Problem ze złymi nawykami u psa

Problem ze złymi nawykami u psa

Niektóre niepożądane nawyki naszego psa mogą całkowicie zniszczyć przyjemność płynącą z jego posiadania. Najgorsze, że silnie zakorzenionych nawyków trudno się pozbyć. Lepiej więc zapobiegać ich powstawaniu poprzez właściwe szkolenie. W nowoczesnych metodach szkolenia stosuje się dwie podstawowe zasady: ignorowanie złych zachowań i nagradzanie pozytywnych.

Ignorujemy złe zachowania psa

Zdaję sobie sprawę z tego, że łatwiej w tym przypadku powiedzieć niż zrobić. Trudno czasami udawać, że nie widzi się pewnych wyjątkowo uciążliwych psich zachowań. Jednakże jest to chyba najlepsza metoda, by pozbyć się niepożądanych nawyków.

Co mamy zresztą zrobić? Karanie już dawno zostało uznane za metodę archaiczną, rodem ze średniowiecza. Zresztą kara, by była skuteczna musi być odpowiednio silna. A taka prędzej sprawi, że nasz pies straci do nas zaufanie niż pozbędzie się złego nawyku. Słaba kara natomiast zamiast osłabić niepożądane zachowanie może go tylko wzmocnić.

“Zachowanie które jest wzmacniane,będzie się w przyszłości powtarzało. To, czego nie uważasz za bodziec wzmacniający – bicie, krzyczenie, szarpanie smyczą – może w rzeczywistości utrwalać zachowanie psa. Jeśli Twój każdorazowy kontakt z psem polega na udzielaniu mu reprymendy, będzie on nieustannie przejawiał złe zachowania, starając się w ten sposób zwrócić Twoją Uwagę”.
Pamela Dennison, Pozytywne szkolenie psów, 2007.

Ignorowanie złych nawyków ma przede wszystkim na celu uniknięcie ich nieświadomemu wzmacnianiu. Wyobraźmy sobie, że nasz pupil ma męczący zwyczaj żebrania przy stole, gdy jemy posiłki. Poważnym błędem z naszej strony będzie już samo zbesztanie zwierzaka za takie zachowanie. W ten sposób osiągnął swój cel: zwrócił na siebie naszą uwagę, i to samo było dla niego cenne, nie ważne, że nie dostał smakołyku. Zainteresowanie okazane psu jest dla niego taką samą nagrodą, jak smakowity kawałek szynki.

Nagradzamy pozytywne zachowania u psa

Ignorowanie niepożądanych nawyków musi być połączone z nagradzaniem zachowań pozytywnych. Nauka będzie wówczas najbardziej skuteczna.

Przykładowo: nasz pies ma zwyczaj wylewnego okazywania radości z naszego powrotu kręcąc się pod nogami i skacząc na nas. Kiedy to robi udajemy, że go nie widzimy, zachowujemy się tak, jakby w ogóle nie istniał. Jednak, gdy tylko się uspokoi, choćby na chwilę przestanie na nas skakać i usiądzie – nagradzamy go.

Nagrodą nie musi być wcale jakiś smakołyk dla psa, choć trzeba przyznać, że działa skutecznie. Pamiętajmy, że nagrodą dla psa jest również nasze zainteresowanie, ciepłe słowa, głaskanie i drapanie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu