Drapak dla kota - jaki jest najlepszy?

Drapak dla kota – jaki jest najlepszy?

W repertuarze kocich zachowań są i takie, które nieustannie spędzają właścicielowi sen z powiek. Podrapane meble, podarte tapicerki i zniszczone dywany – oto kilka problemów dobrze znanych niejednemu kociarzowi. Drapanie u kota to zupełnie naturalny odruch, którego ofiarą padają często ulubione fotele lub skórzane kanapy (sprawdź, jak oduczyć kota drapania mebli KLIK). Tego nawyku niestety nie da się zupełnie wyeliminować, można jednak nauczyć kota, by drapał jedynie powierzchnie do tego przeznaczone – czyli drapaki.

Po co kotu drapak?

Dlaczego kot drapie meble? » Z pewnością nie po to, by zrobić właścicielowi na złość. Drapanie pełni kilka bardzo ważnych funkcji, z których należy zdawać sobie sprawę. Po pierwsze, kot drapiąc zaznacza swoje terytorium. Na kocich łapach znajdują się gruczoły zapachowe, pozostawiające feromon na drapanym przedmiocie. Dzięki temu kot rozpoznaje swoje terytorium i czuje się w na nim bezpiecznie. Jest to również komunikat dla otoczenia. Po drugie, kot drapiąc pozbywa się złuszczonych warstw naskórka z pazurów. Drapanie służy także rozciąganiu mięśni i rozładowaniu napięcia, dlatego nie wolno tego kotu zabraniać (dowiedz się, do czego jeszcze kot potrzebuje drapaka KLIK).

Jaki drapak wybrać?

Wybierając drapak dla kota » należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Pierwszym z nich jest wielkość drapaka. Mruczki lubią przesiadywać na podwyższonych legowiskach, więc im większy drapak tym lepiej, niestety nie w każdym mieszkaniu jest miejsce na wysoką konstrukcję. Wielkość drapaka powinna być zatem dostosowana do wielkości kota. Kociętom wystarczy mały, około pół metrowy drapak, jednak dorosłe koty potrzebują wyższego, co najmniej metrowego drapaka, tak aby mogły się swobodnie rozciągnąć. Koty dużych ras, na przykład Maine Coon potrzebują drapaków odpowiednio wyższych.

Największe i najbardziej rozbudowane drapaki sprawdzą się u właścicieli kilku kotów. Dzięki większej ilości legowisk i budek, każdy kot znajdzie dla siebie miejsce. Legowiska położone najwyżej zapewnią zwierzęciu schronienie i dadzą poczucie bezpieczeństwa, na przykład gdy w domu jest małe dziecko.

Stabilna konstrukcja

Niemniej ważna od wysokości drapaka jest jego stabilność. Od stabilnej konstrukcji zależy bezpieczeństwo pupila. Kot powinien móc swobodnie wskakiwać na drapak i wspinać się po nim bez ryzyka, że się wywróci. Podstawa powinna być odpowiednio szeroka, tak aby wysoka i rozbudowana konstrukcja pewnie stała na ziemi. Niektóre wysokie drapaki można przymocować również do sufitu, co zapewnia kotu większe bezpieczeństwo. Warto dodać, że chwiejny drapak może zniechęcić kota do jego używania.

Materiał i jakość wykonania drapaka

Kolejnym ważnym kryterium jest jakość wykonania drapaka oraz materiały, których do tego użyto. Najczęściej spotyka się drapaki wykonane ze sznurka sizalowego, zrobionego z włókien agawy. Koty lubią ten materiał, gdyż łatwo wbić w niego pazury i równie łatwo je wyciągnąć. Kupując drapak dla kota należy upewnić się, że słupki są ciasno i solidnie owinięte sznurkiem oraz dobrze przyklejone.

Jak przyzwyczaić kota do drapaka?

Aby kot chętnie korzystał z drapaka należy przede wszystkim ustawić go w odpowiednim miejscu. Drapak umieszczony w pomieszczeniu, w którym rzadko się przebywa albo w kącie, obok którego nikt nie przechodzi nie będzie dla kota atrakcyjny. W sklepach zoologicznych dostępne są drapaki, zaprojektowane tak, aby pasowały nawet do najbardziej gustownego pomieszczenia. Jeśli kot wciąż nieco podejrzliwie patrzy na drapak można zachęcić go wspólną zabawą. Świetnie posłuży do tego, na przykład wędka z zabawką na końcu, myszką lub piłeczką. Niektórzy właściciela delikatnie kropią drapak kocimiętką, zakupioną w sklepie zoologicznym. Na szczęście większość kotów od razu docenia zalety drapaków i przedkłada je nad fotele.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu