Sklep online
Sklep online

Najdroższe psy na świecie – czy wiesz jakie to rasy?

Psia przyjaźń z pewnością jest bezcenna. Nawet zwykły kundelek dla swojego właściciela może być więc najcenniejszy na świecie. Nie ulega jednak wątpliwości, że zakup rasowego psa to często spory wydatek. Ceny pewnych czworonogów przyprawiają o zawrót głowy. Niektóre rasy mogą kosztować nawet miliony dolarów. Które psy osiągają zawrotne ceny? Przedstawiamy top 10 najdroższych psów świata.

Najdroższe rasy psów – od czego zależy cena czworonogów?

Zakup psa z zarejestrowanej hodowli to zwykle wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Wśród czworonogów nie brakuje jednak takich, które uzyskują znacznie wyższe ceny. Co wpływa na cenę psów konkretnej rasy? Kluczowe znaczenie ma czystość rasy. Zwierzęta idealnie spełniające kryteria wzorca osiągają najwyższe ceny. Spory wpływ na wycenę czworonogów ma również trud włożony w ich hodowlę. Rasy trudne w hodowli i kosztowne w utrzymaniu są rzadko spotykane, a przez to z reguły dosyć drogie.

Kolejnym czynnikiem kształtującym cenę szczeniaków jest renoma hodowli. Psy rasowe z uznanych hodowli, po rodzicach championach odnoszących sukcesy na wystawach, mogą osiągać naprawdę wysokie ceny. Dobre hodowle przywiązują również szczególną wagę do opieki nad czworonożnymi maluchami i ich prawidłowego wychowania, co ma też wymiar finansowy. Nawet w obrębie danej rasy trudno więc podać stały przedział cenowy dla szczeniąt. Umaszczenie, aktualna dostępność psich maluchów, zakres opieki hodowlanej – wszystko to wpływa na ich cenę.

Rynku zwierzęcego nie omijają także przelotne mody. Dość często można zaobserwować, jak cena psa gwałtownie poszybowała w górę po tym, jak stał się ulubieńcem celebrytów. Wszystko to sprawia, że ceny czworonogów mogą znacznie różnić się w różnych częściach świata.

Warto jednak pamiętać, że cena zakupu psiaka nie zawsze koreluje z kosztami jego utrzymania. Chcąc oszacować przyszłe wydatki związane z opieką nad pupilem, musisz więc uwzględnić jego wymagania żywieniowe, pielęgnacyjne czy weterynaryjne. Utrzymanie rasy podatnej na choroby, wymagającej regularnego strzyżenia czy mającej wysokie zapotrzebowanie żywieniowe może wiązać się z wysokimi kosztami.

Przysmaki dla psów

Mastif tybetański – najdroższy pies świata

Odważne i potężne mastify tybetańskie uznawane są za przodków europejskich molosów. Pochodzące z Tybetu czworonogi pierwotnie pełniły głównie funkcję psów stróżujących zapewniających ochronę stadom zwierząt i domostwom. Dziś psy te często traktowane są już jako zwierzęta do towarzystwa, z czego – mimo pewnej dozy pierwotnej niezależności – świetnie się wywiązują. W kraju swojego pochodzenia mastify są niezwykle cenione i uznawane za niemal święte. Według chińskich wierzeń w zwierzakach tych mieszkają duchy zmarłych mnichów. U wielu mastifów zauważyć można charakterystyczne znaczenia nad oczami traktowane jako druga para oczu, dzięki której mają zachowywać czujność nawet wtedy, gdy śpią. Mastify tybetańskie zaliczane są do dużych ras – osiąga 61-76 cm.

Ile kosztują najdroższe psy świata? Najdroższy pies tej rasy został sprzedany za 2 miliony dolarów, czyli blisko 8 mln złotych. Szczęśliwym nabywcą czworonoga został chiński milioner. Na szczęście nie musisz obawiać się, że za wymarzonego czworonoga tej rasy zapłacisz aż tyle. Przeciętnie cena szczeniąt mastifa tybetańskiego wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Cavalier king charles spaniel

Sympatyczny mały piesek rodzinny o hipnotyzującym spojrzeniu to dla wielu osób wymarzony towarzysz. Cavaliery to wesołe, łagodne i przyjazne zwierzęta. Z powodzeniem adaptują się do życia w mieście i świetnie dogadują się z dziećmi. Niewielkie psiaki przykuwają uwagę również ze względu na piękny wygląd. Jedwabista szata, długie uszy i duże, ciemne oczy sprawiają, że nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Cavalier king charles spaniel był przez lata ulubieńcem władców – niegdyś mieszkał na dworach królewskich i w carskich pałacach. Przedstawiciele rasy byli m.in. wiernymi przyjaciółmi angielskich monarchów z dynastii Stuartów. Nic więc dziwnego, że psiaki te należą do dosyć drogich. Za psa tej rasy w Polsce trzeba zapłacić najczęściej około 5000 zł. Znacznie wyższą kwotę trzeba zapłacić za cavaliera w Wielkiej Brytanii, gdzie ceny niektórych psiaków wynoszą nawet kilkanaście tysięcy dolarów.

Samojed

Na liście najdroższych psów nie może zabraknąć samojeda. Ten uroczy, duży pies, za sprawą charakterystycznego uśmiechniętego wyrazu pyska, zaraża pogodnym podejściem do życia. Łagodne, cierpliwe, chętne do zabawy i praktycznie bezkonfliktowe samojedy szybko znajdują nić porozumienia z dziećmi. Puszyste, dostojne, śnieżnobiałe czworonogi cieszą się ponadto opinią jednych z najładniejszych psów do towarzystwa. Obdarzone grubą szatą samojedy są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Zaliczane do grupy molosów i psów pierwotnych niegdyś pomagały przy ciągnięciu zaprzęgów i wypasie reniferów. Wciąż mogą więc poszczycić się siłą fizyczną i zamiłowaniem do aktywności. Samojed kosztuje średnio 7 tysięcy złotych.

Sprawdź listę najłagodniejszych ras psów dla dzieci, gdzie znajdziesz m.in. Samojeda.

Pies faraona

Smukły, atletycznie zbudowany pies faraona zachwyca wrodzoną elegancją. Obdarzony silnym instynktem łowieckim czworonóg jest niezwykle szybki, czujny i zwinny. Mimo wrodzonej niezależności potrafi też nawiązać ze swoim opiekunem bliską relację. Psy faraona przypominają staroegipskie charty uwiecznione na ścianach starożytnych grobowców, do czego wszak nawiązuje ich nazwa. W rzeczywistości za ojczyznę rasy uznawana jest jednak Malta. Pies faraona to wciąż rzadko spotykana i bardzo oryginalna rasa, co znajduje odzwierciedlenie w jej cenie. Choć dostojnego pupila można czasami kupić już za około 4000 zł, zdarza się, że jego cena sięga nawet 10 tysięcy złotych.

Pomeranian

Jaka rasa osiąga niebotyczne ceny w ostatnich latach? Z pewnością pomeranian. Szpice miniaturowe pomeraniany zaliczane są do najmniejszych psów świata. Urocze czworonożne miniaturki osiągają wagę zaledwie 1,5-3,5 kg i wielkość 13-30 cm. Kompaktowe rozmiary w ich przypadku nie idą jednak w parze z niską ceną. Wręcz przeciwnie – miniaturowy psiak może kosztować nawet 10 tysięcy złotych. Pomeraniany to pogodne, ciekawskie i energiczne zwierzęta, które silnie przywiązują się do opiekunów i uwielbiają pieszczoty. Długa szata z obfitym wełnistym podszerstkiem nadaje im charakterystyczny puchaty wygląd. 

Swoją popularność szpice miniaturowe zawdzięczają uroczemu pieskowi Boo, który stał się prawdziwą gwiazdą mediów społecznościowych. Szpice miniaturowe są też ulubieńcami wielu celebrytów, którzy chętnie pozują ze swoimi pupilami. Wysoka cena jest jednak skutkiem nie tylko dużego zainteresowania rasą, ale również problemów związanych z jej hodowlą.

Chow chow

Chow chow to kolejny pies, który w pełni zasłużenie znalazł się w rankingu najdroższych ras. Budzący respekt zwierzak, nieco przypominający niedźwiedzia, dawniej wykorzystywany był do jako pies myśliwski. Odważny i czujny chow chow był też niezastąpionym stróżem klasztorów.

Charakterystyczną cechą rasy jest bujna grzywa, która upodabnia chow chow do lwa. Inną nietypową cechą tych czworonogów jest czarnoniebieska barwa języka. Psy te są niezależne, dosyć uparte i niezbyt wylewne w okazywaniu uczuć. Mimo tego znajdują wielu sympatyków przede wszystkim ze względu na efektowny, dostojny wygląd oraz dużą lojalność wobec opiekunów. Za tak pięknego psa trzeba zapłacić średnio 4000 zł, ale niektóre osobniki mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Chart afgański

Chart afgański to prawdopodobnie jedna z najstarszych ras psów, których korzeni należy szukać na terenie dzisiejszego Afganistanu. Smukłe, wysokie zwierzęta o długiej, delikatnej szacie zostały uwiecznione już na kamiennych rzeźbach tworzonych kilka tysięcy lat przed naszą erą. Dawniej charty wykorzystywane były do polowań. Ze względu na szybkość i zwinność nie miały sobie równych w pościgach za gazelami, kozami, lisami, a nawet wilkami. Przedstawiciele tej rasy, jako orientalna ciekawostka, zyskały także szczególną sympatię arystokracji i stały się wyznacznikiem statusu. Dziś często są hodowane jako psy wystawowe. Z uwagi na duże wymagania co do pielęgnacji i ruchu sprostać ich wymaganiom potrafią jednak tylko nieliczni. Obecnie za psa tej rasy trzeba zapłacić średnio 4500-6000 zł.

Lwi piesek

Lwi piesek to kolejny mały czworonóg do towarzystwa, za którego trzeba sporo zapłacić. Sympatyczny pupil, wywodzący się z Francji, prezentuje się wyjątkowo pięknie za sprawą nietypowej fryzury „na lwa”. Oprócz urody psiak ten ma jednak również ujmujący charakter. Jest figlarny, towarzyski, przyjazny, żywiołowy i zwinny. Choć dawniej często był uznawany za maskotkę władców i arystokratów, w drugiej połowie XX w. jego popularność spadła na tyle, że trafił na listę najrzadszych psów na świecie. Lwie pieski w naszym kraju wciąż nie są zbyt popularne. Szczeniaki tej rasy osiągają cenę w granicach 8000 zł.

Pirenejski pies górski

W rankingu najdroższych psów świata znalazł się również pirenejski pies górski. Pirenejczyk to typowy pies pracujący, który przez lata spełniał się jako stróż stad owiec. Powierzano mu także inne odpowiedzialne zadania. Pies ten w czasie wojny używany był do przenoszenia artylerii. Jego walory docenił sam Ludwik XIV, nadając mu zaszczytny tytuł Królewskiego Psa Francji. Popularność pirenejskiego psa górskiego znacznie wzrosła za sprawą książki i filmu „Bella i Sebastian", którego tytułową bohaterką była suczka tej rasy.

Opiekuńczość, odwaga i zamiłowanie do stróżowania tego białego podopiecznego do dziś są bardzo wysoko cenione. Duży, silny, obdarzony grubą szatą i odporny na warunki środowiskowe pies najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Pirenejski pies górski może kosztować nawet 5000 zł.

Akita

Akita to rodzima rasa Japonii, która często stawiana jest za wzór psiej wierności. Swoją popularność rasa zawdzięcza niezwykłej historii Hachiko, która stała się inspiracją dla filmowej opowieści. Oddany akita miał przez blisko 10 lat czekać na powrót swojego zmarłego pana na stacji kolejowej. Na cześć słynnego pieska na stacji Shibuya wybudowano nawet pomnik.

Rasowe psy z Japonii to jednak nie tylko wspaniali przyjaciele, ale również niezwykle wszechstronni czworonożni pomocnicy. Akity są silne, odważne, sprytne i inteligentne. Zwierzęta tej rasy potrafią ciągnąć ładunki, polować na niedźwiedzie czy strzec domostw. Z powodzeniem służą też w wojsku oraz policji. Psa rasy akita kupisz za około 5000-8000 zł.

Chociaż drogie psy bez wątpienia budzą podziw i potrafią zaskarbić sobie dużą sympatię, tak naprawdę nie trzeba wydawać fortuny, by cieszyć się wyjątkowym psim przyjacielem. Każdy pies ma w sobie bowiem coś, co trudno przeliczyć na pieniądze. Często wystarczy więc odwiedzić najbliższe schronisko, by znaleźć najlepszego i „najdroższego” przyjaciela, za którego nie trzeba płacić ani złotówki.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Samojed – opis rasy, charakter, pielęgnacja, cena

Obdarzony puszystym, śnieżnobiałym futrem samojed zawsze prezentuje się zjawiskowo. Wyjątkowa uroda to jednak niejedyny atuty tej rasy. Samojed na co dzień zaraża pozytywnym podejściem do życia. Pies ten potrafi też...

Czytaj więcej
Karma sucha czy mokra dla psa - którą wybrać?

Prawidłowo zbilansowana dieta jest niezbędna, by pies zawsze cieszył się świetnym zdrowiem i doskonałym samopoczuciem. W zapewnieniu pupilowi odpowiedniego żywienia pomagają gotowe, pełnoporcjowe karmy. Wśród nich można wyróżnić dwa podstawowe...

Czytaj więcej
Ranking zabawek dla psów

Szukasz ciekawej zabawki dla psa? Zastanawiasz się, co najbardziej przypadnie do gustu Twojemu czworonogowi? Co wybrać - piłkę, gryzak, a może frisbee? » Zwierzaki podobnie, jak my mają swoje własne gusta...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram