Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pyton Zielony (Morelia viridis) to najpiękniejszy pyton pod względem ubarwienia. Jego jaskrawe kolory nie pozwalają przejść obok obojętnie nawet osobom nie związanym z terrarystyką. Może właśnie im szczególnie, bo kto by przypuszczał, że przyroda potrafi stworzyć takie cudo. Nie dość że barwę ma przepiękną, to jeszcze zmienia ją z wiekiem.
Dorosłe osobniki z reguły mają ciało w różnych odcieniach zieleni z białymi, żółtymi i niebieskimi plamami, umieszczonymi na bokach lub grzbiecie, w zależności od odmiany. Młode osobniki tego gatunku rodzą się w kolorach żółtym lub czerwonym i dopiero kiedy osiągają wiek mniej więcej trzech lat, uzyskują barwy właściwe dla dojrzałych węży.
Pyton zielony prowadzi też bardzo ciekawy tryb życia, jest bowiem w stu procentach wężem nadrzewnym, który praktycznie nigdy nie schodzi na ziemie. Jeżeli pożywienia ma pod dostatkiem, na jednym drzewie potrafi spędzić nawet kilka lat. Dopiero, kiedy zagraża mu widmo głodu, zmienia swoje siedlisko.
Gad ten jest nocnym zwierzęciem. Jego aktywność rozpoczyna się o zmierzchu i wtedy właśnie wyrusza na polowanie. Dzień spędza schowany między zielonymi liśćmi, co czyni go praktycznie niewidocznym.
Nie jest olbrzymem wśród węży - długość w zależności od odmiany waha się między 1,2 a 2 metry. Podstawą jego diety w środowisku naturalnym są ptaki i małe gryzonie. Dzięki jamkom termicznym umieszczonym na pysku potrafi złapać ptaka w locie w niemal całkowitych ciemnościach. W terrariach chętnie zjada myszy, szczury, ale nadal ptaki stanowią jego największy przysmak.
Pyton zielony występuje na terenach Papui – Nowej Gwinei oraz Półwyspie York, gdzie zamieszkuje wilgotne lasy równikowe. Należy to uwzględnić przy budowie terrarium dla niego i utrzymywać wysoką wilgotność (na poziomie 80%). Na dnie terrarium umieścić trzeba spory basen z podgrzewaną wodą i dodatkowo obficie spryskiwać terrarium kilkukrotnie w ciągu dnia. Głównym wystrojem są gałęzie, na których nasz wąż będzie odpoczywał w ciągu dnia, charakterystycznie przewieszony przez konar, z niezwykle piękną głową umieszczoną między zwojami.
Ponieważ Morelia viridis jest wężem nadrzewnym, wybierzmy terrarium raczej wyższe niż szersze. Pozwoli to nam na umieszczenie większej liczby poziomych gałęzi, z których będzie korzystał nasz pupil. Nie zapominajmy też o naprawdę wysokiej wilgotności – nie sprawdzą się terraria o drewnianych elementach konstrukcyjnych, najlepiej postawić na szkło. Szklane terrarium w żadnym stopniu nie ucierpi z tego powodu. Wewnątrz terrarium powinna panować temperatura 28-30°C. W ciągu dnia w najcieplejszym miejscu terrarium może ona sięgać nawet 32°C z nocnym spadkiem do 23°C.
Mimo iż morelka, bo tak nazywają tego węża potocznie terraryści, nie jest najłatwiejsza w utrzymaniu i trzeba poświęcić na jej pielęgnację nieco więcej czasu niż dla przeciętnego węża, to patrząc na nią nie ma się co zastanawiać, czy warto mieć ją w swoim terrarium, odpowiedź nasuwa się sama. Trochę pracy za możliwość bycia opiekunem tak fantastycznego gada to żadna cena.
Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcia: Robert Wieldzyk
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W tym artykule przybliżę nieco sylwetkę ciekawego, ale rzadko goszczącego w naszych terrariach gatunku gada. To iguana Blue Diamond. Można ją kupić w Sklepie Zoologicznym Kakadu w Parku Handlowym Targówek...
Węże wzbudzają w ludziach mieszane uczucia. Niektórzy ich nienawidzą, inni je kochają. Nie da się jednak zaprzeczyć, że należą one do jednych z najbardziej niezwykłych zwierząt na Ziemi, a wiele...
Jaszczurki nigdy nie będą takimi towarzyszami człowieka, jak psy i koty, ale mogą być ciekawym obiektem do obserwacji. Wiele z nich jest pięknie ubarwiona, a prawidłowo i ładnie urządzone terrarium...