Jak poznać, że suka jest w ciąży?

Jak poznać, że suka jest w ciąży?

Ciąża u psów trwa zaledwie dwa miesiące. Wszystko dzieje się więc tak szybko, że uwadze naszej umknąć mogą symptomy o niej świadczące. Inaczej oczywiście sytuacja wygląda wówczas, gdy psina nasza była celowo kryta. Inaczej zaś, gdy ciąża suczki jest dla nas zaskoczeniem. I w jednym, i w drugim wypadku, gdy zauważamy pewne zmiany w psich zwyczajach oraz zachowaniu, zwierzaka zabierzmy do weterynarza.

Pielęgnacja i żywienie suki w ciąży

Co wskazywać może na to, że suka jest w ciąży?

Objawy ciąży u psów bywają nieraz trudne do zauważenia. Stąd też wielu właścicieli dość późno zdaje sobie sprawę z tego, że ich zwierzak spodziewa się młodych. Ciąża u psa trwa zazwyczaj ok. 58-63 dni. Suczki widocznie przybierać zaczynają na wadze po 45-50 dniach, a więc pod koniec ciąży. Nieco wcześniej, gdyż po ok. 25 dniach dostrzec możemy to, że wyraźnie nabrzmiałe i ciemniejsze stają się ich sutki. Również na początku pojawiają się pewne subtelne objawy. Te jednak łatwo umknąć mogą naszej uwadze, zwłaszcza wówczas, gdy doszło do nieplanowanego krycia.

Jednym z wczesnych objawów ciąży u psów są zmiany apetytu oraz spadek energii. Na samym początku ciąży suczki często tracą zainteresowanie jedzeniem, a wrażenia nie robią na nich nawet ich ulubione smakołyki. Bywa i tak, że przyszłym mamom doskwierają poranne mdłości, a czasem nawet wymioty. W niektórych wypadkach widoczna staje się również zmiana w poziomie psiej aktywności. Tę najłatwiej dostrzec w przypadku aktywnych suczek, które nagle zaczynają męczyć się podczas dłuższych spacerów bądź coraz częściej wybierają drzemkę zamiast wspólnych zabaw. Ponadto ciąża wywoływać może i inne zmiany w zachowaniu naszych pupilek. Suczki mogą więc bądź to oddalać się od nas i w ustronnych miejscach poszukiwać spokoju, bądź wręcz odwrotnie – ostentacyjnie domagać się naszej bliskości i uwagi. Chęć izolacji wyraźnie wzrasta wraz ze zbliżającym się rozwiązaniem. Wówczas to suczki stają się niespokojne i zaczynają poszukiwać miejsca do wicia gniazda.

Wizyta u weterynarza z suką w ciąży

Zdecydowana większość wspomnianych powyżej symptomów wskazywać może zarówno na to, że suczka nasza jest w ciąży, jak i na to, że stan jej zdrowia pogorszył się i zmaga się ona z jakąś chorobą. Stąd też diagnoza weterynaryjna jest tu kwestią dość istotną. Nie warto rezygnować z niej również wówczas, gdy doszło do planowego krycia. W końcu, gdy pewni jesteśmy, że zwierzak nasz jest w ciąży, to możemy się o niego należycie zatroszczyć.

Po czterech tygodniach od zapłodnienia miarodajną metodą na potwierdzenie ciąży jest badanie USG. Za jego pomocą oszacować można też termin porodu oraz sprawdzić, ilu psiaków możemy się spodziewać. Innymi sposobami na rozpoznanie ciąży jest badanie poziomu hormonu relaksyny czy omacywanie brzucha. Wyniki tego pierwszego miarodajne okazują się mniej więcej po 25 dniach od zapłodnienia. Wstępne badanie brzucha przeprowadzić możemy zaś po miesiącu od krycia.

Jak dbać o suczkę w ciąży?

Wydawać mogłoby się, że skoro ciąża psa trwa ok. 60 dni, to potwierdzić możemy ją dość późno, gdyż zazwyczaj w połowie tego okresu. Faktycznie jednak w tym czasie stwierdzone rozpoznanie jest wystarczające do tego, abyśmy należycie zająć mogli się zwierzakiem. Priorytetem w tej kwestii jest oczywiście odpowiednie żywienie. Zgodnie z wytycznymi w pierwszym miesiącu dieta naszego psa nie musi ulegać zmianom. Dopiero w drugim miesiącu suczkę warto przestawić na karmę dedykowaną psiakom ciężarnym i karmiącym. Dania takie zoptymalizowane są pod względem składników odżywczych i możemy mieć pewność, że zawierają one dostateczną ilość białka, energii oraz składników mineralnych. Przy okazji pamiętajmy, że choć u psiny naszej w drugiej połowie ciąży nieco zwiększa się apetyt, zwierzaka nie powinniśmy przekarmiać. W kwestii ilości serwowanego jedzenia stosujmy się więc do dawek wskazanych przez producenta. Dobrym pomysłem jest też dzielenie dziennej porcji na parę mniejszych posiłków. Szczególnie zasadne staje się to wówczas, gdy suczce doskwierają wymioty bądź mdłości. Spokojnie postępować możemy jednak tak w każdej sytuacji, gdyż wraz z powiększaniem się macicy, zmniejszają się pojemnościowe możliwości układu pokarmowego.

Troska o kondycję ciężarnej suczki obejmować powinna też dbałość o jej formę fizyczną. W trakcie ciąży psina nasza jak najbardziej może udawać się na dłuższe spacery. Dzięki nim cieszyć będzie się ona dobrym samopoczuciem psychicznym, ruch pozwoli jej też utrzymać należytą wagę. W przypadku ciężarnych suczek z pewnością zrezygnować powinniśmy jednak z wszelkich wyczynowych treningów, a więc z biegania z psem, z jeżdżenia z nim na rowerze czy zabaw frisbee.

Inną kwestią, o którą warto zadbać, zbliżając się do rozwiązania, jest przygotowanie gniazda dla suczki i młodych. Na legowisko takie najlepiej nadaje się wyłożone kocami pudełko, które dobrze jest ustawić w ciepłym, zacisznym i wolnym od przeciągów miejscu.

↓ KARMA DLA SZCZENIĄT I SUK W CIĄŻY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Rawpixel.com — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Badanie USG u psa – jak przygotować pupila? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu