Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Smycz dla psa potrzebna jest przede wszystkim dlatego, że nie wszędzie można puszczać zwierzaka luzem. Ponadto smycz daje kontrolę nad pupilem, co jest istotne w przypadku szczeniąt. Trzecim ważnym powodem jest nauka. Szczenię musi się nauczyć posłuszeństwa i umiejętności chodzenia przy nodze. Istnieją nawet specjalne smycze szkoleniowe.
Najbardziej eleganckie są skórzane smycze dla psów. Mogą być jednak bardzo drogie, szczególnie te wykonane ze skóry najlepszego gatunku. Zdecydowanie tańsza jest imitacja. Prawdziwa skóra czy nie, przy zakupie warto zwrócić uwagę na mocne szycie lub nitowanie.
Najlepiej gdy jest i szyta i nitowana jednocześnie, szczególnie przy rączce i karabińczyku. Parciane smycze dla psów przewyższają te robione ze skóry wzorami i kolorami. Są przy tym zwykle wykonane z plecionki, co znacznie zwiększa ich wytrzymałość. I w tym w przypadku warto dokładnie przyjrzeć się ich wykończeniu.
I wreszcie metalowe smycze dla psów. Mają postać łańcuszka, ale rączka wykonana jest z innego materiału, np. ze skóry. Ich największą wadą jest stosunkowo duża waga.
Pejcze dla psów
Pejcz to smycz bardzo krótka, średnio do pół metra. Często bywa gruba i sztywna, zwłaszcza gdy przeznaczona jest dla dużych i silnych psów.
Standardowe smycze dla psów
Smycz dla psa standardowej długości jest najbardziej popularna. Mierzy zwykle około metra. Nie można powiedzieć, by na takiej smyczy pies się wybiegał, ale też nie jest zmuszony poruszać się blisko nogi właściciela, tak jak w przypadku prowadzenia na pejczu.
Długie smycze dla psów
Smycze tego rodzaju mają około dwóch metrów. Nazywa się ją także smyczą przedłużaną, a to z tego powodu, że można regulować jej długość. Zależnie od potrzeby może być złożona na pół, skrócona o jedną trzecią lub całkowicie rozłożona. Dlatego smycz przedłużana jest zdecydowanie najlepsza dla szczeniąt.
Spacerowe smycze dla psów
Smyczami spacerowymi możemy określić wszystkie rodzaje smyczy używanych na co dzień podczas zwykłych spacerów z psem
Szkoleniowie smycze dla psów
Smycze szkoleniowe są zwykle bardzo długie: pięć, dziesięć, piętnaście lub więcej metrów. Mają postać taśmy lub linki. Jak sama nazwa wskazuje używa się ich podczas szkolenia, np. do nauki wykonywania takich poleceń, jak zostań, noga, idź, itd. Dzięki swojej długości dają psu swobodę poruszania, a właściciel nadal ma się nad nim kontrolę.
Ringówki dla psów
Ringówka służy wyłącznie do prowadzenia psa po ringu wystawowym. Nie jest długa, ponieważ pies musi biec tuż przy nodze swojego pana. Nie przypina się jej do obroży dla psów – na jej końcu znajduje się coś w rodzaju pętli, którą zakłada się psu na szyję. Ringówki mają postać linki lub rzemyka, a ich grubość i kolor zawsze dobiera się do wielkości i umaszczenia psa.
Zdecydowanie najmodniejszy, jeśli można się tak wyrazić, rodzaj smyczy. Wygląda jak zgrabne pudełeczko z uchwytem do trzymania. Wewnątrz ukryty jest mechanizm zwijający i taśma albo linka będąca właściwą smyczą. Praktycznie wszystkie modele dostępne na rynku wyposażone są w przycisk blokujący zwijanie i rozwijanie smyczy.
Automatyczna smycz dla psa ma zwykle pięć lub dziesięć metrów, a przy tym, dzięki mechanizmowi zwijającemu nie plącze się, czyli jest bardzo praktyczna w zastosowaniu. Wszystko zależy od psa. Smycz automatyczna najlepiej sprawdza się w przypadku psów małych i średnich. Niestety, im większy pies, tym większa i zarazem cięższa jest smycz automatyczna.
Mimo swoich niewątpliwych zalet, nie jest to rodzaj smyczy nadającej się do prowadzenia szczeniaka, który jeszcze przy nodze grzecznie chodzić nie potrafi, oraz dla niezbyt posłusznych psów dorosłych. Utrudnia ona bowiem, lub wręcz uniemożliwia zapanowanie nad ciągnącym z całej siły psiakiem. No i ma jedną wadę: nie bardzo wiadomo co z nią zrobić, gdy puści się psa luzem.
Z konieczności trzeba trzymać ją w ręku, bo przecież nie przerzuci się jej sobie przez ramię, tak jak to można zrobić ze zwykłą smyczą. Wadą tych ostatnich jest z kolei fakt, że plączą się (szczególnie te długie) i trzeba je ręcznie zwijać. Zwykłe smycze umożliwiają jednak sprawowanie większej kontroli nad psem.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Mieszkanie o niewielkim metrażu wcale nie musi stanowić przeszkody w posiadaniu czworonożnego przyjaciela. Sęk w tym, by wybrać psa, który poradzi sobie na ograniczonej przestrzeni i polubi życie w mieście....
Okres linienia psim właścicielom może nieźle dać się we znaki. Są takie momenty, w których ukochany pupil z łatwością doprowadzić może nas do szaleństwa. Dzieje się tak np. wówczas, gdy...
Buty dla psów, w rozmaitych kolorach i fasonach, znaleźć można już w niemal każdym sklepie zoologicznym. Wiele osób uważa, że psia garderoba to przyodziewek, który przede wszystkim cieszyć ma oko...