Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Domowe mruczki znakomicie zdają sobie sprawę z tego, co sprawia im prawdziwą przyjemność. Często wystarczy więc podpatrzeć kocie zwyczaje, by wiedzieć, czym tak naprawdę uszczęśliwić możemy naszego zwierzaka. Oto lista 10 rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność!
Koci właściciele z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że sen jest kwestią niezwykle ważną w życiu ich zwierzaków. Normą jest to, że koty przesypiają ok. 16-18 godzin na dobę. Prawdziwymi rekordzistami w tej dziedzinie są zaś koci seniorzy, którzy na sen poświęcać potrafią nawet 20 godzin dziennie. Nic więc dziwnego, że mruczkom wielką frajdę sprawi wygodne i w dobrym miejscu ulokowane legowisko. Chcąc znaleźć posłanie odpowiadające kocim wymaganiom, poobserwujmy dokładnie zwierzaka i sprawdźmy, czy śpi on wyprostowany, czy zwinięty w kłębek oraz gdzie zazwyczaj układa się do snu. Cenną informacją może być i to, czy śpiąc, lubi on życie domowe mieć na oku, czy preferuje raczej zagrzebanie się w kocu w ustronnym miejscu. Informacje te pomogą nam wybrać lokalizację, wielkość, kształt legowiska oraz to, czy powinno być ono posłaniem otwartym, czy też kocią budką lub śpiworkiem.
Koty cenią sobie nie tylko sen, ale i błogie lenistwo. W kategorii tej ulubioną rozrywką staje się zaś wylegiwanie się i obserwacja okolicy. Koty bardzo lubią przypatrywać się małym i szybko poruszającym się obiektom, a więc np. ptakom latającym za oknem. Jeśli więc chcemy sprawić kotu prawdziwą przyjemność, a przy okazji zapewnić mu chwilę rozrywki, kupmy mu taką kocią leżankę, którą da się zamontować na oknie. Co więcej, dzięki takiemu bonusowemu legowisku, milusiński nasz zażywać będzie mógł też błogich kąpieli w promieniach słonecznych.
Nie bez przyczyny do domowych mruczków na dobre przylgnęło miano piecuchów. Koty uwielbiają wylegiwać się w ciepłych miejscach i jak zostało już wspomniane, umożliwiają im to leżanki montowane na oknach. Gdy jednak jesienno-zimową porą wcześnie zaczyna robić się ciemno, zadbać możemy o to, aby zwierzak nasz wykorzystywał ciepło płynące z kaloryfera. W tym celu w domu umiejscowić możemy kolejne kocie posłanie – kosz, hamak bądź leżankę przymocowywaną do grzejnika.
↓ LEGOWISKA DLA KOTA NA KALORYFER ↓
Wiele radości jest też w stanie dostarczyć kotom taki punkt obserwacyjny, dzięki któremu pupil nasz z wysokości oglądać będzie mógł to, co dzieje się dookoła. Koty nie zawsze lubią być w samym centrum domowego zamętu, często jednak znakomicie czują się one w roli usytuowanych nieco z boku obserwatorów. Azyl taki znakomicie sprawdza się też wówczas, gdy np. w domu pojawiają się goście bądź gdy mruczek poszukuje takiej przestrzeni, w której nie będzie musiał wchodzić w kontakt z dziećmi. Często wystarczającym i zadowalającym zwierzaka rozwiązaniem są wysokie szafy lub wiszące na ścianach półki. Pomyśleć możemy jednak też o przymocowywanych do ściany kocich domkach bądź instalowanych na ścianie mostkach i kładkach.
Wydawać mogłoby się, że chcąc sprawić kotom prawdziwą przyjemność, wystarczy w różnych częściach mieszkania ulokować rozmaite kocie legowiska. Faktycznie jednak w grę wchodzi tu coś więcej. Koty znakomicie czują się wówczas, gdy do dyspozycji swej mają jak najbardziej urozmaiconą przestrzeń. Ciepłe zakątki, zaciszne kryjówki i wysoko ulokowane punkty obserwacyjne są więc sposobami na to, aby zwierzaki nasze doświadczały jak najbardziej różnorodnej rzeczywistości. Ponadto codzienny marazm przełamać mogą też szeleszczące tunele, interaktywne zabawki, kocie drzewka, a nawet maty węchowe i odtwarzane dźwięki przyrody.
Drapanie jest nie tylko jednym z podstawowych kocich zabiegów pielęgnacyjnych, ale i prawdziwą przyjemnością. Nic więc dziwnego w tym, że zwłaszcza niewychodzące zwierzaki pazurami swymi lubią zaatakować krzesła, dywany czy kanapy. Jeśli chcemy uniknąć zniszczeń i jednocześnie zaspokoić kluczowe kocie potrzeby, rozmieśćmy w różnych zakamarkach domu kocie drapaki. Dzięki nim zwierzak będzie mógł zrelaksować się, zadbać o swe pazury, a nawet poćwiczyć i porządnie rozciągnąć swe mięśnie.
↓ DRAPAKI DLA KOTA ↓
Wiele domowych mruczków z powodu złej diety, zbyt dużej ilości dodatkowych przekąsek oraz braku ruchu cierpi na nadwagę. Ta zaś pupilom naszym nie tylko utrudnia poruszanie się, ale i prowadzi do wielu groźnych chorób w tym m.in. do cukrzycy, niewydolności nerek, zbytniego obciążenia stawów, osłabienia odporności czy problemów związanych z układem oddechowym, bądź sercowo-naczyniowym. Stąd też, aby zadbać o należyte zdrowie i samopoczucie zwierzaka, zagwarantować powinniśmy mu odpowiednią dawkę ruchu. Tę zaś będziemy w stanie zapewnić, sięgając po rozmaite kocie zabawki, w tym przede wszystkim po nakręcane myszy czy wędki zaopatrzone w piórka bądź wstążki. Akcesoria takie współgrają z naturalnymi kocimi instynktami ukierunkowanymi na tropienie i chwytanie zdobyczy.
↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓
Jak okazuje się, czasem znakomitą zabawką i źródłem prawdziwej radości stać mogą się naprawdę proste rzeczy. Niekwestionowanym hitem w tej dziedzinie są zwykłe kartony. Jeśli ciężko uwierzyć wam w to, ile frajdy tego typu gadżety są w stanie sprawić kotom, przy najbliższej okazji nie wyrzucajcie opakowań po paczkach i podarujcie je swym zwierzakom. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie udowodnili, że kot, chowając się w pudełku, skutecznie jest w stanie obniżyć poziom doskwierającego mu stresu. Po tego typu zabawkę warto więc sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy w życiu naszego zwierzaka zachodzą istotne zmiany, a więc np. gdy przyzwyczaić musi się on do nowych domowników bądź nowego otoczenia.
Choć koty często uchodzą za zwierzaki zdystansowanie i lubiące chadzać własnymi ścieżkami i one potrzebują głaskania, przytulania i naszej uwagi. Oczywiście w przypadku mruczków liczyć musimy się z tym, że w dużej mierze to one dyktują warunki takich interakcji. Jeśli więc chcemy sprawić zwierzakowi przyjemność pieszczotami, nauczmy się czytać kocie komunikaty. Kocie zachowanie i wydawane przez zwierzaka odgłosy poinformują nas o tym, kiedy pupil nasz życzy sobie bliskiego kontaktu. Przy okazji pamiętajmy i o tym, że ważny jest nie tylko czas, ale i sposób, w jaki zabieramy się za głaskanie kota. Niemal każdy mruczek z zadowoleniem przyjmie więc gładzenie go pod brodą, nad nosem bądź pomiędzy uszami (dowiedz się, dlaczego koty lubią głaskanie KLIK »).
Jeśli żyjemy w mieście, raczej nie mamy możliwości wypuszczania kota na swobodne przechadzki. Wcale nie znaczy to jednak, że pupil nasz przez całe swe życie zamknięty musi być w czterech ścianach mieszkania. Gdy mamy do czynienia z kotem, który jest zwierzakiem ciekawskim i lubiącym śledzić to, co dzieje się za oknem, spróbujmy przyzwyczaić go do szelek i smyczy. Takie bezpieczne wyprawy na zewnątrz dla mruczka mogą stać się świetną okazją do zażycia ruchu. Prawdziwy kontakt z zewnętrznym światem zapewni naszemu milusińskiemu też porządną dawkę psychicznej stymulacji, która to zdoła wyrwać go z marazmu i nudy (przeczytaj, jak nauczyć kota chodzenia na smyczy »).
↓ SZELKI DLA KOTA ↓
Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kotom nie należy często zmieniać rodzaju karmy. Może im to tylko zaszkodzić, szczególnie jeśli robi się to nierozważnie i zbyt pochopnie. Zbyt częsta zmiana karmy szkodzi Kocie żołądki i wątroby...
Pchły to najczęściej spotykane zewnętrzne pasożyty zwierzęce. Są małymi, płaskimi, bezskrzydłymi owadami, które żywią się krwią swojego gospodarza. Wyróżnia się ponad dwa tysiące gatunków tych stworzeń, jednak w przypadku kotów...
Większość kotów to prawdziwe piecuchy, które uwielbiają wylegiwać się w ciepłych kątach. Stąd szczególnie w jesienne i zimowe miesiące powinniśmy zadbać o to, by posłanie naszego domowego mruczka przeistoczyło się...