{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Przycinanie pazurów psa

Zdecydowana większość domowych psiaków musi mieć przycinane pazury. Zwierzak spędzający czas w mieszkaniu bądź na okalającej dom trawie, nie potrafi sam utrzymać paznokci w dobrym stanie. Zbyt długie pazury powodować mogą poczucie dyskomfortu, a nawet problemy z poruszaniem. Tego typu sytuacjom zapobiegniemy, pamiętając o podstawowych pielęgnacyjnych czynnościach (poczytaj więcej o pielęgnacji psich łap KLIK).

Dlaczego warto przycinać psie pazury?

Pies w przeciwieństwie do kota nie korzysta z drapaka. Jedyną szansą na przeszlifowanie paznokci są więc dla niego długie spacery po chodnikach, szosie bądź innej twardej nawierzchni. Psy mieszkające na zewnątrz bądź te, które wiodą bardzo aktywne życie, z reguły nie mają problemów z przerastającymi pazurami. Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku typowych kanapowców, najczęściej przemierzających tylko przydomowy trawnik. Te łap swych same nie potrafią doprowadzić do ładu.

Za obcinacz chwycić powinniśmy wtedy, gdy zwierzakowi przemieszczającemu się po mieszkaniu towarzyszy stukot pazurów. Pies stojąc, nie powinien paznokciami dotykać podłogi. Tym bardziej nie powinien stać na paznokciach, mając przednie części łap lekko uniesione.

Przycinanie pazurów psa – krótka instrukcja obsługi

Obcinanie psich pazurów wymaga skupienia i uwagi. Zabierajmy się więc za nie tylko wtedy, gdy faktycznie do dyspozycji mamy wolną dłuższą chwilę. Wewnątrz psiego pazura znajduje się żywa miazga twórcza. Obcinaczem operować musimy więc tak, by nie doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli pupil nasz posiada jasne pazury, sprawa jest w miarę prosta. Rdzeń paznokcia jest czerwony i dobrze widoczny. W przypadku pazurów czarnych wykazać musimy się większą dozą ostrożności. Te dobrze jest wpierw obejrzeć pod światło i paznokcia przycinać małymi cięciami. Wówczas zauważymy, że zbliżamy się do wyraźnie ciemniejszej miazgi (dowiedz się więcej o obcinaniu pazurów psa KLIK).

Pies posiada pięć pazurów na przedniej i cztery na tylnej łapie. Niektóre zwierzaki rodzą się jednak z ewolucyjną pozostałością po przodkach – z umiejscowionym wyżej na tylnej łapie tzw. wilczym pazurem (sprawdź, co to są wilcze pazury KLIK). Przycinając psie paznokcie, pamiętać musimy również o tym „dodatku”. Zbyt długi wilczy pazur może zawijać się i ranić ciało.

Co robić, gdy skaleczymy psa podczas przycinania pazurów?

Psie paznokcie przycinać powinniśmy od dołu do góry, starannie i pomału. Lepiej dociąć wciąż zbyt długi pazur, niż wywołać ból lub krwotok. Niewielkie naruszenie miazgi twórczej nie jest groźne. Uszkodzony paznokieć wystarczy nacisnąć i przesypać talkiem. Jeśli krwotok jest większy i nie uda nam się go zatamować w ciągu 10 minut, powinniśmy zabrać zwierzaka do weterynarza.

Czym najlepiej obcinać psie pazury?

Paznokcie naszego czworonożnego pupila zbudowane są inaczej niż nasze. Są one twardsze, a w przekroju owalne, nie zaś płaskie. Stąd też przyrządy do paznokci wyciągnięte z naszej własnej kosmetyczki z psimi pazurami nie dadzą sobie rady. Zanim więc zdecydujemy się na manicure i pedicure łap pupila, zaopatrzymy się w specjalny psi obcinacz bądź dedykowane psom cążki do pazurów. Właściwie jedyną kwestią, o jaką zadbać musimy przy takim zakupie, jest wybór urządzenia o odpowiednim rozmiarze. Nie powinien specjalnie dziwić fakt, że innej obcinaczki potrzebować będziemy do niewielkich pazurków yorka, innej zaś do zdecydowanie większych pazurów doga niemieckiego.

Jeśli mimo wszystko boimy się, że zwierzakowi przypadkiem zrobić możemy krzywdę, sięgnijmy po diamentowy pilnik spiłowujący sam koniec paznokcia bądź po obcinacz do pazurów z czujnikiem nerwu. Ten ostatni sprzęt wyposażony jest w specjalne sygnalizacyjne lampki. Światło zielone wskazuje, że cięcie będzie bezpieczne, czerwone zaś, że zapuściliśmy się zbyt daleko i istnieje ryzyko naruszenia unerwionej i ukrwionej miazgi.

↓ CĄŻKI DO OBCINANA PAZURÓW U PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu