Sklep online
Sklep online

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść karmy?

Szmer opakowania z karmą potrafi wybudzić większość psiaków z najgłębszego snu. Gdy zatem czworonożny łakomczuch nagle zaczyna przechodzić obojętnie obok pełnej miseczki, na pewno nie powinniśmy tego lekceważyć. Dlaczego pies nie chce jeść karmy? Jak sprawić, by pupil odzyskał radość z codziennych posiłków?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/czy-mozna-karmic-psa-tylko-mokra-karma/

Skontroluj zdrowie i samopoczucie psa

Spadek apetytu zawsze jest sygnałem alarmowym. O ile nie należy raczej wpadać w panikę, jeśli podopieczny jednego dnia zje nieco mniej niż zwykle, gdy problem utrzymuje się tydzień lub dłużej, warto wybrać się z psem do weterynarza. Niechęć do jedzenia często jest spowodowana nieprzyjemnymi doznaniami w trakcie lub po posiłku. Dość powszechną przypadłością czworonogów są problemy z zębami, które sprawiają, że pałaszowanie twardych produktów bywa bolesne. Psy instynktownie unikają też pożywienia, które kiedyś wywołało u nich dolegliwości trawienne. Jeśli więc po zjedzeniu karmy doświadczyły wymiotów czy biegunek, mogą przez długi czas patrzyć podejrzliwym wzrokiem na swoją miseczkę. Psie niejadki warto przebadać pod kątem nietolerancji i alergii pokarmowej, inwazji pasożytniczych oraz chorób przewodu pokarmowego. Należy przyjrzeć się również psychicznemu samopoczuciu zwierzaków. Utarta apetytu może być wynikiem przewlekłego stresu, lęku lub ostrej depresji.

Dostosuj posiłki do potrzeb psa

Potrzeby żywieniowe psów mają ścisły związek z ich wiekiem, wielkością, stanem zdrowia i poziomem aktywności. Być może nasz pupil nie zjada całych posiłków, bo są dla niego zbyt obfite. Upewnijmy się, czy nie serwujemy zwierzakowi za dużych porcji. Sprawdźmy kaloryczność pożywienia i dostosujmy jego dawkowanie do wymagań czworonoga. Jeżeli nasz pupil stroni od aktywności, zaserwujmy mu pokarm niskoenergetyczny. Dobrym pomysłem może być także zwiększenie częstotliwości psich posiłków. Mniejsze porcje, podawane często, nie obciążają przewodu pokarmowego czworonogów, przez co są zwykle chętniej jedzone.

Nie dokarmiaj psa między posiłkami

Większość czworonogów wprost przepada za przekąskami. Ich ilość w menu psiaków musi być jednak starannie kontrolowana. Przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 5-10% diety. Ich kaloryczność należy uwzględnić w ogólnym bilansie energetycznym. Nadmiar smakołyków może skutecznie zniechęcać naszego pupila do jedzenia karmy podstawowej. Nie zastępujmy więc nigdy pożywienia bytowego przysmakami. Nie serwujmy przekąsek w porach głównych posiłków. Nie dokarmiajmy zwierzaka jedzeniem z naszego stołu – dzięki temu będzie z niecierpliwością oczekiwał na swoje pożywienie (sprawdź, jak oduczyć psa jedzenia ze stołu KLIK »).

Zadbaj o prawidłowe przechowywanie i podawanie karmy

Odpowiednie przechowywanie pokarmu ma duży wpływ na jego smakowitość. Aby sucha karma długo zachowała świeżość, należy umieścić ją w niewielkim, szczelnie zamkniętym pojemniku. Opakowanie z karmą warto postawić w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu. Lepiej nie robić dużych zapasów karmy, bo z czasem zacznie ona tracić intensywny zapach, decydujący o jej walorach. Z tego samego powodu nie należy pozostawiać suchej karmy w misce psa. Najlepiej serwować tylko tyle pożywienia, ile będzie w stanie jednorazowo zjeść nasz podopieczny.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Wilgotny pokarm zupełnie nie nadaje się do długiego przechowywania. Po otwarciu należy trzymać go w lodówce i zużyć w ciągu maksymalnie 3 dni. Mokre pożywienie warto przed podaniem nieco podgrzać – dzięki temu jego zapach będzie bardziej wyrazisty. Należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu psich misek po każdym posiłku – resztki pokarmu szybko się psują i skutecznie zniechęcają wrażliwe czworonogi do jedzenia.

↓ MISKI DLA PSA ↓

Urozmaicaj psie posiłki

Żywieniowa monotonia może skutecznie odebrać czworonogom przyjemność płynącą z jedzenia. Nawet najlepsza karma, podawana codziennie, po pewnym czasie przestaje smakować zwierzakom. Urozmaicanie psich posiłków nie jest wcale trudne, a może skutecznie rozwiązać problem z utratą apetytu u psa. Smakowitość pożywienia zależy głównie od jego zapachu. Świetnym sposobem na zwiększenie intensywności psich doznań kulinarnych jest więc dodanie do posiłku aromatycznych ziół. Mokre pokarmy można natomiast polać pysznym sosem lub olejem. Dobre efekty często przynosi serwowanie zwierzakowi w ramach jednego posiłku produktów różniących się konsystencją, teksturą i formą. Warto rozważyć przejście z żywienia opartego tylko na karmie mokrej lub suchej na model mieszany.

Połącz karmienie psa z zabawą i treningiem

Codzienne posiłki czworonoga nigdy nie powinny być nudne. Jeśli pozostawimy zwierzakowi nieograniczony dostęp do jedzenia, z pewnością nie będzie ono dla niego czymś kuszącym. W jego zdobycie nie musi bowiem włożyć żadnego wysiłku. Tymczasem czworonogi najbardziej cieszy to, na co same zapracowały. Warto przynajmniej części dziennej racji pokarmowej serwować pupilowi w czasie treningu, w postaci nagród. Pokarm można również umieścić w zabawkach interaktywnych – wydobywanie smacznych kąsków sprawi zwierzakom niemałą frajdę. Nie zaszkodzi też od czasu do czasu urozmaicić sposób podawania pożywienia. Karmienie bezpośrednio z ręki lub pikniki na świeżym powietrzu na nowo pobudzą psi apetyt.

↓ ZABAWKI INTERAKTYWNE DLA PSA ↓

Zmień rodzaj pożywienia

Zmodyfikowaliśmy sposób żywienia czworonoga, a a mimo to pies nie chce jeść karmy? To wyraźny sygnał, że nadeszła pora na zmianę. Dla psiego niejadka warto zakupić pokarm o podwyższonej smakowitości. Dobrym wyborem mogą okazać się karmy mokre, o naturalnej strukturze, które zwykle są dla zwierzaków bardzo atrakcyjne. Z powodzeniem możemy sięgnąć też po pokarmy oparte na koncepcji biologicznie odpowiedniego żywienia, wyróżniające się bogatym, naturalnym składem. Do menu pupila powinniśmy wprowadzić pożywienie o innym smaku niż to, które spożywał do tej pory. Psom wybrednym dedykowane są m.in. karmy z dziczyzną, wzbogacone aromatycznymi dodatkami. Dokonując zmian w diecie psa, musimy pamiętać także o odpowiedniej wielkości i strukturze pokarmu. Jeśli nasz pupil ma problemy z gryzieniem, zakupmy dla niego niezbyt twardy pokarm, o małej granulacji. Jeżeli natomiast je zbyt łapczywie, wybierzmy duże granulki, których rozgryzienie zajmie mu trochę czasu. Nie bójmy się eksperymentować z różnymi pokarmami. Oferując pupilowi bogate menu, będziemy mogli dokładnie poznać jego preferencje i potrzeby, a wtedy z łatwością znajdziemy dla niego idealną karmę.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Zioła dla psów

Zioła są doskonałymi dodatkami nie tylko w diecie człowieka, ale również psiaków. W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, możemy albo włączyć je na stałe do diety pupila...

Czytaj więcej
Karma hipoalergiczna dla psa

Nawracające biegunki, wymioty, zmiany na skórze, nieustanne drapanie i wygryzanie sobie sierści to objawy wskazujące na psią alergię pokarmową. Zwierzaki borykające się z tym uciążliwym schorzeniem wymagają starannie opracowanej, specjalistycznej...

Czytaj więcej
Karma biologiczna dla psa

Zdrowe odżywianie to temat, który nieobcy jest również psim właścicielom. Wybierając karmę dla zwierzaka, wpierw zastanowić musimy się więc nad naszymi zapatrywaniami na psią dietę. Jeśli ważne jest dla nas...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram