Prawidłowa pielęgnacja i żywienie szczeniąt

Prawidłowa pielęgnacja i żywienie szczeniąt

Prawidłowa pielęgnacja i żywienie szczenięcia procentuje w jego dorosłym życiu. Musimy więc zadbać o jego zdrowie, wychowanie i co najważniejsze odpowiednią dietę.

Wyprawka dla szczeniaka

Zanim w nasze progi zawita nowy domownik w postaci szczenięcia, musimy dokonać zakupu kilku niezbędnych rzeczy.

Każdy pies musi mieć w domu swoje miejsce. Musimy zatem zakupić szczeniakowi odpowiednie legowisko. W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór legowisk dla psów, począwszy od zwykłych materacy, a na ozdobnych psich łóżeczkach skończywszy. Legowisko dla psa powinno być przede wszystkim wygodne. Jego wygląd natomiast zależy już od naszego gustu.

Kompletując wyprawkę dla szczeniaka koniecznie musimy zaopatrzyć się w miski. Potrzebne będą nam przynajmniej dwie: jedna na wodę, druga na jedzenie. Wielkość misek dla psa dobieramy do wielkości szczeniaka, tak aby byłoby mu wygodnie z nich jeść. Dla szczeniąt ras dużych polecane są specjalne miski na stojaku.

Kolejnymi niezbędnymi produktami są smycz i obroża, ewentualnie szeleczki. Rzecz jasna powinny być dopasowane rozmiarem do szczenięcia. Najlepiej wybrać smycz dla psa dwumetrowej długości, którą można składać na pół. Zapewni ona szczeniakowi w miarę dużo swobody podczas spacerów, jednocześnie pozwalając utrzymać nad nim kontrolę.

Oprócz tych trzech podstawowych produktów powinniśmy kupić artykuły do pielęgnacji, czyli szampon, grzebień lub szczotkę, cążki do obcinania pazurów, preparaty do pielęgnacji uszu i oczu, zabawki i ewentualnie specjalne pieluchy dla psów. Te ostatnie przydadzą nam się w przypadku, gdy szczeniak nie nauczył się jeszcze załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. No i oczywiście potrzebna będzie nam dobrej jakości karma.

Troska o zdrowie szczeniaka

Szczenię, które trafia do naszego domu powinno być już zaszczepione. Nie powinniśmy brać zwierzaka, który nie został w ten sposób zabezpieczony przed najbardziej groźnymi chorobami zakaźnymi, chyba że w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Ryzykujemy bowiem nie tylko zdrowiem naszego czworonożnego podopiecznego, ale i sporymi wydatkami na jego leczenie.

Szczenięta szczepimy przede wszystkim przeciw nosówce i parwowirozie. Szczepionkę podje się przy tym dwukrotnie: pierwszy raz w wieku około 6-7 tygodni, drugi raz po mniej więcej 2-3 tygodniach od podania pierwszego zastrzyku. Ponieważ szczenięta zwykle oddziela się od matki w wieku 8 tygodniu, drugie szczepienie wykonuje już nowy właściciel. Przed każdym szczepieniem szczeniaka profilaktycznie go odrobaczamy.

“Po siedmiu tygodniach od porodu u suki ustaje laktacja. Jest to najlepszy moment do sprzedaży lub oddania szczeniąt w obce ręce. Wtedy bowiem najszybciej zaadaptują się do życia w nowym domu. Oczywiście także pod tym względem bywają różnice międzyrasowe – czasem ten optymalny moment następuje po dziesiątym tygodniu” – Desmond Morris, Dlaczego pies merda ogonem, 1995.

Gdy tylko szczeniak trochę się zaaklimatyzuje w naszym domu, warto zabrać go na kontrolę ogólnego stanu zdrowia. Można to zrobić przy okazji pierwszego odrobaczania. Sami również musimy zwracać uwagę na wygląd i zachowanie malucha. Niepokojącymi objawami są wszelkiego rodzaju wycieki z oczu, nosa, odbytu i dróg moczowo-płciowych, biegunki i zaparcia, oraz wymioty. Zdrowy szczeniak powinien być aktywny, skory do zabawy i ciekawy nowego otoczenia.

Karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka powinna być bardzo dobrej jakości, dobrze zbilansowana i dostosowana do jego potrzeb. Wybierając ją musimy uwzględnić to, do jakiej rasy nasz pies należy.

Na rynku zoologicznym znajdziemy spory wybór karm adresowanych do szczeniąt ras małych, średnich, dużych, a nawet olbrzymich. Podział na wielkość psa (chodzi oczywiście o wielkość psa dorosłego, a nie psiego dziecka) nie jest chwytem marketingowym. Zupełnie inaczej przebiega rozwój szczenięcia małej rasy małej niż rasy dużej, dlatego wymagają one innej diety.

Dzienną dawkę pożywienia rozkładamy na 3-4 posiłki, by nie obciążać przewodu pokarmowego. Na opakowaniu każdej karmy znajdziemy wskazówki dotyczące dawkowania.

Wychowanie szczeniaka

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie. Wbrew pozorom nawet dwutygodniowy maluch jest wstanie się wielu rzeczy nauczyć. Nie chodzi rzecz jasna o to, by od razy siadał na rozkaz i aportował, ale to by wyrabiał sobie pożądane dla nas nawyki.

Podstawowymi umiejętnościami, które w pierwszej kolejności psiak musi opanować to: chodzenie na smyczy, przybieganie na rozkaz, załatwiania się na dworze i niegryzienia wszystkiego wokół.

Szczenięta uczymy poprzez zabawę i nagradzanie pozytywnych zachowań przysmakami dla psów. Nigdy nie stosujemy kar!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu