Sklep online
Sklep online

Pies bez sierści? Lista ras psów, które nie mają sierści

Krótka i długa, prosta i falista, miękka lub szorstka – sierść to prawdziwa ozdoba większości psów. Wśród czworonogów nie brakuje jednak takich, które są jej pozbawione. Łyse psy i psy z włosami zamiast sierści wzbudzają duże zainteresowanie nie tylko z uwagi na nietypowy wygląd, ale również ujmujące usposobienie. Niektóre z nich mogą być ponadto dobrymi towarzyszami dla alergików. Przedstawiamy najpopularniejsze rasy psów bez sierści, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Najpopularniejsze rasy psów bezwłosych

Łyse rasy psów powstały na skutek spontanicznych mutacji genetycznych, powodujących brak okrywy włosowej. Pierwotnie psy bez sierści pojawiły się najprawdopodobniej w ciepłych rejonach Afryki, Azji i Ameryki Środkowej, gdzie były w stanie bez problemów przetrwać. Ze względu na oryginalny wygląd ludzie często otaczali je szczególną czcią, przypisując im tajemne moce. Z czasem hodowcy zaczęli celowo selekcjonować i rozmnażać bezwłose psy, by utrwalić ich nietypowy wygląd w kolejnych pokoleniach. Niestety brak sierści często wiąże się z występowaniem u zwierząt poważnych chorób genetycznych i zwiększoną wrażliwością na czynniki środowiskowe. Z tego powodu rasy psów bez włosów są obecnie raczej rzadko spotykane, przez co wzbudzają zrozumiałe zainteresowanie. Poznaj nagie rasy psów, które cieszą się największą popularnością.

Nagi pies meksykański

Nagie psy meksykańskie odgrywały szczególną rolę w kulturze Azteków, którzy przypisywali im magiczne zdolności. Psy te traktowano jako zwierzęta ofiarne, które miały przeprowadzić zmarłych na tamten świat. Ich rolą była również ochrona domostw przed złymi duchami. Wyjątkowe czworonogi pełniły także bardziej prozaiczną funkcję – ogrzewały swoich właścicieli podczas snu. Mięso psów często podawano jako przysmak. Z czasem rola nagich psów meksykańskich uległa jednak zmianie. Zaczęto doceniać ich inteligencję, silne przywiązanie do opiekunów i przyjazne usposobienie. 

Nagi pies meksykański to średniej wielkości, elegancki zwierzak z długim ogonem. Psy tej rasy mają jedynie kępki włosów na głowie i szyi oraz ogonie. Ich skóra ma kolor czarny, szary lub brązowy i może być pokryta plamami. Rasa występuje w trzech wielkościach: miniaturowej, toy i standardowej. W obrębie rasy istnieje też odmiana powder puff (nieuznawana przez FCI), wyróżniająca się cienkim, puszystym włosem.

Amerykański terier bezwłosy

Pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się dopiero w XX wieku. W jednym z miotów rat terierów w 1972 r. przyszły na świat 3 nagie szczeniaki, które dały początek nowej rasie. Amerykańskie teriery bezwłose to średnie, silnie zbudowane psy, o charakterystycznych uszach i różowej skórze pokrytej plamami w różnych kolorach. Psy te mają jedynie pojedyncze kępki włosów w kilku miejscach ciała – nad oczami i w okolicy pyska. Co ciekawe, szczenięta tej rasy rodzą się z niewielką ilością puszku, który zanika w ciągu pierwszych sześciu tygodni życia. 

W odróżnieniu od większości nagich psów, amerykański terier bezwłosy jest rasą bardzo zdrową. Czworonóg ten jest inteligentny, wesoły, czujny i energiczny. Wobec obcych ludzi i zwierząt bywa jednak nieufny, co czyni z niego doskonałego stróża. Jako potomek rasy psów myśliwskich amerykański terier bezwłosy charakteryzuje się też silnym instynktem łowieckim.

Grzywacz chiński

Chiński grzywacz to mały (ok. 18-20 cm), smukły, bezwłosy zwierzak o nietuzinkowej, egzotycznej urodzie. Jego pochodzenie nie jest do końca znane –niektórzy kynolodzy uważają, że rasa powstała w Azji, inni, że w Afryce lub Ameryce Południowej. Grzywacza chińskiego można łatwo rozpoznać po wydłużonej kufie, dużych, stojących uszach i ciemnych oczach. U tego psa włosy występują na głowie, łapach i ogonie. Skóra często pokryta jest cętkami, a jej odcień zmienia się wraz z porą roku. Grzywacze chińskie występują w dwóch odmianach. Oprócz odmiany nagiej spotykane są też psy owłosione – z długim, miękkim włosem na całym ciele.

Przedstawiciele tej rasy są z natury radośni, serdeczni, towarzyscy, aktywni i zawsze chętni do zabawy. Łatwo nawiązują kontakty z dziećmi i chętnie współpracują z człowiekiem. Z tego powodu bardzo dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne. Do obcych grzywacze podchodzą jednak z pewną rezerwą.

Nagi pies peruwiański

Nagie psy peruwiańskie niegdyś wykorzystywane były do pilnowania plantacji orchidei. Rasa ta miała wyjątkowy status w kulturze Inków. Uważano ją za wcielenie bóstw. Obecnie psy te znane są z dużej uczuciowości, silnego przywiązania do ludzi i zamiłowania do aktywności. Sympatyczne czworonogi mają włosy jedynie w kilku miejscach ciała i występują w trzech wariantach wielkościowych (małym: 25-40 cm, średnim: 40-50 cm i dużym: 50-65 cm). Skóra psów może być czarna, szara lub ciemnobrązowa. Czasami dodatkowo pokrywają ją różowe cętki.

Psy z włosami zamiast sierści – poznaj popularne rasy

Psy posiadające włosy zamiast sierści to grupa ras wyodrębniona ze względu na charakterystyczną strukturę szaty. Typowa psia sierść jest dwuwarstwowa –składa się z włosa okrywowego i miękkiego, wełnistego podszerstka (zapewniającego izolację termiczną). U psów bez sierści występuje jedynie włos okrywowy. Włos rośnie cały czas i często osiąga nawet kilkanaście centymetrów, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. W przypadku wielu ras długowłosych ma on strukturę zbliżoną do ludzkich włosów, skąd wzięło się popularne określenie „psy z włosami”. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ono do końca poprawne – w istocie takie czworonogi również mają sierść, tylko o innej strukturze. Ze względu na brak podszerstka rasy te nie linieją jednak w takim stopniu jak psy z typową, dwuwarstwową szatą.

Rasy z włosami mogą poszczycić się niewątpliwą urodą. Dodatkowo zwierzaki te w większości należą do grupy psów do towarzystwa, dzięki czemu są idealnymi domowymi pupilami. Nic więc dziwnego, że obecnie cieszą się olbrzymią popularnością. Poznaj 4 najbardziej lubiane psy z włosami.

Maltańczyk

Łagodne i wesołe psiaki, obdarzone efektowną śnieżnobiałą szatą to marzenie wielu osób. Maltańczyki to urocze małe pieski, które zwykle osiągają wagę 3-4 kg i wielkość: 20-25 cm. Czworonogi te słyną z czułego usposobienia i silnego przywiązania do ludzi. Z natury są wrażliwe i serdeczne. Nie znoszą samotności – najchętniej nie rozstawałyby się ze swoimi opiekunami ani na chwilę. Maltańczyki to energiczne pieski, które lubią zabawę i długie spacery. Nie mają dużych wymagań lokalowych, dlatego mogą mieszkać nawet w małym mieszkaniu w bloku. Na ogół bardzo dobrze odnajdują się w warunkach miejskich.

Yorkshire terier

Yorki to sympatyczne małe pieski (wielkość ok. 25 cm) o długiej, jedwabistej, stalowo-złotej szacie. Rasa zyskała dużą sympatię ze względu na towarzyskie i przyjazne usposobienie, ciekawość świata, oraz umiejętność adaptacji do różnych warunków. York to jednak wbrew pozorom nie psia maskotka, ale prawdziwy terier z krwi i kości. Pies ten jest odważny i pewny siebie – nie boi się stanąć w szranki nawet ze znacznie większymi od siebie przeciwnikami. Podobnie jak jego krewni bywa niezależny, zadziorny i uparty. Należy pamiętać, że niegdyś york wykorzystywany był do tępienia gryzoni. Choć dziś uznawany jest raczej za psa salonowego, jego natura się nie zmieniła – wciąż wykazuje silny instynkt łowiecki.

Shih tzu

Eleganckie i dystyngowane shih tzu to kolejne popularne małe psy (wielkość ok. 23-27 cm), obdarzone długim i miękkim włosem. Psy te są oddane swojej rodzinie, pogodne i łagodne. Dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, jak i z innym zwierzakami mieszkającymi w domu. Shih tzu to prawdziwe pieszczochy – zwykle wolą jednak same zdecydować, kiedy mają ochotę na bliskość. Przedstawiciele rasy mają umiarkowany temperament. Choć lubią spędzać czas na zabawie, potrafią też dostosować się do leniwego trybu życia. Jako miłośnicy komfortu, cenią sobie wygodne posłania, na których mogą wylegiwać się godzinami. Pieski te bez problemów odnajdą się zarówno w mieście, jak i na wsi, w domu z ogrodem.

Bichon frise

Biała, puszysta sierść, tworząca charakterystyczne loczki, to prawdziwa wizytówka bichon frise. Ten niewielki piesek (wielkość ok. 24-30 cm) może być wspaniałym domowym kompanem. Bichon frise silnie przywiązuje się do swojego opiekuna, któremu nie szczędzi czułości. W codziennych kontaktach jest otwarty i serdeczny – szybko zjednuje sobie sympatię otoczenia. Pies ten bardzo lubi spędzać czas z rodziną i źle czuje się pozostawiony na uboczu. Figlarne, łagodne, wesołe i żywiołowe biszony polecane są dla rodzin z dziećmi.

Czy psy bez sierści nadają się dla alergików?

Psy bez sierści często polecane są dla alergików. Niestety, wbrew pozorom, nie są one całkowicie hipoalergiczne, a dla niektórych osób kontakt z nimi również może skończyć się nieprzyjemnymi objawami. Warto wiedzieć, że główny psi alergen (Can f1) jest zawarty w ślinie i złuszczonym naskórku czworonogów.

Jest jednak ziarno prawdy w tym, że psy bezwłose i z włosami zamiast sierści rzadziej powodują alergię. To właśnie wypadająca sierść jest bowiem podstawowym nośnikiem białka zawartego w ślinie. W przypadku ras, które praktycznie nie linieją, kontakt z alergenami jest więc znacząco zredukowany. Przed zakupem psiaka warto jednak skonsultować się z lekarzem i odwiedzić hodowlę, by sprawdzić indywidualną reakcję na interakcje ze zwierzakiem.

Jak pielęgnować psy bez sierści?

Bezwłose psy wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto pamiętać, że psy owłosione posiadają naturalną barierę ochronną przed czynnikami środowiskowymi (słońcem, deszczem, mrozem, wiatrem) oraz drażniącymi substancjami znajdującymi się w otoczeniu. Rasy bezwłose są jej natomiast pozbawione, przez co źle znoszą ekstremalne warunki. Psy bez sierści szybko marzną, dlatego wymagają ochrony przed zimnem. Podczas jesiennych i zimowych spacerów należy wyposażyć je w ciepłe, nieprzemakalne ubranka dla psa. Z kolei w domowym zaciszu czworonogom należy zapewnić komfortowe psie legowisko posiadające grubą, puchową wyściółkę. Skóra psów bez sierści jest też szczególnie narażona na poparzenia słoneczne, dlatego latem musi być zabezpieczana kremem z filtrem UV. By uniknąć przesuszenia skóry u podopiecznych, w pomieszczeniach, w których przebywają, można używać nawilżaczy powietrza. Warto zadbać także o odpowiednie nawadnianie czworonogów – każdy pupil powinien mieć łatwy dostęp do czystej, świeżej wody w domu i podczas podróży lub długich spacerów.

Skóra bezwłosych psów jest bardzo wrażliwa, podatna na otarcia i podrażnienia. Z tego powodu psy bez sierści potrzebują odpowiednich akcesoriów spacerowych. Obroża lub szelki dla psa powinny posiadać miękkie podszycie, które sprawi, że akcesoria nie będą obcierać skóry ani niszczyć delikatnego włosa. 

Psy bez włosów trzeba dosyć często kąpać. By usunąć nadmiar sebum i oczyścić skórę, zalecane jest przeprowadzanie tego zabiegu dwa razy w miesiącu. Co bardzo istotne, bezwłose psy powinny być kąpane przy użyciu delikatnych kosmetyków, pozbawionych drażniących i alergennych substancji. Najlepiej wybierać dla nich preparaty o właściwościach nawilżających, łagodzących i natłuszczających – z naturalnymi olejkami, kwasami tłuszczowymi, ceramidami, lanoliną, gliceryną, masłem shea, aloesem. Delikatną skórę należy dodatkowo nawilżać specjalnymi balsamami lub kremami.

W przypadku psów z włosami zamiast sierści bardzo ważne jest staranne wyczesywanie szaty. Aby uniknąć tworzenia się kołtunów i supłów, długi włos czworonogów trzeba codziennie dokładnie rozczesać. Do pielęgnacji psiej okrywy włosowej należy używać delikatnych narzędzi o odpowiednio wyprofilowanych igłach, które nie będą wyrywać ani niszczyć włosa. Dla pupila należy zakupić szczotkę włosianą i drucianą oraz grzebienie o różnym rozstawie zębów. Zupełnie nieprzydatne będą natomiast zgrzebła i furminatory, służące do wyczesywania podszerstka. Dodatkowo psy o długim, jedwabistym włosie dla zachowania pięknego wyglądu powinny być kąpane przynajmniej co dwa tygodnie. Do pielęgnacji ich szaty najlepiej używać kosmetyków nadających miękkość i blask, wysokiej jakości szamponów dla psów. Przydatne będą także preparaty do stosowania na sucho – ułatwiające rozczesywanie włosa i ograniczające jego elektryzowanie się. By długi włos nie zaczepiał się o różne elementy ani nie przeszkadzał psu podczas codziennej aktywności, można go spinać lub związywać. Nie obejdzie się również bez regularnych wizyt u groomera, który odpowiednio wymodeluje psią fryzurę.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Pies do bloku – rasy, które sprawdzą się w mieście?

Mieszkanie o niewielkim metrażu wcale nie musi stanowić przeszkody w posiadaniu czworonożnego przyjaciela. Sęk w tym, by wybrać psa, który poradzi sobie na ograniczonej przestrzeni i polubi życie w mieście....

Czytaj więcej
Co trzeba zabrać jadąc na urlop z psem?

Wyjazd na urlop z psem wymaga odpowiednich przygotowań. Musimy pamiętać, że obecność pupila dostarczy nam kilku dodatkowych obowiązków, a najważniejszym z nich będzie zapewnienie mu bezpieczeństwa podczas całego wyjazdu. Co...

Czytaj więcej
Amiplay smycze automatyczne dla psa

Smycz automatyczna to bez wątpienia bardzo pomysłowy wynalazek. Nasz pupil zyskuje dzięki niej więcej swobody podczas spacerów, a jednocześnie wciąż pozostaje pod naszą kontrolą. Tylko czy taka smycz rzeczywiście nadaje...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram