Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Suchy nos u psa zawsze budzi niepokój właścicieli. Nierzadko można usłyszeć, że jest on zwiastunem choroby. Czy rzeczywiście niedostateczna wilgotność psiej trufli sygnalizuje problemy? Jakie są prawdziwe przyczyny tego zjawiska?
Czy psi nos jest pewnym wyznacznikiem stanu zdrowia naszego ulubieńca? Z całą pewnością nie, czasami jednak może nam dostarczyć kilku cennych informacji. Jeśli zaobserwujemy nietypowy wyciek z nosa, prawdopodobnie nasz pies cierpi z powodu przeziębienia, infekcji układu oddechowego lub choroby zakaźnej, dlatego powinniśmy niezwłocznie wybrać się z nim do weterynarza. Niepokojące są również wszelkie owrzodzenia czy utrata koloru przez truflę. Suchy nos u pupila niekiedy może sugerować chorobę, zwykle jednak w przypadku infekcji u psa zaobserwujemy szereg innych objawów. Przyczyny zmian w wilgotności psiego nosa często bywają bardziej prozaiczne.
Istnieje co najmniej kilka powodów dla których nos naszego pupila jest mokry.
Nadmiar łez u psów odprowadzany jest do jamy nosowej, a następnie zlizywany i rozprowadzany po całym nosie przez czworonogi. Dzięki temu mechanizmowi nosy naszych podopiecznych są stale wilgotne. Oblizywanie psiego nosa pełni też funkcję higieniczną.
Wilgotność nosa nie jest powodowana wyłącznie przez psie samonawilżanie. Mokry nos czworonoga to nie przypadek. Warstwa śluzu na jego powierzchni sprzyja doskonałemu węchowi naszych ulubieńców. Różnice w absorpcji molekuł zapachowych przez powierzchnię nosa są niezwykle pomocne w rozróżnianiu zapachów. [1]
Psi nos pełni też ważną funkcję w termoregulacji – gruczoły potowe rozmieszczone na psiej trufli sprawiają, że jest ona wilgotna i umożliwiają pupilowi oddanie nadmiaru ciepła do otoczenia.
Suchy nos u pupila zazwyczaj jest związany z czynnikami środowiskowymi. Niewłaściwa temperatura otoczenia, niewłaściwa wilgotność, zmiany temperatury to tylko niektóre z powodów. Wilgotność nosa podlega też wahaniom w ciągu doby – zaraz po przebudzeniu zazwyczaj jest on suchy i nie ma w tym nic niepokojącego. Psia trufla może ulec wysuszeniu na skutek przegrzania, w upalne dni, w gorących pomieszczeniach bez klimatyzacji lub w rezultacie intensywnych ćwiczeń. W takim przypadku musimy dostarczyć psu wody i umożliwić ochłodzenie, a sytuacja na pewno szybko wróci do normy.
Skoro przyczyn suchości psiego nosa jest tak wiele, skąd wzięła się krążąca do dziś pogłoska jakoby była ona objawem choroby? Wszystkiemu winna jest gorączka. Wzrost temperatury ciała naszego pupila może spowodować odwodnienie, a w konsekwencji doprowadzić do utraty wilgotności przez psią truflę. Odwodnienie może również towarzyszyć poważnym chorobom występującym u naszego ulubieńca.
Niedostateczne nawilżenie nosa może mieć również związek z zablokowaniem kanalików łzowych, co jest częstym zjawiskiem u niektórych ras (np. pudel, shih tzu). Jeśli zauważymy więc u naszego psa łzawienie, jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem.
Niekiedy suchość nosa ma związek z alergią, dlatego jeśli występuje dłuższy czas, warto sprawdzić czy nasz pupil nie jest uczulony.
Jeżeli zaobserwujemy suchy nos u naszego ulubieńca nie powinniśmy nigdy wpadać w panikę. Pamiętajmy, że na jego wilgotność wpływa wiele czynników w otoczeniu, które podlegają ciągłym zmianom. Nie możemy jednak tego objawu zupełnie lekceważyć, dlatego jeśli wystąpi, zmierzmy temperaturę ciała naszego czworonoga, co dostarczy nam pewnych informacji o stanie jego zdrowia.
Zdjęcie: Fotolia.com
Źródło: 1. https://www.newscientist.com/article/mg20026846-100-dogs-amazing-sense-of-smell-down-to-a-wet-nose/
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Cieczka to wyjątkowo trudny czas, zarówno dla samej suczki, jak i dla jej opiekuna. Zwierzak staje się wtedy pobudzony, nerwowy i rozdrażniony, a jej nietypowe zachowanie odczuwają wszyscy domownicy. Do...
W psiej diecie wiele kontrowersji wzbudzają kości. Niektórzy w ogóle boją się podawać swym milusińskim tego typu specjały. Inni dla odmiany przekonują, że te naturalne przysmaki są zdrowe i do...
Co robić z psem niejadkiem? Często posiadacz czworonoga wydaje pieniądze na drogie, pełnowartościowe karmy, a pies wciąż patrzy na miskę z obojętnością, a na właściciela z politowaniem? Problem niejedzenia u...