{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak przycinać pazury psa?

Wszystkie czworonogi, które większą część dnia spędzają w domach, narażone są na nadmierny przyrost pazurów. Warto pamiętać, że paznokcie psów rosną przez cały czas i same naturalnie się ścierają, gdy zwierzak chodzi lub biega po twardych nawierzchniach. Niestety nasi domowi pupile częściej spacerują po parkowych murawach niż skalistych ścieżkach, dlatego to my powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację ich łap i pazurów. Jak zatem powinien wyglądać zabieg przycinania pazurów u psa?

Po co obcinać pazury psa?

Aktywne psy, które dużo czasu spędzają na zewnątrz, z reguły nie miewają kłopotów z przerośniętymi pazurami. Intensywne spacery, nie tylko po trawnikach, ale i twardym kamienistym lub betonowym podłożu, sprawiają, że psie szpony same ścierają się do odpowiedniej długości. Trochę inaczej jest w przypadku tzw. kanapowców. Psiaki, których cała aktywność ogranicza się do krótkiej wizyty w ogrodzie, będą potrzebowały naszej pomocy w utrzymaniu pazurów w należytym stanie.

Pielęgnacja psich łap » i pazurów to niezwykle istotny element opieki nad czworonogiem. Przerośnięte pazury mogą znacznie utrudniać życie zwierzakowi, powodując duży dyskomfort podczas chodzenia, biegania czy skakania. W skrajnych sytuacjach przerośnięty pazur zaczyna wrastać w poduszki łap, sprawiając tym samym ogromy ból pupilowi i właściwie uniemożliwiając mu poruszanie się.

Jak często obcinać psu pazury?

Na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Dużo zależy od trybu życia i aktywności naszego pupila. Czworonogi zażywające dużo ruchu na świeżym powietrzu mogą w ogóle nie potrzebować naszej interwencji. Jeśli jednak nasz pupil jest typem śpiocha domatora, przygotujmy się na to, że w końcu będziemy musieli wkroczyć do akcji. Po czym poznać, że pazury psa są zbyt długie? To na szczęście dosyć łatwe. Gdy tylko usłyszymy charakterystyczne stukanie pazurów o podłogę czy chodnik to znak, że trzeba je przyciąć. Zwrócimy też uwagę, czy pazury nie dotykają ziemi, gdy pies stoi. Jeśli wyraźnie opierają się o podłogę, powinniśmy sięgnąć po obcinaczkę.

Czym przycinać pazury psa?

Na samym początku zaznaczmy, że do przycinania psich pazurów » nie nadają się żadne nożyczki ani obcinaczki przeznaczone dla ludzi. Paznokcie czworonogów są całkiem inaczej zbudowane. Psi szpon jest dużo twardszy i półkoliście wygięty. W przekroju zaś owalny, a nie płaski tak, jak ludzki. Dlatego też wszelkie akcesoria, których z powodzeniem używamy do własnego manicure, u zwierzaków w ogóle nie zdadzą egzaminu.

Warto wiedzieć, że choć psie pazury sprawiają wrażenie twardych, to tak naprawdę są bardzo podatne na urazy i uszkodzenia. Wewnątrz paznokcia czworonoga znajduje się czuły i mocno unerwiony rdzeń, który łatwo naruszyć. Rdzeń może sięgać nawet do połowy psiego paznokcia, a jego nacięcie sprawi zwierzakowi ogromny ból i najpewniej utrudni poruszanie się przez kilka kolejnych dni. Zanim więc zabierzemy się za podcinanie szponów pupila, powinniśmy wyposażyć się w specjalne cążki do psich pazurów. Cążki znajdziemy w sklepie zoologicznym, pamiętajmy tylko, by wybrać odpowiedni rozmiar, dopasowany do wielkości i grubości pazurów pupila.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW PSA ↓

Przycinanie pazurów psa – jak to zrobić?

Niestety obcinanie pazurów do dosyć stresujące przeżycie dla większości czworonogów. Nawet najcierpliwsze zwierzaki mogą się w takiej sytuacji wyrywać i próbować ucieczki. By zaoszczędzić sobie problemów w przyszłości warto już od małego oswajać pupila z obcinaczką. Do zabiegu zawsze podchodzimy na spokojnie. Małego psiaka po prostu sadzamy sobie na kolanach. Jeśli pupil jest większy, możemy przysiąść na podłodze tuż obok niego. W trakcie zabiegu starajmy się przemawiać do ulubieńca kojącym głosem, by uspokoić go i przekonać, że nie złego mu nie grozi (poczytaj więcej o pielęgnacji psich łap KLIK).

Zanim cążki pójdą w ruch, musimy jeszcze zlokalizować rdzeń pazura. Jeżeli zwierzak ma jasne paznokcie, rdzeń powinien być w miarę dobrze widoczny. Niestety trochę trudniej będzie nam, jeśli szpony zwierzaka są czarne. Czasami udaje się dostrzec rdzeń patrząc pod światło. Najlepiej jednak po prosu podcinać pazur powoli i po kawałeczku, stopniowo dochodząc do ciemniejszej miazgi. Pamiętajmy też, by psi paznokieć obcinać zawsze od spodu ku górze.

Co robić, gdy naruszymy rdzeń psiego pazura?

Jeśli pomimo starań naruszyliśmy rdzeń pazura, to przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Gdy paznokieć zacznie krwawić, należy po prostu zasypać go talkiem, mąką lub specjalną zasypką dostępną u weterynarza. Jeśli nic takiego nie mamy pod ręką, możemy też przyłożyć gazik. W sytuacji, gdy krwawienie nie ustąpi w ciągu 10 minut, powinniśmy czym prędzej udać się do lecznicy dla zwierząt. Doświadczony weterynarz na pewno pomoże naszemu pupilowi.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI ŁAP PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu