Kaganiec dla psa kup w e-sklepie Kakadu » Kaganiec dla psa trzeba dobierać bardzo starannie. Odpowiedni rozmiar jest ważny nie tylko dlatego, by zwierzak nie mógł go sobie zdjąć, ale...
Przerastanie pazurów jest bardzo powszechnym problemem u miejskich psiaków. Zwłaszcza tych, które większość swego życia spędzają w zaciszu czterech ścian mieszkania. Zbyt długie pazury znacząco utrudniają zwierzakom poruszanie, a w skrajnych przypadkach mogą przyczyniać się do kulawizny. Dlatego przerastające psie pazurki trzeba przycinać. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
Skąd mamy wiedzieć, że naszemu pupilowi trzeba już przyciąć pazurki? Łatwo to poznać. Pierwszym sygnałem jest wyraźne stukanie, które wydaje, gdy porusza się po twardej powierzchni, np. po podłodze naszego mieszkania. Przyjrzyjmy się również uważnie łapom pupila, gdy stoi na twardej powierzchni. Jeśli jego pazury zaczynają wyginać się na boki albo unoszą czubek palców – są zdecydowanie za długie!
Psi pazur jest znacznie twardszy niż ludzki paznokieć i nie ma jak on płaskiego przekroju, tylko owalny. Z tego powodu nożyczki czy nawet obcinarki do paznokci nie nadają się do ich skracania. Nożyczkami trudno dokonać jednego precyzyjnego cięcia, a obcinarki są zbyt delikatne i małe. Potrzebna nam będzie specjalna gilotynka do przycinania pazurów u psów.
Na polskim rynku zoologicznym dostępne są dwa zasadnicze modele tych gilotynek. Pierwszy z nich trochę przypomina nożyczki – różni się od nich kształtem ostrzy, które są specjalnie wyprofilowane. Drugi natomiast ma ostrze wyglądające w przybliżeniu jak metalowa pętla, w którą wkłada się pazur.
Urządzenia te różnią się nie tylko wyglądem, ale i – jeśli można tak powiedzieć – sposobem używania. Zanim więc, któryś z nich wybierzemy, warto wpierw sprawdzić, jak leży nam w ręku i wypróbować na przykład na kawałku cienkiej gałązki.
Psie pazury mają w środku ukrwiony rdzeń, którego nie wolno przeciąć, gdyż jest to dla zwierzaka bolesne. Rdzeń sięga mniej więcej do połowy pazura, choć istnieją osobnicze różnice pod tym względem. U zwierzaków o jasnych pazurach rdzenie są dobrze widoczne. Gorzej, gdy pies ma ciemne pazury – wówczas widać je tylko od spodu, od strony poduszek.
Tniemy tuż przed rdzeniem, pod kątem prostym do grzbietu pazura. Powinniśmy zrobić to jednym, śmiałym ruchem. Gdy niechcący przecięliśmy rdzeń, powinniśmy zdezynfekować rankę i zastosować specjalną zasypkę powstrzymującą krwawienie lub przyłożyć gazik. Krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku, kilkunastu minut.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Kaganiec dla psa kup w e-sklepie Kakadu » Kaganiec dla psa trzeba dobierać bardzo starannie. Odpowiedni rozmiar jest ważny nie tylko dlatego, by zwierzak nie mógł go sobie zdjąć, ale...
W ostatnich latach podejście do żywienia czworonogów uległo znaczącej zmianie. Nowoczesne karmy dla psów nie tylko zaspokajają podstawowe potrzeby żywieniowe, ale również dostarczają wielu wrażeń kulinarnych czy wspierają funkcjonowanie całego...
Szmer opakowania z karmą potrafi wybudzić większość psiaków z najgłębszego snu. Gdy zatem czworonożny łakomczuch nagle zaczyna przechodzić obojętnie obok pełnej miseczki, na pewno nie powinniśmy tego lekceważyć. Dlaczego pies...