Sklep online
Sklep online

Jak poznać, że suka jest w ciąży?

Ciąża u psów trwa zaledwie dwa miesiące. Wszystko dzieje się więc tak szybko, że uwadze naszej umknąć mogą symptomy o niej świadczące. Inaczej oczywiście sytuacja wygląda wówczas, gdy psina nasza była celowo kryta. Inaczej zaś, gdy ciąża suczki jest dla nas zaskoczeniem. I w jednym, i w drugim wypadku, gdy zauważamy pewne zmiany w psich zwyczajach oraz zachowaniu, zwierzaka zabierzmy do weterynarza.

https://kakadu.pl/blog/wordpress/pielegnacja-i-zywienie-suki-w-ciazy/

Co wskazywać może na to, że suka jest w ciąży?

Objawy ciąży u psów bywają nieraz trudne do zauważenia. Stąd też wielu właścicieli dość późno zdaje sobie sprawę z tego, że ich zwierzak spodziewa się młodych. Ciąża u psa trwa zazwyczaj ok. 58-63 dni. Suczki widocznie przybierać zaczynają na wadze po 45-50 dniach, a więc pod koniec ciąży. Nieco wcześniej, gdyż po ok. 25 dniach dostrzec możemy to, że wyraźnie nabrzmiałe i ciemniejsze stają się ich sutki. Również na początku pojawiają się pewne subtelne objawy. Te jednak łatwo umknąć mogą naszej uwadze, zwłaszcza wówczas, gdy doszło do nieplanowanego krycia.

Jednym z wczesnych objawów ciąży u psów są zmiany apetytu oraz spadek energii. Na samym początku ciąży suczki często tracą zainteresowanie jedzeniem, a wrażenia nie robią na nich nawet ich ulubione smakołyki. Bywa i tak, że przyszłym mamom doskwierają poranne mdłości, a czasem nawet wymioty. W niektórych wypadkach widoczna staje się również zmiana w poziomie psiej aktywności. Tę najłatwiej dostrzec w przypadku aktywnych suczek, które nagle zaczynają męczyć się podczas dłuższych spacerów bądź coraz częściej wybierają drzemkę zamiast wspólnych zabaw. Ponadto ciąża wywoływać może i inne zmiany w zachowaniu naszych pupilek. Suczki mogą więc bądź to oddalać się od nas i w ustronnych miejscach poszukiwać spokoju, bądź wręcz odwrotnie – ostentacyjnie domagać się naszej bliskości i uwagi. Chęć izolacji wyraźnie wzrasta wraz ze zbliżającym się rozwiązaniem. Wówczas to suczki stają się niespokojne i zaczynają poszukiwać miejsca do wicia gniazda.

Wizyta u weterynarza z suką w ciąży

Zdecydowana większość wspomnianych powyżej symptomów wskazywać może zarówno na to, że suczka nasza jest w ciąży, jak i na to, że stan jej zdrowia pogorszył się i zmaga się ona z jakąś chorobą. Stąd też diagnoza weterynaryjna jest tu kwestią dość istotną. Nie warto rezygnować z niej również wówczas, gdy doszło do planowego krycia. W końcu, gdy pewni jesteśmy, że zwierzak nasz jest w ciąży, to możemy się o niego należycie zatroszczyć.

Po czterech tygodniach od zapłodnienia miarodajną metodą na potwierdzenie ciąży jest badanie USG. Za jego pomocą oszacować można też termin porodu oraz sprawdzić, ilu psiaków możemy się spodziewać. Innymi sposobami na rozpoznanie ciąży jest badanie poziomu hormonu relaksyny czy omacywanie brzucha. Wyniki tego pierwszego miarodajne okazują się mniej więcej po 25 dniach od zapłodnienia. Wstępne badanie brzucha przeprowadzić możemy zaś po miesiącu od krycia.

Jak dbać o suczkę w ciąży?

Wydawać mogłoby się, że skoro ciąża psa trwa ok. 60 dni, to potwierdzić możemy ją dość późno, gdyż zazwyczaj w połowie tego okresu. Faktycznie jednak w tym czasie stwierdzone rozpoznanie jest wystarczające do tego, abyśmy należycie zająć mogli się zwierzakiem. Priorytetem w tej kwestii jest oczywiście odpowiednie żywienie. Zgodnie z wytycznymi w pierwszym miesiącu dieta naszego psa nie musi ulegać zmianom. Dopiero w drugim miesiącu suczkę warto przestawić na karmę dedykowaną psiakom ciężarnym i karmiącym. Dania takie zoptymalizowane są pod względem składników odżywczych i możemy mieć pewność, że zawierają one dostateczną ilość białka, energii oraz składników mineralnych. Przy okazji pamiętajmy, że choć u psiny naszej w drugiej połowie ciąży nieco zwiększa się apetyt, zwierzaka nie powinniśmy przekarmiać. W kwestii ilości serwowanego jedzenia stosujmy się więc do dawek wskazanych przez producenta. Dobrym pomysłem jest też dzielenie dziennej porcji na parę mniejszych posiłków. Szczególnie zasadne staje się to wówczas, gdy suczce doskwierają wymioty bądź mdłości. Spokojnie postępować możemy jednak tak w każdej sytuacji, gdyż wraz z powiększaniem się macicy, zmniejszają się pojemnościowe możliwości układu pokarmowego.

Troska o kondycję ciężarnej suczki obejmować powinna też dbałość o jej formę fizyczną. W trakcie ciąży psina nasza jak najbardziej może udawać się na dłuższe spacery. Dzięki nim cieszyć będzie się ona dobrym samopoczuciem psychicznym, ruch pozwoli jej też utrzymać należytą wagę. W przypadku ciężarnych suczek z pewnością zrezygnować powinniśmy jednak z wszelkich wyczynowych treningów, a więc z biegania z psem, z jeżdżenia z nim na rowerze czy zabaw frisbee.

Inną kwestią, o którą warto zadbać, zbliżając się do rozwiązania, jest przygotowanie gniazda dla suczki i młodych. Na legowisko takie najlepiej nadaje się wyłożone kocami pudełko, które dobrze jest ustawić w ciepłym, zacisznym i wolnym od przeciągów miejscu.

↓ KARMA DLA SZCZENIĄT I SUK W CIĄŻY ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Rawpixel.com — istockphoto.com

Małgorzata Paszko
Z wykształcenia i zamiłowania etnolog i religioznawca, dodatkowo włóczykij, który najlepiej czuje się z plecakiem na plecach, w drodze i z dala od wszelakich planów. Podróże, te bliskie, do miejsc ukrytych tuż za rogiem, jak i te wiodące w nieco bardziej odległe zakątki globu to już prawdziwe uzależnienie. Jeśli na miejscu, to z książką w ręku i na peryferiach, tam gdzie wielkomiejski zgiełk nie dochodzi. W sferze marzeń gospodarstwo zaszyte w dziczy i hodowla owiec, choć w grę wchodzą też południowoamerykańskie alpaki. Z domowych ulubieńców od lat niekwestionowanymi faworytami pozostają koty.

Powiązane artykuły

Jakie gesty rozumie pies?

Psy to bystrzy obserwatorzy. Podczas kontaktów z ludźmi zwracają baczną uwagę nie tylko na słowa, ale również na mowę ciała. To właśnie gesty stanowią dla nich niezwykle cenną wskazówkę na...

Czytaj więcej
Dlaczego pies pije wodę z kałuży?

Twój pies z upodobaniem maniaka szuka na każdym spacerze źródła wody? Nie da się ukryć, że wiele czworonogów pije, na przykład wodę z kałuży lub innych zbiorników wodnych, takich jak...

Czytaj więcej
Jak oduczyć psa żebrania przy stole?

Psiak to przyjemny domowy towarzysz, zdarzają się jednak sytuacje, w których swym właścicielom przysparzać może on nieco problemów. O przyjemnych i upływających w spokoju rodzinnych obiadach zdołałeś już zapomnieć? Nic...

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] Jak poznać, że suka jest w ciąży? […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram