Sklep online
Sklep online

Zaginięcie psa - co robić?

Trudno wyobrazić sobie, co przeżywa opiekun, którego pupil zaginął. W takiej sytuacji należy jednak zapanować nad emocjami, bo od tego, jak szybko zaczniesz działać, zależy los Twojego psa. Co robić, gdy zaginie pies? Gdzie i jak zacząć poszukiwania?

Dlaczego psy uciekają?

Niestety ucieczki i zaginięcia psów zdarzają się dość często. Przeważnie dotyczy to zwierzaków młodych, mających skłonność do włóczęgostwa i ignorowania poleceń opiekuna. Niektóre psy potrafią uciec z własnej posesji, podkopując się pod ogrodzeniem lub po prostu je przeskakując. Duże znaczenie ma tu rasa i temperament psa, ale także czynniki, takie jak tryb życia, brak sterylizacji czy po prosu nuda.

Oczywiście ucieczki zdarzają się także w przypadku psów tresowanych i dobrze ułożonych. Bywa, że nawet najbardziej posłuszny i grzeczny pies zrywa się ze smyczy i pędzi na oślep przed siebie. Dzieje się tak, gdy coś go nagle przestraszy lub pobudzi instynkt łowiecki. Co robić w takiej sytuacji?

Co robić, gdy zaginie pies?

Stres i nerwy w takiej sytuacji są całkowicie zrozumiałe. Psa mogło w końcu spotkać coś złego, na przykład potrącenie przez samochód czy inny równie groźny wypadek. A jednak warto zapanować nad emocjami i od razu zabrać się do poszukiwań. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa, że pupil wróci do domu cały i zdrowy. Od czego zacząć?

  1. Poczekaj w miejscu, w którym pies widział Cię po raz ostatni

Większość psów ma świetną orientację w przestrzeni i bez problemu odnajduje drogę powrotną do domu. Jeśli w czasie spaceru zdarzy się, że pies zerwie się ze smyczy i ucieknie, pozostań przez chwilę tam, gdzie pies widział Cię ostatnio i nawołuj go przez cały czas. Możliwe, że po kilku czy kilkunastu minutach pupil sam wróci dokładnie w to samo miejsce.

Jeżeli zwierzak się nie pojawi, wróć do domu tą samą trasą, którą zawsze z nim wracasz. Bardzo możliwe, że pies szukający drogi powrotnej obierze właśnie Waszą stałą trasę spacerową. Po drodze możesz też popytać przechodniów czy nie widzieli nigdzie samotnego psa.

  1. Zadzwoń do schroniska dla zwierząt

Najlepiej obdzwonić wszystkie schroniska w pobliżu Twojego miasta i poinformować je o zaginięciu psa. Podaj jego rysopis, rasę lub jakieś cechy charakterystyczne. Jeśli masz taką możliwość, warto też dostarczyć do schroniska zdjęcie psa lub ogłoszenie o jego zaginięciu. Jeśli zwierzak trafi pod opiekę takiej placówki, zostanie szybciej zidentyfikowany i odesłany do domu.

Nie zaszkodzi zadzwonić także do straży miejskiej. Błąkające się psy szybko zwracają uwagę i często zgłasza się je właśnie do strażników miejskich. Być może dzięki nim łatwiej będzie Ci odnaleźć pupila.

  1. Rozwieś ogłoszenia o zaginięciu psa

Jeżeli pies nie znajdzie się w ciągu doby, rozwieś ogłoszenia w całej okolicy, najlepiej w odległości kilku kilometrów od miejsca zaginięcia. Na ulotne z ogłoszeniem koniecznie musi znaleźć się zdjęcie psa i jego krótki opis. Podaj wiek psa, jego rasę, płeć, rozmiar oraz umaszczenie. Ważne są szczegóły, więc jeśli pupil miał na sobie szelki, kolorową obrożę czy cokolwiek innego, koniecznie o tym wspomnij. Zamieść także informację, kiedy dokładnie i gdzie pies zaginął. Dodaj też dane kontaktowe – swoje nazwisko, numer telefonu oraz e-mail.

  1. Zamieść ogłoszenia w internecie

Ogłoszenie o zaginięciu psa warto zamieścić też w internecie. Dodaj je na swoim profilu w mediach społecznościowych oraz grupach na facebook’u, takich jak spotted czy innych podobnych. Jeśli masz kontakt ze schroniskiem, poproś o dodanie ogłoszenia na ich profilu.

Warto przeszukać też ogłoszenia na portalach takich jak OLX czy Gumtree. Być może ktoś odnalazł Twojego pupila i teraz szuka jego właściciela.

Jak uchronić psa przed zaginięciem?

Zaginięcie psa to ogromny stres i tragedia dla każdego opiekuna. Aby zaoszczędzić nerwów sobie i zwierzakowi, warto już zawczasu podjąć odpowiednie środki ostrożności. Najlepiej zaczipować psa albo przynajmniej zawiesić na jego obroży adresatkę ze swoimi danymi. Koniecznie podaj numer telefonu lub inny adres, pod którym znalazca psa będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Pamiętaj, by zaopatrzyć się w porządne szelki i smycz dla psa. Jeżeli uprząż lub linka są gdzieś przetarte, istnieje ryzyko, że zerwą się, gdy pies mocniej pociągnie. Ważne jest także dopasowanie akcesoriów do wielkości czworonoga. Jeśli obroża lub szelki będą za luźne, pies może po prostu się z nich wyswobodzić. Dla bezpieczeństwa nie należy też spuszczać psa ze smyczy w miejscach, takich jak las. Istnieje ryzyko, że zwierzak wyczuje tam sarnę lub dzika, a zapach ten pobudzi jego instynkt łowiecki. W takiej sytuacji większość psów niestety gna na oślep w pogoni za zwierzyną. Aby tego uniknąć, warto też trenować z psem uważność i umiejętność skupiania się na poleceniach opiekuna.

↓ Adresówki dla psa ↓

 

Kakadu Zoo
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 87 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak zadbać o bezpieczeństwo psa nad wodą?

Nasz psiak lubi się bawić w wodzie? Spędzanie czasu nad morzem albo nad brzegiem rzeki sprawia mu ogromną frajdę i wreszcie może się wyszaleć za wszystkie czasy? A może nie...

Czytaj więcej
Smycze odblaskowe dla psa

Wieczór to pod wieloma względami doskonały moment na relaksującą przechadzkę z czworonogiem. My nie musimy już wszak ze zdenerwowaniem zerkać na zegarek, a nasz podopieczny może wreszcie w spokoju swobodnie...

Czytaj więcej
Kaganiec skórzany dla psa

Niektórzy właściciele czworonogów wystrzegają się kagańców jak ognia. Tymczasem z wielu powodów, w tym przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, akcesorium to powinno być podstawowym wyposażeniem każdego psiaka. Jednak dobór odpowiedniego...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram