oswietlenie-ledowe-do-akwarium

Oświetlenie ledowe do akwarium

Odpowiednie oświetlenie akwarium decyduje nie tylko o jego walorach wizualnych, ale w dużej mierze także o wewnętrznej równowadze biologicznej. Jeśli chcemy, by nasz zbiornik był zarazem miejscem przyjaznym dla roślin oraz ryb, jak i wspaniałym elementem dekoracyjnym z pewnością powinniśmy rozważyć zamontowanie w nim oświetlenia ledowego. Jakie są jego zalety? Jakie efekty możemy osiągnąć przy jego użyciu?

Odmulacz do akwarium

 

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do akwarium?

Oświetlenie ledowe do akwarium spełnia wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim jest ono niezbędne do przeprowadzania przez rośliny fotosyntezy, a co za tym idzie – do prawidłowego rozwoju całego ekosystemu i właściwego natlenienia zbiornika. Światło reguluje również aktywność ryb – steruje m.in. ich zachowaniami pokarmowymi i rozrodczymi. Dzięki niemu możemy odwzorować w zbiorniku naturalny cykl dnia i nocy. Nie można zapomnieć także o jego dekoracyjnej i wizualnej roli. Oświetlenie pomaga obserwować życie mieszkańców zbiornika i podkreślać atuty akwariowych kompozycji. Bardzo istotne jest więc, by dopasować je zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i oczekiwanych efektów wizualnych. Wybierając oświetlenie do akwarium, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość (litraż) i wysokość zbiornika, jego rodzaj i styl (np. słodkowodne/morskie, otwarte/zamknięte, roślinne, biotopowe) oraz wymagania znajdujących się w nim roślin i ryb. Wraz ze wzrostem wysokości i wielkości zbiornika powinna rosnąć moc oświetlenia. Jeśli planujemy uprawiać w akwarium rośliny, musimy też dobrać do ich potrzeb długość fal emitowanego światła oraz jego jasność. Efekty kolorystyczne oświetlenia zależą głównie od temperatury barwowej, dlatego powinniśmy ją uwzględnić, planując wygląd akwarium.

Zalety oświetlenia ledowego w akwarium

Oświetlenie ledowe do akwarium nie bez powodu zyskało w ostatnich latach sporą popularność wśród akwarystów. Na czym polega jego przewaga nad tradycyjnymi świetlówkami? Lampy ledowe wyróżniają się przede wszystkim niskim poborem energii, dużą wydajnością i wytrzymałością. Zużywają nawet o połowę mniej energii niż typowe świetlówki, dzięki czemu pozwalają znacznie ograniczyć koszty związane z eksploatacją zbiornika. Ich niewątpliwym atutem jest długowieczność – można używać ich nawet przez 10 lat, bez konieczności wymiany i konserwacji. Z upływem lat nie zmniejsza się również ich wydajność. Oświetlenie ledowe praktycznie nie emituje ciepła, a co za tym idzie – w żaden sposób nie wpływa na temperaturę zbiornika i nie zaburza panujących w nim warunków. Emitowane przez nie światło odznacza się bardzo dobrym stopniem przenikania przez wodę, dlatego sprawdza się doskonale nawet w głębokich akwariach.

↓ OŚWIETLENIE LEDOWE AQUAEL DO AKWARIUM ↓

Lampy ledowe dają też akwarystom nowe możliwości i pozwalają osiągnąć niesamowite efekty wizualne. Dzięki nim można z łatwością modyfikować warunki świetlne w akwarium i precyzyjnie dopasowywać je do potrzeb mieszkańców zbiornika. Szeroki zakres widma, jakie oferują tego typu systemy świetlne, pozwala stymulować wzrost roślin, uwydatniać barwy ryb, odwzorowywać naturalne warunki świetlne z cyklicznym wschodem i zachodem słońca. Oświetlenie ledowe można z powodzeniem stosować także w nocy. Nie zaburzy ono bowiem wypoczynku mieszkańców zbiornika, a amatorom nocnego żerowania pozwoli na realizowanie naturalnych zachowań. Nie można również pominąć walorów dekoracyjnych tego typu systemów oświetleniowych. Ze względu na nowoczesne kształty lamy ledowe zwykle świetnie się prezentują. Niezależnie od rodzaju zbiornika takie oświetlenie może więc znacznie go uatrakcyjnić i podkreślić jego atuty. Z jego pomocą z pewnością nadamy naszemu akwarium wyjątkowy charakter.

Rodzaje oświetlenia ledowego do akwarium

Oświetlenie ledowe do akwarium dostępne jest w różnych rodzajach, dlatego można bez problemów dopasować je do typu zbiornika. Do wyboru mamy m.in. belki, moduły i lampy oświetleniowe. Warto wiedzieć, że tego typu oświetlenie często różni się sposobem montażu. Znajdziemy więc zarówno akcesoria montowane bezpośrednio na krawędzi szyby (dedykowane do zbiorników otwartych), jak i takie, które można umieścić w pokrywie, w miejsce tradycyjnych świetlówek. Aby oświetlenie ledowe rzeczywiście było użyteczne w naszym akwarium, musimy bardzo starannie dobrać temperaturę barwową światła. W typowych akwariach słodkowodnych dobrze sprawdzą się lampy emitujące światło zbliżone do słonecznego (około 6500 K). Jeśli chcemy podziwiać nie tylko piękno ryb, ale też roślin, możemy zastosować oświetlenie o wyższej temperaturze barwowej (około 8000 K). W akwariach morskich najlepiej używać natomiast światła niebieskiego (10000-20000 K). Niebieskie diody, których przygaszone światło imituje księżycową poświatę, warto wykorzystać również jako oświetlenie nocne. Wszyscy wielbiciele innowacji mogą zamontować w akwarium specjalistyczne zdalnie sterowane oświetlenie, z regulowaną temperaturą i mocą światła. Dzięki niemu można nie tylko w jednej chwili zmienić wygląd akwarium, ale także zaplanować tygodniowy cykl świetlny dla mieszkańców zbiornika.

↓ OŚWIETLENIE LEDOWE AQUAEL DO AKWARIUM ↓
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie:© Sergii Figurnyi — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak pozbyć się glonów z akwarium? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu
  2. Co zrobić, by woda w akwarium była czysta? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu
  3. Jak prawidłowo oświetlać akwarium? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu