Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Są takie psy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Do tego grona zaliczają się między innymi niektóre rasy psów długowłosych. Ich długa gęsta sierść przyciąga spojrzenia, a samym zwierzakom dodaje wdzięku i elegancji. Sprawdź, jakie psy długowłose cieszą się największą popularnością i jak zadbać o futro takiego pupila!
Posiadanie psa rasy długowłosej jest marzeniem wielu osób. Zwierzaki obdarzone długim futrem wyglądają imponująco i przyciągają zaciekawione spojrzenia. Co więcej, głaskanie miękkiego, miłego w dotyku włosia z gęstym podszerstkiem może sprawiać wiele przyjemności. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że opieka nad takim czworonogiem wiąże się z wieloma obowiązkami.
Długie i gęste włosy pupila wymagają regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Zwierzaki te mogą także obficie linieć, pozostawiając po sobie ogromne ilości futra na meblach, dywanach czy Twoich własnych ubraniach. Warto wiedzieć też, że duże długowłose rasy psów wyhodowano przede wszystkim do celów użytkowych. Przez lata służyły one jako psy pasterskie, zaprzęgowe lub obronne. Wymagają więc sporej dawki ruchu każdego dnia i konsekwentnego szkolenia.
Mimo to długowłose psy cieszą się dużym zainteresowaniem i świetnie odnajdują się w roli zwierzaków towarzyszących. Jakie są najbardziej popularne rasy z długim futrem?
Duże psy obdarzone długim, gęstym futrem z pewnością mogą się podobać. Zwierzaki te wymagają jednak odpowiedniego podejścia wychowawczego i starannej pielęgnacji. Do ras cieszących się największym zainteresowaniem należą:
To prawdziwy arystokrata pośród czworonogów i częsty bywalec wystaw psów rasowych. Co ciekawe, jest jednym z najstarszych i największych psów na świecie. Może mieć nawet 75 cm w kłębie, jednak z uwagi na lekką i smukłą budowę ciała zwykle nie waży więcej niż 25 kg. Rasa ta wywodzi się z Afganistanu, gdzie do dziś wykorzystywana jest zgodnie ze swym pierwotnym przeznaczeniem, czyli do strzeżenia stad kóz i owiec.
Długa, jedwabista szata psa z Afganistanu występuje we wszystkich odmianach kolorystycznych. Nie posiada podszerstka, ale może się kołtunić, dlatego wymaga codziennego czesania. Psa należy także kąpać przynajmniej raz w miesiącu, a w okresie sezonowej wymiany szaty nawet co kilka dni. Chart, jako pies stróżujący, jest niezwykle niezależny i uparty. Potrzebuje konsekwentnego szkolenia i zupełnie nie nadaje się dla osób bez żadnego doświadczenia w szkoleniu psów.
Szata owczarka długowłosego składa się z długiego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Pielęgnacja psa nie jest trudna, choć wymaga systematyczności. W okresie linienia należy dokładnie wyczesywać włos za pomocą zgrzebła, przynajmniej co 3 dni. Owczarek krótkowłosy ma krótką sierść, ale obficie linieje, wiec podobnie, jak swój długowłosy kuzyn wymaga częstego czesania.
Przedstawiciele rasy odznaczają się niezwykłą inteligencją. Są to psy czujne, energiczne i bez reszty oddane swoim opiekunom. Potrzebują dużo ruchu, ciekawych zajęć i zabaw w towarzystwie człowieka. Owczarki często pełnią funkcje użytkowe, pracując w służbach ratowniczych i policyjnych. Wymagają umiejętnego prowadzenia i tresury już od szczenięctwa.
Rasa ta zdobyła popularność po premierze kultowego filmu pod tytułem „Lassie, wróć!”. Wyróżnia ją piękna, bujna szata z charakterystyczną kryzą na szyi oraz smukły, lisi pysk. Te urocze czworonogi wywodzą się ze Szkocji, gdzie wciąż pracują jako psy pasterskie i zaganiające stada. Na fali popularności filmu stały się jednak głównie psami rodzinnymi i towarzyszącymi.
Długie futro owczarka robi wrażenie, ale wymaga też starannej pielęgnacji. Należy szczotkować je przynajmniej raz na dwa tygodnie, by nie dopuścić do powstawania kołtunów.
Owczarki szkockie są wesołe, odważne i energiczne. Doskonale dogadują się z ludźmi, choć jak przystało na psy stróżujące, nieufnie odnoszą się do obcych. Są też dość szczekliwe, co może przeszkadzać sąsiadom. Wyróżnia je nieprzeciętna inteligencja oraz umiejętność szybkiego uczenia się nowych komend i sztuczek. To idealne psy dla rodzin z dziećmi – będą dla nich wiernymi i oddanymi towarzyszami dla długie lata.
Małe rasy długowłose wzbudzają zachwyt nie tylko swym wyglądem, ale i niezwykle miłym usposobieniem. Są to przede wszystkim psiaki do towarzystwa, które świetnie sprawdzają się w roli domowych ulubieńców. Do grona mniejszych ras długowłosych należą:
Te niewielkie psiaki pochodzą z dalekiego Tybetu, gdzie przez steki lat hodowano je w buddyjskich klasztorach. Przedstawiciele rasy posiadają obfitą sierść z długim i prostym włosem okrywowym, bez podszerstka. Futro powinno być raczej twarde i szorstkie, nie tak gładkie jak u shih tsu. Wymaga ono częstego mycia, wyczesywania oraz przycinania. Każdego dnia sierść trzeba rozczesywać, a przed zabiegiem nawilżać włosy za pomocą specjalnej odżywki lub płynu antystatycznego. Zwierzaki te występują we wszystkich rodzajach umaszczenia, ale za najcenniejsze uchodzą zwierzaki rude i złote.
Psy rasy Lhasa Apso kochają swój dom i opiekuna. Są dość aktywne i uwielbiają długie spacery. Chętnie bawią się z dziećmi i towarzyszą domownikom we wszystkich zajęciach. Cechuje je także niezwykła empatia – zwierzaki potrafią doskonale wyczuć nastrój opiekuna i adekwatnie reagować. Pomimo niewielkich rozmiarów psy te są odważne, dumne i niezależne. Wobec obcych zdystansowane i nieufne. Same decydują, z kim chcą się zaprzyjaźnić, a na ich szacunek trzeba zapracować!
Te małe, urocze psiaki cieszą się ogromną popularnością. Powszechnie uchodzą za psy typowo salonowe, ale nie można dać się zwieźć pozorom! W ich sercach drzemie instynkt prawdziwego teriera, czyli psa, który z upodobaniem oddaje się tropieniu i polowaniu. Pierwotnym zadaniem tej rasy było w końcu łowienie gryzoni w domostwach ludzi.
Yorki to psy całkowicie oddane swemu opiekunowi. Są radosne, łagodne i bardzo towarzyskie. Uwielbiają zabawę z opiekunem i ruch na świeżym powietrzu. Nie znoszą nudy i samotności, a obcych traktują z lekką rezerwą.
Włos yorka jest długi i jedwabisty, w kolorze stalowo-złotym. Wymaga kąpieli raz w miesiącu i częstego wyczesywania.
To łagodny i przyjaźnie nastawiony zwierzak, który ponad wszystko ceni sobie towarzystwo swego opiekuna. Świetnie dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzakami, może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Z powodzeniem odnajdzie się też u boku singla lub osoby starszej, ponieważ nie ma dużego zapotrzebowania na ruch. Kilka spokojnych spacerów w ciągu dnia wystarczy mu w zupełności.
Hawańczyk posiada bardzo długi włos okrywowy, mierzący od 12 do nawet 18 cm. Jak można się domyślać, tak długą szatę trzeba starannie pielęgnować i wyczesywać. Co ciekawe, zwierzaki te nie linieją, więc uchodzą za jedną z ras hipoalrgicznych.
Radosny i kochający towarzystwo psiak idealny dla rodziny z dziećmi. Jest dość niezależny, ale nie przejawia skłonności do agresji. Chętnie uczestniczy w zabawach i zajęciach wszystkich domowników. Lubi zabawę na świeżym powietrzu, ale nie ma dużego zapotrzebowania na ruch. Doskonale sprawdzi się w roli spokojnego kopana dla osoby starszej.
Sierść shih tzu jest miękka i długa, z tendencją do kołtunienia oraz filcowania. Potrzebuje więc codziennej, starannej pielęgnacji.
Co ciekawe, maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata, a jego przodkowie już w starożytności żyli w obszarze Morza Śródziemnego. Dziś są to wesołe i towarzyskie psiaki, które szybko przyzwyczajają się do życia w każdych warunkach, zarówno tych miejskich, jak i wiejskich.
Maltańczyki mają długi, gęsty włos w śnieżnobiałym kolorze. Zgodnie ze wzorcem powinien on być prosty i błyszczący. Jego pielęgnacja jest dość trudna, ponieważ utrzymanie włosa w oryginalnym kolorze wymaga sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Czworonoga należy kąpać w specjalnych szamponach do białej sierści i regularnie szczotkować ją, by nie doprowadzić do powstawania kołtunów.
Pielęgnacja sierści długowłosego psa może stanowić spore wyzwanie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na takiego czworonoga, zastanów się, czy będziesz w stanie utrzymać sierść podopiecznego w należytej kondycji. Brak odpowiedniej pielęgnacji może powodować liczne problemy, takie jak kołtunienie czy filcowanie futra. Zła kondycja sierści przekłada się także na stan skóry czworonoga. Zwierzak ze zmierzwioną, splątaną sierścią może cierpieć na infekcje skóry, łupież, łuszczycę oraz stany zapalne.
Aby zapobiegać takim problemom, należy poświęcać wiele czasu na czesanie i szczotkowanie sierści. Każdy rodzaj okrywy ma też nieco inne potrzeby, więc kupując psa danej rasy, warto znać zasady prawidłowej pielęgnacji. Niektóre psy można kąpać raz w miesiącu, podczas gdy inne wymagają znacznie częstszego mycia. Warto też wyposażyć się w odpowiednie artykuły i preparaty do pielęgnacji psiej sierści. Będą to między innymi różnego rodzaju szczotki oraz grzebienie, a także specjalistyczne szampony i odzywki do sierści.
Poprawna pielęgnacja to także właściwe żywienie. Zwierzak o długiej sierści powinien otrzymywać specjalną karmę dla psów ras długowłosych. W jej składzie znajdzie się biotyna oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Substancje te wzmocnią strukturę sierści, uelastycznią skórę i pobudzą mieszki do produkcji nowych włosów.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie tylko psy kochają przyrodę. Również Brit Care stawia teraz na ekologię. Marka wychodzi naprzeciw aktualnym wyzwaniom w żywieniu zwierząt i prezentuje swoją nową odsłonę. Najnowsze linie Brit Care –...
Płaszcz dla psa jest doskonałym rozwiązaniem na jesienno-zimowe chłody. To akcesorium praktyczne, wygodne i właściwie każdy psiak wygląda w nim dobrze. Wybór koloru, konkretnego fasonu i wzoru należy oczywiście do...
Sierść naszego domowego czworonoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczotkowanie nie tylko sprawi, że psiak będzie prezentował się jak z wybiegu, ale przede wszystkim zapobiegnie ono powstawaniu kołtunów, usunie brud, martwy naskórek,...