Rodzaje okrywy włosowej u psów

Rodzaje okrywy włosowej u psów

Poszczególne rasy psów różnią się między sobą rodzajem okrywy włosowej. Warto wiedzieć, czym różni się futro różnych ras, bowiem do czesania różnych psów powinniśmy używać innych urządzeń. Szczotka, która doskonale sprawdza się przy czesaniu owczarków niemieckich może zupełnie nie nadawać się do czesania yorków.

“Chociaż jest wiele różnych typów sierści u psa, wszystkie włosy składają się z twardego, włóknistego białka zwanego keratyną. Włosy są chronione i smarowane olejkami wytwarzanymi w drobnych gruczołach w skórze. Nie u każdego psa sierść wygląda tak samo i nie jest taka sama w dotyku. Niektóre rasy mają włosy, które są jedwabiste i połyskiwe; u jednych jest naturalnie gruba, u drugich krótka, a u jeszcze innych długa.” – Praca zbiorowa pod red. Paul McGreevy, Psy – Poradnik dla miłośników, 2006.

Psy długowłose o gęstym podszerstku

Szata tych psów jest nie tylko długa, ale i bardzo gęsta, ponieważ składa się z dwóch warstw: zewnętrznej okrywowej i wewnętrznej puchowej. Włosy pokrywowe są dłuższe, sztywniejsze, natomiast podszerstkek krótki, ale gęste i miękkie. Trudno się rozczesuje i często ma tendencję do filcowania i zbijania w kołtuny. Taki typ okrywy cechuje np. owczarki szkockie i szpice.

Psy długowłose o rzadkim podszerstku

Psy o takim typie okrywy włosowej cechuje niewielka ilość podszerstka. Włos jest często delikatny, miękki i jedwabisty, dlatego lepiej używać delikatnych szczotek i grzebieni. Najbardziej popularną rasą o takiej strukturze futra to oczywiście yorki.

Psy krótkowłose o gęstym podszersku

Psy te mają szatę krótką, ale gęstą. Ponieważ jest krótka, nie ma raczej tendencji do kołtunienia, mimo to wymaga regularnego szczotkowania, szczególnie w okresie linienia. Przykładem psów o takiej strukturze okrywy włosowej są krótkowłose owczarki niemieckie i labradory .

Psy krótkowłose o rzadkim podszerstku

Szata jest krótka i rzadka, przylegająca do ciała. Psy, które cechuje taki rodzaj okrywy nie wymagają codziennego szczotkowania. Mają ją np. jamniki gładkowłose, basety, pointery i mopsy.

Psy szorstkowłose

Psy szorstkowłose cechuje szczególna struktura szaty. Włos jest sztywny i twardy, często ma tendencję do falowania i zwijania w loki. W zależności od rasy futro może być mniej lub bardziej gęste. Wzorzec wielu ras wymaga strzyżenia i trymowania. Przykładem ras o takim rodzaju sierści są: jamniki szorstkowłose, foksteriery szorstkowłose i wyżły szorstkowłose.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu