Czy kot potrzebuje drapaka

Czy kot potrzebuje drapaka?

I tak, i nie. Wszystko, jak zwykle, zależy od samego kota. Ten, który większość dnia spędza poza domem, niekoniecznie będzie odczuwał chęć drapania czegokolwiek poza drzewem czy płotem. Ale już ten, który ogród widzi tylko przez szybę, może mieć całkiem inne potrzeby – i w takim przypadku drapak zwykle okazuje się niezbędnym zakupem.

Po co kotu drapak?

Pytanie można odwrócić i nieco przewrotnie stwierdzić, że to niekoniecznie kot potrzebuje drapaka, lecz – jego właściciel. Oczywiście, to nie my będziemy ścierać pazury na pokrytym sizalem słupku, ale to w naszym interesie jest, aby na ten słupek przekierować uwagę mruczka, który z nadzwyczajnym zaangażowaniem drapie meble i tapety. Nam więc drapak pomoże ustrzec się przed większymi zniszczeniami, a kotu umożliwi ścieranie pazurów.

Warto jednak wiedzieć, że drapak dla kota pełni też inne funkcje. Wystarczy spojrzeć na mruczka, który przebudził się z drzemki. Jedną z pierwszych czynności, jakie wykonuje, jest przeciągnięcie się, a temu rozciąganiu mięśni i kręgosłupa towarzyszy wbijanie pazurów w podłoże. Nie można zapominać także o tym, że to m.in. na spodzie łap kota umieszczone są gruczoły wydzielające feromony. Kiedy więc przyłapiemy mruczka na drapaniu narożnika kanapy, może właśnie oznacza należące do niego terytorium (dowiedz się, jak oduczyć kota drapania mebli KLIK)

Gimnastyka, zabawa, oznaczanie terenu, ścieranie pazurów – wygląda na to, że w przypadku kota domowego bez drapaka się nie obejdzie. Ale jaki drapak wybrać », gdzie go ustawić i w jaki sposób zachęcić mruczka do korzystania z niego?

Jaki drapak dla kota wybrać?

Różnorodność drapaków dla kotów jest naprawdę imponująca. Najprostszą wersją są wspomniane słupki pokryte sizalem, do których zwykle dołączona jest wisząca zabawka. Ale czy to wystarczy? Nie zawsze. Mruczki bowiem lubią drapać nie tylko pionowe, ale i poziome powierzchnie. Oprócz słupka czy płaskiego (bądź narożnego) drapaka mocowanego do mebli czy ściany przydać może się także taki w formie np. sizalowej maty.

Prawdziwym rajem dla kotów są wielopiętrowe „drzewka”, nieraz sięgające sufitu. Pełnią nie tylko rolę drapaka, ale także miejsca do zabawy, szczególnie gdy kotów jest kilka, do obserwowania otoczenia, a nawet do ucięcia sobie drzemki. Nie zawsze jednak warunki mieszkaniowe pozwalają na taki zakup, można więc ograniczyć się do dwóch mniejszych drapaków: jednego poziomego, drugiego pionowego (sprawdź, jaki drapak będzie najlepszy dla Twojego kota KLIK).

Gdzie ustawić drapak dla kota?

To, że umieściliśmy w mieszkaniu drapaki, nie oznacza, że kot nagle zmieni swoje zwyczaje i przestanie wbijać pazury w fotel. Co możemy zrobić? Przede wszystkim warto je ulokować w  pobliżu tych mebli, które najczęściej są obiektem zainteresowania mruczka. Jeśli to nie wystarczy, można drapaki natrzeć kocimiętką, a niszczone powierzchnie spryskać sprayem odstraszającym. Jeśli i to okaże się nieskuteczne, być może dobrym rozwiązaniem będzie pokrycie tych miejsc dwustronną taśmą – koty bardzo nie lubią, gdy coś klei im się do łap.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu