jak dbac o siersc persa

Jak dbać o sierść persa?

Persy słyną z pięknego, długiego i grubego futra. Choć zwierzaki te wyglądem swym naprawdę potrafią zachwycić, pielęgnacja takiej kociej sierści wymaga nieco wysiłku. Mając persa w domu, liczyć musimy się więc z tym, że pupila szczotkować będziemy musieli codziennie. Same pielęgnacyjne zabiegi to jednak jeszcze nie wszystko.

Jak pielęgnować futro kota?

O sierść zwierzaka najlepiej zatroszczy się odpowiednia dieta

Na nic zdadzą się wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jeśli o futro naszego pupila nie zadbamy od podszewki. Zdrowie skóry i włosia, a tym samym ładny ich wygląd, w pierwszej kolejności zagwarantuje nam odpowiednio zbilansowane kocie jedzenie. Mruczki potrzebują pokarmu zasobnego w białko i w tłuszcze. Jeśli tych najważniejszych składników pokarmowych jest zbyt mało bądź nie są one zadowalające pod względem jakości, z pewnością odbije się to na wyglądzie naszego zwierzaka. Receptura porządnych karm dla kotów przemyślana została tak, by należycie dbała ona o kondycję kociego włosia. Jeśli jednak w kwestii tej zauważamy pewne problemy, włączyć możemy suplementację. W takim wypadku w pierwszej kolejności warto sięgnąć po bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 olej z łososia. Na poprawę stanu kociego futra dobrze wpływają też witaminy z grupy B oraz cynk i lecytyna.

↓ KARMY DLA KOTÓW RASY PERS ↓

Zauważając nagłą zmianę wyglądu sierści persa – m.in. nadmierne linienie, połamane włosie czy matowienie futra – zgłośmy się do weterynarza i sprawdźmy, czy ze zdrowiem zwierzaka nic złego się nie dzieje. Jeśli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości, skonsultujmy z lekarzem wdrożenie adekwatnej suplementacji.

↓ KARMA DLA KOTÓW DŁUGOWŁOSYCH ↓

Chroń kota przed pasożytami

Pchły, wszoły i wszy to lokatorzy, którzy zagnieżdżając się w sierści pupila, poważne nadwyrężyć mogą kondycję sierści persa. Pomijając wszelki inny szkodliwy wpływ na zdrowie zwierzaka, pasożyty wewnętrzne wywołują zazwyczaj u kota silne swędzenie. Zwierzak, drapiąc się, uszkadza zaś nie tylko samą skórę, ale i w niej osadzone włosy. Odpowiednio dobrane do kociego trybu życia preparaty antypasożytnicze, a więc obroże przeciwpchelne », tabletki, środki typu spot » on czy spraye, skutecznie pomogą nam rozprawić się z tym problemem (poczytaj więcej na temat środków antypasożytniczych dla kotów KLIK).

Czasem zdarza się, że koci właściciele z pchłami walczą tylko za pomocą kąpieli. Warto pamiętać jednak o tym, że zdecydowana większość domowych mruczków nie specjalnie lubi pluskać się w wodzie. Dodatkowo zbyt częste mycie kociej sierści wcale nie wpływa korzystnie na jej wygląd.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓

Czesanie persa

Sierść dobrze odżywionego persa, choć lśniąca, wymaga naszych dodatkowych starań. Oczywiście koty znakomicie dbają o higienę, w tym wypadku ich osobista troska jest jednak niewystarczająca. Czesząc kota, sprawiamy oczywiście, że jego długie futro pozostaje wolne od kołtunów. Jednocześnie taki zabieg przynosi też zwierzakowi szereg innych korzyści. Szczotkując, wpływamy na pobudzenie krążenia i poprawienie ukrwienia skóry, co z kolei przyczynia się do znacznie lepszego odżywienia włosów. Przy pomocy szczotki po całym włosiu równomiernie rozprowadzamy też łój, czyli naturalny nabłyszczacz pochodzący z gruczołów skórnych, dzięki któremu futro milusińskiego staje się gładkie i lśniące. Ponadto w przypadku persa obdarzonego niebywale długim włosiem regularne czesanie zapobiega tworzeniu się groźnych dla zdrowia zwierzaka kul włosowych ». Te, powstające wskutek połykania dużej ilości martwej sierści, doprowadzić mogą do zaczopowania kociego układu pokarmowego. Rozprawienie się z tym problemem wymaga wówczas chirurgicznej interwencji.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PERSA ↓

Jakie narzędzia do czesania sprawdzą się w przypadku kota perskiego?

W kwestii prawidłowej pielęgnacji sierści persa kluczem do sukcesu z pewnością jest wybór należytych przyrządów do czesania. Każdy zabieg rozpocząć powinniśmy od rozprawienia się z kołtunami, a więc od dokładnego rozczesania długiej sierści. Zadaniu temu dobrze sprosta metalowy grzebień » – najlepiej taki, który z jednej strony ma zęby ustawione blisko siebie, z drugiej zaś rozstawione w szerszych odstępach. Ta druga opcja pozwoli nam rozprawić się ze wszelkimi splątaniami, pierwsza zaś dokładnie przeczesze całą sierść zwierzaka.

Kolejnym przydatnym akcesorium do pielęgnacji persa jest szczotka z naturalnego włosia. Po tę sięgajmy jednak dopiero po odłożeniu grzebienia. Idealnie nada się ona do ułożenia sierści pupila oraz do oczyszczenia jej z kurzu czy martwego naskórka. Przy pomocy takiej właśnie szczotki dobrze wymasujemy też skórę pupila oraz rozprowadzimy po sierści naturalne sebum.

W przypadku kotów długowłosych dobrze sprawdzi się też tzw. pudlówka, czyli szczotka wyposażona w armię niewielkich, zakrzywionych na końcach drucików. Szczotka ta usuwa martwe włosie, stymuluje mieszki włosowe oraz dobrze nadaje się do nadawania zwierzakowi ostatecznego szlifu (poczytaj więcej o najlepszych szczotkach dla kotów KLIK).

↓ AKCESORIA DO CZESANIA PERSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu