Niestety zdarza się, że nasi domowi ulubieńcy zapadają na różne choroby, niekiedy nawet przewlekłe. Podjętą w takiej sytuacji terapię i leczenie farmakologiczne dobrze jest wspomóc odpowiednią karmą weterynaryjną, która wzmocni...
Zdrowy i zadbany kot ma futro mocne i błyszczące. Matowa sierść u kota może być oznaką choroby lub niewłaściwej diety. Warto więc udać się z kotem do gabinetu weterynaryjnego w celu przebadania zwierzaka i oczywiście zadbać o odpowiednią karmę. Możemy także podawać mu odpowiednie preparaty witaminowo-mineralne oraz przysmaki dla kota, które dodatkowo odżywiają skórę.
Matowa sierść, łamliwy włos, nadmierne linienie są jednymi z objawów chorób skóry u kota, na przykład alergii pokarmowej.
Schorzenie to dosyć często dotyka naszych czworonożnych przyjaciół, co jest niestety problem naszych czasów. Do produktów, które ją wywołują zaliczamy mięso drobiowe, nabiał oraz zboża, takie jak pszenica lub jęczmień.
Leczenie alergii pokarmowej u kotów polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z ich diety wszystkich alergenów. W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór karm dla kotów alergików, które nie zawierają drobiu lub zbóż, albo jedno i drugie.
Przed zakupem karmy dla kota, koniecznie musimy przeczytać jej skład. Napis na opakowaniu informujący nas o tym, że karma jest na przykład z jagnięciną, nie oznacza jeszcze, iż nie zawiera ona innych gatunków mięsa.
Matowa sierść u kota jest również objawem niewłaściwej diety. Ubogie w składniki odżywcze pożywienie odbija się na stanie zdrowia skóry kota, co bezpośrednio wpływa na jakość jego futra.
Niedostateczna zawartość białka, które jest przecież głównym budulce kociego włosa, niedobór niektórych mikroelementów, takich jak cynk i miedź, oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 – wszystko to ma wpływ na zdrowie skóry i okrywy włosowej.
Koty żywione najlepszej jakości suchymi karmami zwykle nie muszą otrzymywać suplementów diety. W sklepach zoologicznych znajdziemy jednak specjalne suplementy diety dla kotów, które są tak skomponowane, by odżywiać skórę i włosy. Pamiętajmy jednak, by przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przedawkowanie może być bowiem równie groźne, co niedobór.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Niestety zdarza się, że nasi domowi ulubieńcy zapadają na różne choroby, niekiedy nawet przewlekłe. Podjętą w takiej sytuacji terapię i leczenie farmakologiczne dobrze jest wspomóc odpowiednią karmą weterynaryjną, która wzmocni...
Pchły są bardzo rozpowszechnionymi zewnętrznymi pasożytami kotów. Zwierzę wcale nie musi wychodzić na dwór, by zostać przez nie zaatakowanym, ponieważ jaja i larwy tych owadów można zawlec do domu. Powinniśmy...
Któż nie chciałby choć na chwilę przenieść się do tropikalnej dżungli i poobserwować z bliska majestatycznych dzikich kotów? Miłośnicy mruczków nie muszą wcale odbywać dalekich podróży, by cieszyć się z...