{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Pielęgnacja łap psa

Szalone psie eskapady to duże wyzwanie dla wrażliwych łap naszych podopiecznych. Delikatne poduszeczki czworonogów narażone są podczas spacerów na liczne zranienia i przesuszenia. Dodatkowo harce naszym psiakom mogą utrudniać zbyt długie pazury. Elementem codziennej rutyny powinna być zatem pielęgnacja psich łap». Jak prawidłowo o nie dbać?

Kontrola psich łap

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak ważne funkcje pełnią podeszwy psich łap. Są one odpowiedzialne nie tylko za amortyzację wstrząsów, ale także za odbieranie wrażeń dotykowych czy termoregulację. Co więcej, opuszki ze względu na to, że są stale w kontakcie z podłożem, stanowią też pierwszą barierę ochronną dla łap. Wszelkie zranienia w obrębie poduszeczek są dla psa na tyle nieprzyjemne, że mogą utrudniać normalne chodzenie. Nie możemy zatem przeoczyć żadnych zmian w obrębie psich łapek – po każdym spacerze musimy je skontrolować. Sprawdźmy przede wszystkim, czy poduszeczki nie uległy rozcięciu bądź zranieniu. Zaniepokoić powinny nas także wszelkie pęcherze, zaczerwienienia lub owrzodzenia występujące na ich powierzchni. Nierzadko zdarza się, że psie opuszki są wyraźnie popękane i przesuszone – to jednoznaczny sygnał, że należy je natłuścić. Bardzo ważne jest również sprawdzenie, czy żadne ciało obce nie wbiło się w poduszeczkę lub nie utkwiło między opuszkami. Dodatkowo warto dokładnie przyjrzeć się pazurom czworonoga. Zbyt długie – takie, które się zawijają lub zadzierają – trzeba koniecznie skrócić.

Pielęgnacja psich poduszeczek

Nie ulega wątpliwości, że o psie łapy trzeba dbać – na szczęście nie jest to skomplikowane zadanie. Najważniejszym elementem pielęgnacji jest odpowiednie zabezpieczenie poduszeczek przed odmrożeniami, oparzeniami lub podrażnieniami. W tym celu przed spacerem powinniśmy nasmarować psie opuszki specjalną, natłuszczającą maścią. Zamiast kremu możemy zakupić też odpowiedni spray do pielęgnacji łap. Warto wybierać produkty z lanoliną, gliceryną, woskiem, aloesem i witaminami (zwłaszcza A, B, E). Balsam do łap powinien mieć nie tylko właściwości ochronne, ale także pielęgnacyjne i regeneracyjne. Jeśli nasz pupil zmaga się ze zranieniami lub pęknięciami opuszek, należy sięgnąć po preparaty z cynkiem – przyspieszają one regenerację naskórka. Takie produkty można stosować nie tylko profilaktycznie przed spacerem, ale także w celach leczniczych.

BUTY DLA PSA

Nie można również zapominać o dokładnym wyczyszczeniu psich łap po każdym spacerze. Taki zabieg nie tylko uchroni nasze mieszkanie przed śladami łapek pozostawianymi przez naszego czworonoga, ale również zabezpieczy pupila przed infekcjami poduszeczek. Łapki możemy przetrzeć wodą albo specjalnym preparatem o właściwościach antyseptycznych.

Zimą szczególne istotne jest skracanie sierści rosnącej między opuszkami psich łapek. Dzięki temu nasz ulubieniec uniknie przymarzania kryształków lodu w tych okolicach. Pamiętajmy, by do zabiegu używać nożyczek o zaokrąglonych końcach.

Jeśli często spacerujemy z pupilem po skalistym podłożu, prawdziwym wybawieniem mogą być dla niego buty, skutecznie zabezpieczające łapy przed urazami. Obuwie dla psa jest też niezwykle przydatne zwłaszcza dla zwierzaków o wyjątkowo wrażliwych łapach, podatnych na odmrożenia, oparzenia lub zranienia.

Obcinanie pazurów

Psy, które często przemieszczają się po zróżnicowanym podłożu, zazwyczaj same ścierają swoje pazury. Wielu domowych ulubieńców nie ma jednak takiej możliwości, więc musimy im w tym pomóc. Do przycinania pazurów powinniśmy używać specjalnych cążków. Zazwyczaj manicure trzeba wykonać tylko raz na kilka miesięcy. Zabieg należy przeprowadzić niezwykle delikatnie i uważać, by nie uszkodzić rdzenia. U czworonogów o jasnych pazurach jest on dobrze widoczny (jako różowa linia). Jeśli nie wiemy, na jaką długość możemy skrócić pazury, lepiej pozostawić je dłuższe, aby mieć pewność, że nie naruszmy rdzenia. Pamiętajmy – każde negatywne skojarzenie powstałe u czworonoga potrafi skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić ten zabieg. W skrajnych przypadkach konieczna bywa pomoc weterynarza.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW PSA ↓

Jak przyzwyczaić psa do pielęgnacji łap?

Psie łapy są silnie unerwione, a przez to niezwykle wrażliwe. Nic więc dziwnego, że niektóre czworonogi nie tolerują ich dotykania. W takim wypadku konieczne jest odwrażliwienie pupila na dotyk. Jak tego dokonać? Na początku trzeba jedynie muskać psią łapę, a po każdym dotknięciu zaoferować zwierzakowi smakołyk. Później warto nieznacznie utrudniać zdanie – przedłużać głaskanie łapek i zwiększać siłę nacisku. Za każdym razem oczywiście sowicie nagradzajmy pupila. Dobrym sposobem na przyzwyczajenie pupila do dotyku opuszek jest nauczenia go podawania łapy. Sztuczka ta może okazać się niezwykle przydatna, kiedy będziemy chcieli zafundować ulubieńcowi manicure.

Zdarza się, że jeden zbyt krótko przycięty pazur wywołuje u psa silny lęk przed cążkami. W takim wypadku trzeba wytworzyć u pupila nowe, tym razem pozytywne, skojarzenie. Nie zabierajmy się zatem od razu za obcinanie pazurów, lecz połóżmy cążki w widocznym miejscu i nagradzajmy czworonoga za samo podejście do nich. Możemy też umieścić w ich okolicy mnóstwo smakołyków (poczytaj więcej o przysmakach dla psów KLIK). Czasami konieczne bywa też ponowne przyzwyczajenie psiaka do dźwięku wydawanego przez cążki.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH ŁAP ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu