby należy utrzymywać zgodnie z ich naturalnymi preferencjami – w ławicach, haremach, parach lub pojedynczo. Warto dobierać gatunki zamieszkujące różne strefy zbiornika. Szacuje się, że na 1 cm ryby w akwarium powinien przypadać 1 l wody.

Pływające zwierzaki do akwarium musimy wprowadzać stopniowo, zaczynając od połowy docelowej obsady. Podczas zasiedlania zbiornika trzeba kontrolować parametry wody. Jeśli nie są stabilne, warto wstrzymać się z wpuszczaniem kolejnych mieszkańców. Zanim wpuścimy ryby do akwarium, pozwólmy im przyzwyczaić się do temperatury i składu chemicznego wody. Umieśćmy zamknięty worek z nowymi podopiecznymi w zbiorniku i poczekajmy, aż temperatura wody w nim będzie podobna, jak w akwarium. Następnie wlejmy trochę wody ze zbiornika do worka i odczekajmy przynajmniej 10 minut. Po upływie tego czasu możemy delikatnie rozchylić woreczek zanurzony w wodzie i pozwolić rybkom spokojnie wypłynąć.

↓ AKWARIUM DLA RYBEK ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © abalcazar — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Akwaria Aquael | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu