Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie ulega wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania wykazały, że przebywanie pośród czworonogów poprawia nasze samopoczucie, działa kojąco na układ nerwowy i motywuje do częstszej aktywności. Zwierzęta coraz częściej wykorzystuje się też w rehabilitacji oraz terapii różnych chorób. Czego jeszcze można spodziewać się po naszych czworonożnych przyjaciołach? Jaki wpływ zwierzęta w domu mają na zdrowie człowieka?
Okazuje się, że życie pod jednym dachem ze zwierzętami może mieć niezwykle dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychofizyczną. Udowodniono na przykład, że obecność czworonogów redukuje poziom stresu, obniża ciśnienie tętnicze i poprawia nasze samopoczucie. Głaskanie kota lub zabawa z nim uspokaja i pomaga się zrelaksować, a towarzystwo psa motywuje do większej aktywności i poprawia naszą kondycję.
Codzienne spacery lub zabawa z ulubieńcem obniżają również poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko chorób układu krążenia. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak badania potwierdziły, że opiekunowie zwierząt, nawet tak małych, jak szczury czy chomiki, wykazują mniejszą skłonność do chorób serca i układu krążenia.
Mruczenie kota, śpiew kanarka czy miękkie futro świnki morskiej to bodźce kojące nasze nerwy. Samo przebywanie w tym samym pomieszczeniu co zwierzak, może wpływać na nas relaksująco i uspokajająco. Wszystko za sprawą oksytocyny, substancji wytwarzanej przez nasz organizm na widok ukochanego pupila. Za jego sprawą następuje także obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonem stresu. To właśnie dlatego pośród zwierząt czujemy się lepiej, jesteśmy spokojni i optymistyczni.
Co ciekawe, zwierzęta mogą także wspierać nas w trudnych chwilach. Przeważnie postrzegamy je jako przyjaciół, a nawet powierników, których towarzystwo pomaga nam przetrwać gorsze chwile. Opieka nad czworonogiem może być też jednym z elementów leczenia depresji. Zajmując się zwierzakiem, skupiamy się na nim i odwracamy uwagę od negatywnych myśli. Mając psa, kota czy choćby chomika pod swoją pieczą, motywujemy się do tego, by co rano wstawać z łóżka. W końcu lista obowiązków jest dość długa – pupila trzeba nakarmić, wyjść z nim na spacer lub posprzątać jego klatkę, wyczesać, wykąpać albo się z nim pobawić. Zwierzak odwdzięczy się za troskę bezwarunkową miłością i akceptacją, co często podnosi naszą samoocenę i pozwala przetrwać trudniejszy okres w życiu.
Domowe zwierzaki wspierają także rozwój emocjonalny dzieci. Przyjaźń i opieka nad czworonogiem od najmłodszych lat uczy dziecko otwartości, tolerancji, a także samodzielności i odpowiedzialności za drugie stworzenie. Posiadanie czworonożnego towarzysza może także podnosić samoocenę dziecka, wpływać na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Liczne badania wykazały, że dzieci wychowywane w towarzystwie futrzaków są bardziej otwarte, empatyczne i lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Zwierzaki potrafią też wspomagać dzieci z trudnościami w nauce. Dzięki nim nasze pociechy szybciej uczą się czytać, łatwiej znoszą stres związany z testami czy publicznymi wystąpieniami i chętniej angażują się w dodatkowe aktywności, takie jak kluby sportowe czy koła zainteresowań.
Warto wspomnieć także o tym, że dzieci mieszkające pod jednym dachem ze zwierzętami jeszcze przed ukończeniem 6 miesiąca życia, wykazują mniejszą skłonność do alergii w późniejszym wieku. Okazuje się, że dzieci mające kontakt z futrzakami od najmłodszych lat dysponują silniejszym układem odpornościowym, rzadziej zapadają na egzemy, katar sienny czy alergię.
Zwierzęta już od dawna wykorzystuje się do pracy z osobami chorymi oraz niepełnosprawnymi. Terapię z udziałem zwierząt nazywa się ogólnie animaloterapią, ale jej najbardziej znaną formą jest hipoterapia. Na czym polega? Mówiąc najogólniej, jest to metoda rehabilitacji psychoruchowej z udziałem koni. Wykorzystuje się ją między innymi do pracy z dziećmi z zespołem Downa, zespołem Aspergera, ADHD lub dziecięcym porażeniem mózgowym.
Równie popularna jest dogoterapia, w której główną rolę odgrywają psy. Wykazano, że zabawa z czworonogami oddziałuje na ludzką sferę emocjonalną, przez co wpływa między innymi na rozwój empatii, poprawę samooceny czy ograniczenie agresji i autoagresji u dziecka. Rehabilitacja z udziałem psów może wspierać rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzać pracę zmysłów oraz sprzyjać większej koncentracji.
Kolejną znaną formą terapii jest ta z udziałem kotów, tak zwana felinoterapia. Dzięki niej dzieci przełamują swoje ograniczenia, uczą się jak okazywać uczucia i emocje oraz sprawniej komunikować się z otoczeniem.
↓ PRZEJDŹ DO E-SKLEPU KAKADU ↓
Zdjęcie: © pressmaster — istockphoto.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Karmy jednobiałkowe, zwane także monoproteinowymi, stały się ostatnio bardzo popularne. Sięgają po nie zwłaszcza właściciele kotów o specjalnych potrzebach żywieniowych, którym posiłki z uproszczonym składem rzeczywiście mogą wyjść na zdrowie....
W starciu z pasożytami żaden mruczek nie może czuć się całkowicie bezpieczny. Mogą one bowiem zaatakować zupełnie niespodziewanie, a potem na długi czas zmącić koci spokój. Niestety, zarówno inwazje ektopasożytów,...
Koty mają zwyczaj czyścić swoje futro za pomocą własnego języka. Przy tej okazji połykają włosy, które mogą w przewodzie pokarmowym zbijać się w kule. Nazywamy je pilobezoarami. Zwykle nie stanowią...