Sklep online
Sklep online

Obroże dla psów

Wybór obroży dla psa wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wciąć przede wszystkim wygodę oraz bezpieczeństwo naszego czworonoga, ale równie ważne są względy praktyczne, związane z użytkowaniem oraz czyszczeniem obroży. Jak ocenić, która obroża będzie odpowiednia dla zwierzaka? Którą wybrać, by zapewnić pupilowi komfort podczas spaceru?

Jak dobrać obrożę dla psa?

Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa?

Dobra obroża to taka, która przede wszystkim pasuje na zwierzaka. Zanim wybierzemy się na zakupy, powinniśmy więc dokładnie zmierzyć obwód szyi psa, by wybrać odpowiedni na niego rozmiar. Obroża musi przylegać do skóry czworonoga tak, aby ten nie był w stanie samodzielnie się z niej wyswobodzić. Pamiętajmy jednak, że nie może być też zbyt ciasna, bo to sprawia psu dyskomfort, a ponadto stwarza ryzyko uszkodzenia dróg oddechowych. Jeśli tylko jest taka możliwość, to warto przymierzyć daną obrożę przed jej zakupem. Pod dobrze dobraną obrożę, zapiętą na szyi psa, powinny zmieścić się dwa palce.

Równie ważna jest szerokość paska obroży. Zbyt wąski może przesuwać się po szyi psa, uciskając jego krtań, a zbyt szeroki będzie po prostu niewygodny niczym kołnierz ortopedyczny. Szersze obroże dedykowane są więc dużym rasom psów (poczytaj więcej o obroży dla dużego psa KLIK), a węższe – mniejszym czworonogom. Obroża dla psa powinna być także solidna, miękka i dosyć elastyczna. Warto przyjrzeć się jej wykonaniu, ocenić jakość i wytrzymałość. Pasek nie może zerwać się podczas spaceru ani podrażniać skóry pupila.

Rodzaje obroży dla psów

W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy obroże dla psów wykonane ze skóry, metalu bądź nylonu. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza te pierwsze. Skórzane obroże są bardzo wytrzymałe i z pewnością posłużą pupilowi przez parę lat. Wybierając tę opcję warto jednak przyjrzeć się jakości wykonania oraz podszyciu. Weźmy pod uwagę, że zbyt cienki skórzany pasek może się rozciągać, a zbyt ostre podszycie często kołtuni psią sierść. Najlepiej sprawdzają się obroże z ekoskóry, podbite polarem lub filcem.

↓ SKÓRZANE OBROŻE DLA PSÓW ↓

Wielu właścicieli decyduje się na obroże z nylonu, które poza wytrzymałością charakteryzuje także lekkość oraz łatwość czyszczenia. Można je dostać w wielu różnych wzorach i kolorach, co jest dodatkowym plusem, jeśli cenimy sobie walory estetyczne. Pamiętajmy jednak, że te obroże często nasiąkają wodą, więc co jakiś czas trzeba je dokładnie wyczyścić, by nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów.

↓ NYLONOWE OBROŻE DLA PSÓW ↓

Do wyboru mamy także obroże metalowe. Nie nasiąkają wodą, tak jak parciane, a przy tym nie odciskają się na sierści pupila. Pamiętajmy jednak, że podzwanianie ogniw może drażnić pupila, a niektóre zwierzaki bywają uczulone na nikiel.

Obroża zaciskowa i półzaciskowa dla psa – do czego służy?

Poza materiałem musimy wybrać także odpowiedni dla naszego pupila rodzaj zapięcia obroży. Większość właścicieli decyduje się na standardową obrożą z zapięciem w formie klamry lub klipsa. Te drugie mają zwykle większą swobodę regulacji, co jest ich dodatkowym atutem. Metalowe klamry są jednak bardziej odporne na uszkodzenia i nie ma ryzyka, że pękną, gdy pies mocniej pociągnie za smycz.

Poza nimi do wyboru mamy także obroże półzaciskowe, wyposażone w ruchomy obwód z regulowanym paskiem i częścią zaciskową. Obroże tego rodzaju układają się luźno wokół szyi pupila, a zaciskają dopiero pod wpływem ciągnięcia. Warto zaznaczyć, że zacisk można wyregulować tak, by nie opinał szyi zwierzaka zbyt mocno. Mechanizm jest bezpieczny dla psa, a przy tym bardzo praktyczny – pupil nie da rady się wyrwać ani wyswobodzić z niego głowy. Ten prostu trik pozwala poprawić dyscyplinę psa podczas spaceru i nauczyć go poprawnego chodzenia na smyczy.

Dużo więcej kontrowersji wzbudzają obroże zaciskowe, pozbawione regulacji i elementu blokującego zacisk. Może to prowadzić nawet do podduszania psa, więc z pewnością nie nadają się na codzienne spacery. Pamiętajmy, że używając ich bez wprawy możemy wyrządzić pupilowi krzywdę.

↓ OBROŻE ZACISKOWE DLA PSÓW ↓

Specjalne obroże dla psów

Poza tym wszystkim, na rynku dostępne są także obroże do zadań specjalnych. Dobrym przykładem są choćby obroże przeciwpchelne » i przeciwkleszczowe », które skutecznie chronią przed pasożytami nawet do 8 miesięcy. Substancja czynna, którą nasączono pasek stopniowo uwalnia się i wnika do warstwy lipidowej psiego naskórka, skąd oddziałuje na pasożyty. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nasz pupil dużo przebywa na zewnątrz i towarzyszy nam w wędrówkach.

↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Ciekawym rozwiązaniem są także obroże odblaskowe », przydatne zwłaszcza podczas jesiennych i zimowych spacerów z pupilem. Jeśli zdarza nam się spacerować dłużej dopiero po zapadnięciu zmroku, to warto mieć właśnie taką obrożę. Dzięki niej pupil będzie dobrze lepiej widoczny dla nadjeżdżających samochodów.

↓ OBROŻE ODBLASKOWE DLA PSÓW ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © sushytska — stock.adobe.com

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak dobrać transporter dla psa?

Wielu właścicieli ulega złudnemu przekonaniu, że psy transporterów nie potrzebują. Często rezygnują z zakupu specjalnych klatek czy transporterów, wierząc że wystarczy usadzić psa na tylnym siedzeniu, ewentualnie na własnych kolanach....

Czytaj więcej
Legowisko dla psa

Każde żywe stworzenie potrzebuje snu. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, chociaż długość i głębokość snu różna jest u różnych gatunków. Tylko nieliczne zwierzęta mogą pozwolić sobie na prawdziwie...

Czytaj więcej
Transportery dla psów

Transportery dla psów są rzadziej wykorzystywane niż transportery dla kotów. Psy jednak wozimy głównie trzymając na smyczy lub na rękach. Torby dla psów Torby dla psów są popularne zwłaszcza wśród...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Bardzo fajny artykuł opisujący różne rodzaje obroży dla psa. Macie naprawdę bardzo fajny poradnik dla zwierząt.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram