co zrobic gdy znajdziemy zolwia

Jak się zachować, gdy znajdziemy żółwia?

Żółw napotkany przypadkowo w ogrodzie potrafi wprawić każdego w osłupienie. Trudno bowiem uwierzyć, że zwierzak jest po prostu zbłąkanym wędrowcem, żyjącym na co dzień w naszej okolicy. A występujący w Polsce żółw błotny (dowiedz się więcej o żółwiach błotno-lądowych KLIK) to naprawdę bardzo rzadki okaz. Dużo bardziej prawdopodobne wydaje się więc, że mamy do czynienia z gadem hodowlanym. Co robić z niecodziennym przybyszem? Do kogo zwrócić się o pomoc, gdy znajdziemy żółwia?

Kto może mieć żółwia?

Hodowla egzotycznych żółwi staje się coraz popularniejszym zajęciem. Żółw wydaje się z pozoru idealnym zwierzakiem, niewymagającym takiej uwagi, jak inni domowi pupile. Rzeczywistość często okazuje się jednak zupełnie inna. Opieka nad gadem nie jest wcale prosta. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy, że niektóre gatunki żółwi mogą osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Dodatkowo należy mieć świadomość, że posiadanie egzotycznego gada jest obwarowane wieloma obostrzeniami. Przede wszystkim zwierzak musi mieć dokumenty potwierdzające jego legalne pochodzenie. Większość gatunków żółwi ujęta została również w Konwencji CITES. Najczęściej należy więc zarejestrować gada w starostwie powiatowym. Jeśli zwierzak jest uznawany w Polsce za gatunek inwazyjny, konieczne jest też uzyskanie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odpowiedniego zezwolenia na jego przetrzymywanie.

Jeśli przypadkowo weszliśmy w posiadanie żółwia, nie możemy po prostu go zatrzymać. Warto jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy też pozostawiać zwierzaka na wolności, ani wypuszczać go do pobliskiego zbiornika wodnego. Egzotyczne gady potrafią świetnie sobie poradzić w naszym środowisku, powodując poważne straty w polskiej przyrodzie. Wypuszczenie gatunków inwazyjnych (np. żółwia ozdobnego) jest w Polsce zakazane prawnie. Lepiej więc nie narażać się na nieprzyjemności, lecz skontaktować się z odpowiednimi instytucjami, które pomogą nam poradzić sobie z kłopotliwym przybyszem.

Znaleziony żółw – do kogo się zgłosić?

Na początku warto zastanowić się, skąd może pochodzić egzotyczny zwierzak. Być może w naszej okolicy mieszka jakiś miłośnik gadów. Niewykluczone, że żółw mu po prostu uciekł. Sprytni podopieczni niejednokrotnie potrafią z łatwością wydostać się z nieodpowiednio zabezpieczonych wybiegów. Popytajmy więc najpierw sąsiadów. Niestety czasami zdarza się również, że rozczarowani właściciele po prostu porzucają swoje zwierzaki. Jeśli nie możemy odnaleźć właściciela żółwia, powinniśmy postarać się go przekazać odpowiednim służbom.

W przypadku gdy egzotycznego zwierzaka znaleźliśmy w budynku, możemy udać się do zarządcy lokalu. Na nim spoczywa odpowiedzialność za kłopotliwego przybysza. Jeśli jednak żółw jest wyłącznie naszym znaleziskiem, musimy niestety działać samodzielnie.

Najlepiej oczywiście skontaktować się z policją lub strażą miejską. Możemy sami odłowić zwierzę i zanieść na najbliższy komisariat. Jeśli jednak nie chcemy tego robić, poinformujmy przynajmniej o miejscu, w którym spotkaliśmy gada. Pomocy albo ewentualnej porady może nam również udzielić Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Czasami z żółwiem warto udać się do ogrodu zoologicznego. W niektórych miastach (np. w Warszawie) istnieją też specjalne azyle dla zwierząt egzotycznych, z którymi w razie potrzeby należy się skontaktować. Nie jest jednak pewne, że zoo albo azyl będą mogły zająć się znalezionym zwierzakiem. Pod żadnym pozorem nie próbujmy jednak sprzedawać żółwia, którego pochodzenia nie znamy – może to mieć dla nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Co zrobić, jeśli chcemy zatrzymać żółwia?

Niestety droga, jaką musimy przejść, aby adoptować znalezionego żółwia, jest bardzo długa i trudna. Na pewno upłynie sporo czasu, zanim będzie można przyjąć, że po żółwia nie zgłosi się już jego właściciel. Aby przygarnięcie zwierzaka było możliwe, trzeba będzie wpisać go do rejestru starostwa powiatowego, a czasami również uzyskać zezwolenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w przypadku gada znalezionego nie jest możliwe potwierdzenie jego legalnego pochodzenia. Nawet jeśli uda nam się uzyskać pozwolenie na adopcję zwierzaka, nigdy nie będziemy mogli go sprzedać ani rozmnożyć.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu