Sklep online
Sklep online

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Posiadanie psa daje ogromną radość, ale poza tym stanowi też spore wyzwanie. Jednym z najważniejszych obowiązków, jakim musi podołać odpowiedzialny opiekun, jest nauczenie psa załatwiania swych potrzeb poza domem. Jak się do tego zabrać? Sprawdź, kiedy zacząć naukę czystości w domu i jak przekonać pupila do sikania na dworze!

Pies sika w domu. Kiedy rozpocząć trening czystości u szczeniaka?

Naukę zachowywania porządku należy zacząć jak najwcześniej, gdy tylko szczeniak pojawi się w Twoim domu. Jeżeli Twój psiak pochodzi z dobrej hodowli, prawdopodobnie zna już podstawy dobrych manier i umie załatwiać się przynajmniej na matę.

Jeśli jednak, szczenię przywędrowało do Ciebie ze schroniska lub prosto z ulicy, musisz liczyć się z tym, że obowiązek nauczenia go wszystkich podstaw spadnie na Ciebie. W tym wypadku pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że maluch przez jakiś czas nie będzie potrafił zachować porządku. Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Uczymy psa czystości w domu!

Nauka psa załatwiania potrzeb na dworze wymaga sporo czasu i cierpliwości. Najwięcej pracy i zaangażowania wymagają szczenięta, które nie kontrolują jeszcze swojego pęcherza, a z uwagi na jego niewielką objętość oddają mocz nawet kilkanaście razy na dobę.

Młody pies potrzebuje wycieczki na dwór, gdy:

  • obudzi się z drzemki,
  • zje karmę lub napije się wody,
  • bawi się,
  • robi się śpiący,
  • wpada w radość i ekscytację.

Szczenięta mogą sikać nawet co 2 godziny, również w nocy albo kiedy nie ma Cię w domu. Oczywiście najlepiej byłoby wynosić go na zewnątrz za każdym razem, ale przecież nie zawsze będziesz na miejscu, by to zrobić. Dlatego w pierwszym etapie nauki warto przyzwyczaić psa do sikania na matę, czyli specjalnie wyznaczone miejsce w domu.

Jak nauczyć psa sikać na matę? Poradnik do nauki czystości w domu.

Wychodzenie na dwór z psem co godzinę lub dwie może być nieco kłopotliwe. Najtrudniej będzie dopilnować czworonoga w ciągu nocy oraz tej części dnia, którą spędzasz poza domem, na przykład w pracy. Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w domu są specjalne podkłady higieniczne, wypełnione chłonnymi włóknami.

Aby nauczyć psa sikania na matę, zanoś go na nią za każdym razem, kiedy zaczyna się niespokojnie kręcić, szukać miejsca i sygnalizować potrzebę. Rób to również po każdym posiłku i zabawie. Za każdym razem, gdy pupil załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na pożądane miejsce, koniecznie chwal go i nagradzaj smakołykiem. Z czasem psiak skojarzy, że z uwagi na nagrody warto załatwiać się właśnie tam i wyrobi odpowiedni nawyk.

Matę należy rozłożyć tylko w jednym miejscu domu i nie zmieniać jej położenia. Pies musi zrozumieć, że sikanie dozwolone jest tylko w tym jednym, konkretnym miejscu! Niezwykle pomocne są maty o zapachu trawy, które kojarzą się psu z naturalnym podłożem. Dzięki temu łatwiej będzie prowadzić lekcję sikania na matę równolegle z nauką załatwiania się na trawnik.

Jak oduczyć psa sikania w domu? Trening sikania na trawnik.

Na kolejnym etapie nauki przyzwyczajamy psa do załatwiania się na zewnątrz. Nie wymaga to żadnego specjalnego przygotowania. Musisz tylko pamiętać, by stopniowo rezygnować z maty i jak najczęściej wyprowadzać zwierzaka na dwór. Szczeniaki nie potrafią wstrzymywać moczu tak długo, jak dorosłe psy, więc wizyty na dworze powinny odbywać się przynajmniej co 2-3 godziny. Dotyczy to również psów dorosłych małych ras.

Kiedy psiak wysika się lub załatwi na dworze pochwal go gorąco. Warto mieć też w zanadrzu smakołyki dla psa, którymi od razu go poczęstujesz. Nagrody pomogą psu zorientować się, że swoje potrzeby warto załatwiać wyłącznie na dworze.

A co jeśli pupil nie zrobi nic na spacerze, a po powrocie do domu załatwi się na macie? Takie wypadki też się zdarzają. Nie ma co się złościć, w końcu pupil zrobił to, czego go nauczono. W takiej sytuacji można zabierać podkład ze sobą na spacer i rozkładać go na trawniku. Jeśli pupil załatwi się na nim, punkt i nagroda dla niego! Po pewnym czasie zacznij składać matę na mniejsze kawałki, a w końcu całkiem z niej zrezygnuj. Chodzi o to, by pupil zaczął kojarzyć czynność załatwiania swoich potrzeb z przebywaniem na dworze.

Co robić, gdy pies nadal załatwia się w domu?

Jeżeli dorosły pies nadal załatwia potrzeby w domu, należy poszukać przyczyn w jego otoczeniu lub wychowaniu. Pies adoptowany ze schroniska z pewnością nie zna właściwych zasad i po prostu będzie musiał przejść trening bardzo podobny do tego, jakiemu poddaje się szczeniaki. Pamiętaj, by nie karcić psa za podobne wypadki. Mocz i odchody trzeba po prostu posprzątać i nie zwracać większej uwagi na psa. Za to jeśli tylko uda mu się załatwić na zewnątrz, należy od razu pochwalić go i nagrodzić. Miejsce w domu, w którym pies się załatwił, powinno też zostać dokładnie wyczyszczone, tak aby usunąć zapach odchodów. Nie chodzi tu wyłącznie o Twój komfort, ale i o to, by pies nie wracał do tego miejsca i nie traktował go, jak osobistą toaletę.

Jeżeli pomimo właściwie przeprowadzonego szkolenia pies brudzi w domu, na przykład podczas Twojej nieobecności albo tuż po powrocie ze spaceru, być może konieczna będzie pomoc behawiorysty. Takie zachowanie może być przejawem różnego rodzaju zaburzeń i traum, które trzeba będzie przepracować.

Nauka czystości – najczęstsze błędy w szkoleniu szczeniaka i dorosłego psa

Trening czystości w domu to powolny proces, wymagający ogromnych pokładów cierpliwości. Niestety podczas takiego szkolenia łatwo stracić zimą krew i popełnić błędy, które mogą wydłużyć naukę, a nawet zaowocować poważnymi problemami behawioralnymi. Jakich błędów należy za wszelką cenę unikać?

Krzyki i karcenie psa

Kolejna mokra plama na podłodze lub przykra woń odchodów potrafi wpędzić w ogromną frustrację. To jasne, że chcesz mieć czysty dom, ale będąc w takiej sytuacji, pamiętaj, że Twój pies nie próbuje robić Ci na złość. On po prostu nie zrozumiał jeszcze, czego od niego oczekujesz. Dlatego ani krzyki, ani żadne kary cielesne nie są dobrym rozwiązaniem. Jeśli wykrzyczysz swoje pretensje, pies wcale nie zrozumie, o co Ci chodzi i na pewno nie zacznie odtąd grzecznie wołać na dwór. Co więcej, karcąc psa, wywołujesz w nim silny stres i lęk. To z kolei może zaowocować różnego typu problemami i zaburzeniami behawioralnymi w przyszłości. Gdy więc złapiesz psa na gorącym uczynku, klaśnij w dłonie, by przerwał czynność. Potem od razu zabierz go na matę. Jeśli dokończy to, co zaczął, daj mu przysmak treningowy dla psa.

Najlepszą metodą szkoleniową jest metoda wzmocnień pozytywnych. Zamiast karać psa, nagradzaj go smakołykami i pochwałami, za każdym razem, gdy uda mu się postąpić właściwie. Budując pozytywne skojarzenia z daną czynnością, sprawisz, że pies sam zacznie ją powtarzać.

Zbyt mało spacerów

Wychodzenie z psem co 2-3 godziny jest uciążliwe, ale naprawdę nie ma innego sposobu, by nauczyć zwierzaka zachowywania czystości w domu. Maty higieniczne są pomocne i na pewno przydadzą się w nocy albo, gdy wyjdziesz do pracy. Żadna mata nie zastąpi jednak spaceru. Pamiętaj więc, by uważnie obserwować psa i regularnie, o stałych porach zabierać go na zewnątrz.

Wkładanie pyska psa w odchody

Na szczęście coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jak bezsensowna jest to kara. Wkładając pysk psa w kałużę moczu, nie osiągniesz zupełnie nic, poza tym, że ogromnie go wystraszysz. Pies nie zrozumie, że w Twoim zamyśle miała być to kara i nie wyciągnie z tego absolutnie żadnych wniosków. Może poza jednym – w obawie przed Twoją złością zacznie zjadać swoje nieczystości albo załatwiać się miejscach, które trudniej będzie Ci znaleźć.

Uczenie psa załatwiania się na zewnątrz nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Psy instynktownie zachowują porządek w swoim otoczeniu i nigdy nie załatwiają się w pobliżu legowiska czy misek z jedzeniem. Jeśli tylko wykażesz się cierpliwością, szybko oduczysz psa załatwiania się w domu!

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak wybrać smycz dla psa?

Na rynku jest mnóstwo modeli smyczy. Nie każda nadaje się dla każdego psiaka, dlatego decydując się na konkretny zakup, musimy wiedzieć, czego potrzebujemy i przede wszystkim, co będzie najlepsze dla...

Czytaj więcej
Buty dla psa - kiedy są potrzebne?

Skoro psy mogą nosić ubrania, to mogą też nosić i buty. Zwierzaki odziane w swetry czy kurtki pojawiają się coraz częściej na naszych ulicach – nie wzbudzając tym samym już...

Czytaj więcej
Legowiska dla psów

Żaden pies nie pogardzi wygodnym posłaniem. Jak powszechnie wiadomo - najlepiej w tej roli sprawdza się łóżko właściciela (dowiedz się więcej o tym, jak oduczyć psa spania w łóżku). Wydaje...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram