Sklep online
Sklep online

Jak wychować kota? Czego warto uczyć kotka od małego?

Mruczącym maluchom trudno czegokolwiek zabronić. Kocięta szybko jednak dorastają – niejednokrotnie przeradzając się z rozkosznych i niewinnych futrzaków w niezależne i zadziorne drapieżniki. To, czego nauczą się w okresie młodości, w dużej mierze wpłynie na ich przyszłe zachowania i nawyki. Jak wychować małego kotka? Czego warto nauczyć kota, by wspólne życie z nim było łatwiejsze i przyjemniejsze?

Wychowanie kota – podstawowe zasady

Utarło się przekonanie, że każdy kot chodzi własnymi drogami. O ile więc psi opiekunowie często zapisują swoich podopiecznych do szkoły lub samodzielnie dbają o ich edukację, wychowanie kociąt wciąż bywa zaniedbywane. Wbrew dość powszechnej opinii, że koty są indywidualistami, którym trudno narzucić własne zasady, młode mruczki są bardzo pojętymi uczniami. Chłonny umysł pozwala im wyciągać wnioski ze swoich doświadczeń. Od kociego opiekuna zależy więc, czego się nauczą.

Nie wszystkie mruczki równie szybko przyswajają wiedzę. W procesie edukacji ważną rolę odgrywa kocia mama i rodzeństwo. Zanim kot przybędzie do nowego domu, to właśnie kontakt z rodziną pozwala mu nauczyć się zasad komunikacji i zabawy oraz nabyć i udoskonalić zdolności łowieckie. Przynajmniej do ukończenia 12 tygodni kocięta powinny pozostać razem z matką i rodzeństwem. Jeśli na pierwszym etapie życia mruczków zabraknie innych kotów, niektóre zachowania zwierząt mogą być nieprawidłowe. Również wszelkie traumy, negatywne doświadczenia czy przebywanie w środowisku ubogim w bodźce mogą sprawić, że czworonóg będzie potrzebował więcej czasu, aby odnaleźć się w domowym otoczeniu. Planując wychowanie kota, zawsze uwzględnij jego indywidualne predyspozycje i potrzeby.

Warto pamiętać, że nie da się zmienić kociej natury. Nie należy więc próbować eliminować zachowań instynktownych. Brak możliwości ich realizacji powoduje u kotów frustrację, która może prowadzić do rozwoju problemów behawioralnych. Do naturalnych kocich zachowań, które nie podlegają modyfikacji, należą m.in.: polowanie, drapanie, wspinaczka. Nawet te zachowania można jednak ukierunkować, by futrzak prezentował je w formie akceptowalnej dla opiekuna. Każdego kota da się wychować na tyle, by życie z nim przebiegało bez problemów.

Jak nauczyć kota prawidłowego zachowania w domu?

Do Twojego domu właśnie trafił mruczący urwis? Nie wiesz, od czego zacząć jego edukację? Oto kilka elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy wychowaniu kota.

Kontakty z ludźmi

Okres socjalizacji u kociąt przypada od 2. do 8. tygodnia życia. W tym czasie zwierzaki nabywają niezbędne do życia kompetencje społeczne. Jeśli nie będą miały wtedy kontaktów z człowiekiem, prawdopodobnie już zawsze będą wykazywały wobec niego pewien dystans. 

Aby koty wyrosły na przyjazne i otwarte, każdego dnia powinny spędzać minimum 30-40 minut na interakcjach z człowiekiem. Mogą one obejmować m.in. głaskanie, zabawę, karmienie z ręki. Co istotne, każdy czworonożny pupil powinien zostać zapoznany z różnymi osobami – mężczyznami, kobietami, dziećmi. Nawiązanie relacji z kotem, który nie miał zapewnionej właściwej socjalizacji, może wymagać więcej czasu, wysiłku i cierpliwości.

Stymulacja intelektualna

Na rozwój układu nerwowego zwierzaków duży wpływ ma kontakt z różnorodnymi bodźcami na wczesnym etapie życia. Aby zapewnić kociętom odpowiednią stymulację zmysłową, należy regularnie dostarczać im nowych bodźców słuchowych, wzrokowych, węchowych, dotykowych czy smakowych.

W zapewnieniu nowych wrażeń młodym mruczkom z pewnością pomogą zabawki dla kota. Kociaki powinny też poznać dźwięki domowych urządzeń, np. miksera, odkurzacza. Dodatkowo kotom niewychodzącym warto przynosić elementy ze środowiska zewnętrznego o różnych teksturach, kolorach czy zapachach (np. gałązki, kamyki, szyszki, liście) oraz umożliwić obserwację otoczenia przez zabezpieczone okno.

Odpowiednia aranżacja otoczenia

W życiu młodych zwierząt bardzo ważną rolę odgrywa eksploracja otoczenia. Badając wszystkie elementy środowiska, kocięta zdobywają wiedzę o świecie i wykształcają pewne nawyki. Z tego względu należy stworzyć im warunki do nauki pozytywnych zachowań. Koniecznie zaopatrz się więc we wszystkie niezbędne akcesoria dla Twojego kota: drapak, zabawki, kuwetę, legowisko oraz kocie miseczki na pokarm i wodę.

Zaaranżuj w domu strefę jadalną, wypoczynkową, rekreacyjną i toaletową. Zapewnij swojemu czworonożnemu przyjacielowi prywatne miejsce, w którym będzie mógł się schronić, zawsze gdy poczuje się zagrożony. Obecność takiego azylu zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Nie zapomnij także, by rozszerzyć przestrzeń życiową podopiecznego o akcesoria do zabawy i wypoczynku na wysokości. Jeśli nie dostarczysz kotu odpowiednich akcesoriów, do realizacji swoich potrzeb wykorzysta on domowe wyposażenie. Niestety, może skończyć to się poważnymi zniszczeniami w domu. Lepiej więc nie ryzykować.

Konsekwencja

Wychowując kota, musisz być konsekwentny. Zwierzak powinien wiedzieć, czego od niego wymagasz. Od początku wyznacz więc pupilowi jasne zasady. Jeśli nie chcesz, aby kot wchodził do jakiegoś pomieszczenia, wyznacz tam strefę zakazaną. Nie reaguj także na każde miauknięcie. Poproś wszystkich domowników, by stawiali kotu podobne wymagania. W innym wypadku kot szybko nauczy się przy kim zachować pozory, a przy kim pozwolić sobie na więcej.

Nie licz, że jeśli raz pozwolisz mruczkowi złamać zasady, nic wielkiego się nie stanie. Koty potrafią być niezwykle uparte w dążeniu do celu. Jeśli więc raz ulegniesz swojemu ulubieńcowi, będzie jeszcze częściej podejmował próby przekonania Cię do swoich pomysłów. Pamiętaj – o ile niektóre zachowania kociaka (tj. gryzienie w zabawie czy atakowanie nóg) mogą wydawać się zupełnie nieszkodliwe, gdy mruczek dorośnie, staną się dużo większym problemem. Oduczyć kota już utrwalonych niepożądanych zachowań jest znacznie trudniej. 

Motywacja

Zwierzęta powtarzają zachowania, które przynoszą im korzyść – to podstawowa zasada wychowywania kotów w domu. Jeśli chcesz wpoić swojemu kotu pewne nawyki, musisz przekonać go, że współpraca z Tobą mu się naprawdę opłaca. Aby zmotywować pupila do nauki, wykorzystaj smakołyki. Za pomocą przysmaków możesz zarówno nagradzać kota, jak i zachęcać go do wykonywania określonych zachowań. W przypadku niektórych kotów sprawdzi się także nagroda w postaci głaskania czy zabawy.

W szkoleniu należy natomiast unikać kar – koty często nie kojarzą ich z własnymi zachowaniami, tylko z osobami, które je wymierzają, Kary wpływają negatywnie na relację kota z człowiekiem. Niepożądane zachowania kota najlepiej więc po prostu ignorować.

Szkolenie kota – czego warto nauczyć małego mruczka?

Czego można nauczyć kota? Do zachowań, które warto kształtować u mruczącego malucha, należą;

Nauka reagowania na imię

Chcesz nauczyć mruczka przychodzenia na zawołanie? Wybierz dla niego krótkie, dźwięczne i łatwe do zapamiętania imię. Wypowiadaj je na początku każdej przyjemnej interakcji z ulubieńcem (np. karmienia, głaskania). Zachęcaj ulubieńca do podejścia do Ciebie za pomocą smakołyku lub zabawki. Nagradzaj zwierzaka za każdym razem, gdy przychodzi do Ciebie na wołanie. Dzięki temu kot skojarzy, że za każdą reakcję na imię będzie czekać go coś miłego.

Nauka korzystania z kuwety

Nauka czystości to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wychowania małego kota. Kociaki uczą się czystości od swojej mamy i instynktownie poszukują odpowiedniego podłoża do wydalania. Nauczenie ich korzystania z kuwety nie powinno więc przysporzyć większych trudności.

By nauczyć mruczka czystości, należy zapewnić mu komfortową i łatwo dostępną toaletę. Dla kociąt zazwyczaj polecane są kuwety otwarte. Toaleta dla młodego mruczka powinna mieć obniżone wejście, by mógł bez problemu się do niej dostać. Warto zwrócić również szczególną uwagę na podłoże do kuwety –najlepsze będzie drobnoziarniste, miękkie i przyjazne dla łapek (zbliżone do piasku). Koty bywają czasami wybredne przy wyborze żwirku – warto więc w razie potrzeby wypróbować różne produkty. Ilość żwirku powinna umożliwiać zakopywanie odchodów. Miejsce, w którym znajduje się kuweta, musi być stale dostępne dla kota i dobrze widoczne. Aby wyrabiać u kota dobre nawyki, po posiłku i zabawie warto umieszczać go w kuwecie.

Nauka korzystania z drapaka

Jeśli nie chcesz, by ślady pazurów znajdowały się na wszystkich meblach, już w okresie kocięctwa powinieneś uczyć podopiecznego korzystania z drapaka. Koty mają różne upodobania co do sposobu drapania, dlatego najlepiej zaoferować im do wyboru akcesoria różnego typu – poziome, pionowe, skośne. Drapaki dla kota należy umieścić w strategicznych miejscach – w pobliżu legowiska dla kota, drzwi lub okien. By zainteresować zwierzaka obiektem do drapania, warto regularnie inicjować zabawy w jego pobliżu. Pomocna może okazać się również kocimiętka. Dodatkowo można przyczepić do drapaka kawałek poszarpanej tkaniny lub zademonstrować mruczkowi, do czego służy nowy obiekt.

Prawidłowe nawyki żywieniowe

W pierwszych miesiącach życia u mruczków kształtują się preferencje i nawyki związane z jedzeniem. Warto wiec zadbać o to, by dieta na etapie kocięctwa była wyjątkowo urozmaicona. Kociak powinien mieć możliwość spróbowania pokarmów o różnych formach, smakach, konsystencjach, teksturach. Dzięki temu w przyszłości będzie bardziej skłonny do próbowania i akceptowania nowych produktów, a wprowadzanie zmian w jego diecie nie przysporzy większych problemów. Warto również przyzwyczajać ulubieńca do stałych pór karmienia – karmienie na żądanie może skończyć się porannymi pobudkami. Młodych kotów nie należy nigdy dokarmiać jedzeniem ze stołu – złe nawyki żywieniowe mogą się u nich utrwalić.

Zabawa

Zabawa odgrywa szczególną rolę w życiu młodych kotów. Jest ona nie tylko źródłem rozrywki, ale też zamiennikiem aktywności łowieckiej. Zabawa kociaków jest często szczególnie żywiołowa i różnorodna. Młode mruczki chętnie bawią się zarówno samodzielnie, jak i ze swoimi opiekunami czy rodzeństwem. Powinny więc dysponować różnorodnymi zabawkami. Idealne będą myszki dla kota, turlające się piłeczki, tunele i akcesoria interaktywne ze skrytkami na pokarm. Zabawki warto regularnie wymieniać – dzięki temu mruczki nie stracą nimi zainteresowania i nie zaczną sięgać po domowe przedmioty.

Do wspólnej zabawy z kociakiem wykorzystaj zabawki dystansowe, np. w formie wędki dla kota. Pozwolą one Ci bawić się w bezpieczny sposób, bez bezpośredniego kontaktu fizycznego z pupilem. Zadbaj, by zabawa obejmowała wszystkie elementy naturalnej sekwencji łowieckiej drapieżników, tj. wypatrywanie, podkradanie się, atak, rozszarpywanie zdobyczy. Jeśli mruczek zaczyna atakować Twoje ręce lub stopy, spróbuj się nie poruszać, aż zwolni swój chwyt, a następnie przekieruj jego uwagę na zabawkę.

Przyzwyczajanie do zabiegów pielęgnacyjnych i medycznych

Od pierwszych miesięcy życia warto przyzwyczajać kota do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak obcinanie pazurów czy szczotkowanie sierści. Ważne jest, by zwierzak pozytywnie kojarzył akcesoria przeznaczone do pielęgnacji (np. szczotkę, cążki) oraz same czynności pielęgnacyjne i medyczne. Podczas treningu należy oswajać podopiecznego z przytrzymywaniem, dotykaniem, łapek, uszu, zębów, podnoszeniem. By zbudować pozytywne skojarzenia, warto wykorzystać smakołyki.

Podróżowanie

Podróże w kocim życiu są nieuniknione. Niestety większość futrzaków za nimi nie przepada. Dlatego już na wczesnym etapie kociego życia powinieneś przyzwyczajać mruczka do przebywania w transporterze i oswajać z jazdą samochodem. Pojemnik podróżny najlepiej umieścić w domu w dobrze widocznym miejscu, by mruczek zawsze miał do niego swobodny dostęp. Dodatkowo warto włożyć do transportera przysmak lub zabawkę – pomogą w budowaniu pozytywnych skojarzeń. Pierwsze podróże samochodem z kociakiem powinny być krótkie i spokojne. Lepiej więc nie zabierać pupila od razu na wizytę do weterynarza, tylko wybrać się na krótką przejażdżkę po najbliższej okolicy.

Trening sztuczek

Choć często uważa się, że sztuczki to domena psiaków, nie brakuje kotów, które mają swoje popisowe numery. Turlanie się po podłodze, przybijanie piątki, siadanie na komendę czy aportowanie przedmiotów – to tylko niektóre przykłady kocich popisów. Trening kota z powodzenie możesz prowadzić metodą klikerową.

Pamiętaj – proces wychowania nie kończy się, gdy kot staje się dorosły. Choć dorosłe koty, zazwyczaj są mniej skłonne do zmiany swoich zachowań, wciąż mogą się uczyć i zdobywać nowe doświadczenia. Szkolenie kotów dorosłych wymaga nieco wysiłku. Jego ogólne zasady nie różnią się jednak znacznie od zasad edukacji młodych mruczków. Jeśli masz problemy z futrzakiem, poproś o pomoc kociego behawiorystę. 

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jaką miskę wybrać dla kota?

Miska dla kota » to produkt używany i potrzebny każdego dnia. Warto więc przemyśleć jej zakup i wybrać taką, która ułatwi jedzenie oraz sprawi, że choć trochę rozprawimy się z bałaganem,...

Czytaj więcej
Budka dla kota

Większość kotów to prawdziwe piecuchy, które uwielbiają wylegiwać się w ciepłych kątach. Stąd szczególnie w jesienne i zimowe miesiące powinniśmy zadbać o to, by posłanie naszego domowego mruczka przeistoczyło się...

Czytaj więcej
Czym różni się żwirek silikonowy od innych żwirków?

Podłoże, jakim wypełnimy kuwetę, ma dla naszych futrzaków bardzo duże znaczenie. W naturze koty zakopują swoje odchody w piasku, w warunkach domowych to tylko od decyzji opiekunów zależy, jaki żwirek...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram