Sklep online
Sklep online

Zapalenie spojówki u kota – objawy, przyczyny, leczenie

Kocie oczy, podobnie jak ludzkie, narażone są na różnego rodzaju choroby oraz schorzenia. Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, z jakimi zgłaszamy się z pupilem do weterynarza, jest zapalenie spojówek. Co je wywołuje zapalenie spojówek u kota? Jakie są objawy tego schorzenia i na czym polega jego leczenie?

Czym jest i jaką funkcję pełni spojówka kociego oka?

Ze względu na swą delikatną budowę oko chronione jest przez dodatkowe struktury, takie jak powieki, narząd łzowy oraz spojówki. Te pierwsze mają za zadanie osłaniać przednią część oka i rozprowadzać łzy po rogówce. Dzięki temu oko zabezpieczone jest przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wyschnięciem.

Z kolei spojówka to delikatna, przeźroczysta błona śluzowa, wyścielająca tylną powierzchnię powiek i przednią powierzchnię gałki ocznej. Worek spojówkowy nawilżany jest śluzem oraz łzami, co pomaga utrzymać wilgoć oraz sprawność narządu wzorku. Do podrażnienia spojówki i zaburzenia jej pracy może dojść, na skutek podrażnienia zbyt ostrym światłem lub pod wpływem brudu, który przedostanie się na jej powierzchnię.

Przyczyny zapalenia spojówek u kota

Zapalenie oka u kota może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej jednak za stan zapalny oka u czworonoga odpowiadają:

  • urazy mechaniczne – podczas zabawy czy przedzierania się poprzez krzewy i zarośla do oka kota mogą przedostać się różne ciała obce, takie jak kurz,
  • wirusy i bakterie – najczęstszym patogenem wywołującym kocie zapalenie spojówek jest herpeswirus FHV-1, czyli koci katar, Chamydofila Felis oraz Mycoplasma spp. Koty mogą zarazić się nimi od innych chorych osobników i w ten sposób nabawić się zapalenia spojówek,
  • alergia na pyłki,
  • inne choroby przewlekłe lub genetyczne powodujące suchość oka i nieprawidłową produkcję łez.

Warto dodać, że na choroby oczu, takie jak zapalenie rogówki czy spojówek najbardziej narażone są koty perskie i egzotyczne. Ma to związek z charakterystyczną budową ich czaszki. Otóż tak zwane rasy brachycefaliczne mają płytkie oczodoły i słabo osadzone w nich gałki oczne, przez co znacznie łatwiej dochodzi do różnego rodzaju urazów na ich powierzchni.

↓ Witaminy i odżywki dla kota ↓

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek u kota

Infekcje i stany zapalne oczu nie są przyjemne ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Gdy oko swędzi i piecze, kot zaczyna pocierać je łapą lub ocierać się pyskiem o meble lub inne domowe sprzęty. Kot z zapaleniem spojówek może także mrużyć oczy i unikać bardzo jasnego światła. Wkrótce pojawia się zaczerwienienie oraz nadmierne łzawienie z oka.

Pod wpływem bólu i złego samopoczucia zmienia się również zachowanie zwierzęcia. Mruczek może unikać kontaktu z opiekunem, zachowywać się niespokojnie i nieswojo. Przy poważnych stanach zapalnych da się zauważyć również ropną wydzielinę z oka, a także obrzęk i wysunięcie trzeciej powieki. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do pogorszenia widzenia. Wszystkie z wymienionych wyżej objawów powinny skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii. Nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości ze strony oczu, gdyż zaniedbana i niewyleczona infekcja może doprowadzić nawet do trwałych zmian i pogorszenia widzenia.

Chlamydiowe zapalenie spojówek u kota

Jedną z najczęstszych kocich dolegliwości związanych z oczami jest chlamydiowe zapalenie spojówek. Chorobę tę wywołuje bakteria chlamydophila felis. Charakterystycznym symptomem zakażenia jest wodnisty lub ropny wypływ z oczu, a także zaczerwienie i obrzęk spojówki. Nierzadko dochodzi także do infekcji górnych dróg oddechowych, pojawia się wypływ z nosa, kichanie oraz kaszel. Może wystąpić także gorączka i brak apetytu.

Warto dodać, że objawy ze strony układu oddechowego mogą przerodzić się nawet w zapalenie płuc. Dlatego ważna jest obserwacja swojego kota i szybkie reagowanie na jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu. Aby potwierdzić chlamydie, koniecznie jest pobranie wymazu ze spojówki.

Zapalenie spojówek u kota – leczenie choroby i diagnostyka

Leczenie zapalenia spojówek u kota zależy w dużej mierze od przyczyn choroby. Jeśli zmiany na oczach kota utrzymują się przez kilka dni, powinniśmy zabrać pupila do weterynarza i poddać go właściwym testom. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, obejrzy oczy zwierzęcia, a jeśli będą ku temu wskazania, pobierze wymaz do badania laboratoryjnego. Warto dostarczyć weterynarzowi jak najwięcej szczegółów dotyczących zmian w zachowaniu mruczka. Charakterystyczne objawy kliniczne pomogą lekarzowi wskazać przyczynę dolegliwości zwierzęcia i dopasować odpowiednie leczenie.

Leczenie zapalenia spojówek spowodowanego urazami mechanicznymi

Jeśli stan kota spowodował uraz błony śluzowej oka, weterynarz zaleci leczenie objawowe. Zwykle polega ono na stosowaniu odpowiednich kropli do oczu na zapalenie spojówek. Objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni od zdarzenia.

Leczenie bakteryjnej lub wirusowej infekcji spojówek u kota

Kiedy badania wykażą, iż przyczyną zaburzeń zdrowotnych mruczka są bakterie lub wirusy, lekarz może rozszerzyć leczenie o środki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Taka kuracja powinna trwać od kilku do kilkunastu dni, w zależności od tego, jak organizm zwierzęcia reaguje na podawane mu środki. Odpowiednie lekarstwo można aplikować kotu w formie tabletek, zastrzyków, a nawet specjalnej maści do oczu. Warto pamiętać, że zakaźne zapalenie spojówek może nawracać, więc leczenie przerywamy dopiero po ustąpieniu wszelkich objawów.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Przyczyną zapalenia spojówek może być również alergia. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się leki na alergię i krople do oczu, a przed wszystkim – odpowiednia profilaktyka. Aby zahamować reakcję na pyłki, należy ograniczyć wypuszczanie zwierzaka na zewnątrz w okresie intensywnego pylenia roślin. Warto też pamiętać o częstym myciu podłóg, praniu posłania pupila oraz wietrzeniu pomieszczeń.

Jak pomóc kotu z zapaleniem oka – domowe sposoby

Trzeba pamiętać, że zapalenie spojówek u kota to stan wymagający konsultacji ze specjalistą. Nie należy na własną rękę podawać pupilowi żadnych specyfików, a tym bardziej środków przeznaczonych dla ludzi. W ten sposób można jedynie pogorszyć objawy i stan zwierzęcia.

Domowe leczenie zapalenia oka u kota polega głównie na zachowaniu odpowiedniej higieny i regularnym przemywaniu oczu kota. Jeśli weterynarz nie zalecił żadnych antybiotyków ani leków przeciwzapalnych wskazujących na infekcję wirusową bądź bakteryjną, możemy skupić się na oczyszczaniu i nawilżaniu spojówek kota. Służą do tego krople do oczu dla kota na bazie soli fizjologicznej lub tak zwane sztuczne łzy.

Kotu cierpiącemu na stan zapalny spojówki warto zapewnić też ciepłe i spokojne miejsce do odpoczynku. Zwierzakom wychodzącym lepiej też na jakiś czas ograniczyć możliwość spacerów, by nie narażać ich na kolejne szkodliwe czynniki. Pamiętajmy też, że mruczek może odczuwać dyskomfort pod wpływem intensywnego światła. Dlatego unikajmy mocnych lamp, a w słonecznie dni zasłaniajmy.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać infekcjom spojówek u kotów

O ile nie jesteśmy w stanie ustrzec pupila przed uszkodzeniami mechanicznymi, o tyle możemy zaradzić różnego rodzaju chorobom zakaźnym. Gdy tylko mruczek skończy 9 tygodni, zaszczepmy go przeciwko kociemu katarowi, chlamydii oraz mykoplazmie.

Równie ważne będzie wzmacnianie odporności zwierzęcia poprzez podawanie mu pełnowartościowej karmy suchej oraz mokrej. W porozumieniu z weterynarzem możemy włączyć do diety pupila suplementy, zwłaszcza te z dodatkiem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Inne choroby oczu u kota

Koty domowe borykają się też z innymi chorobami oczu. Do najczęściej spotykanych schorzeń należą:

Wrzody rogówki

Wrzód może pojawić się na rogówce na skutek jej uszkodzenia, na przykład przez ciało obce. Zmiana powoduje ból i mrużenie oka. Aby zdiagnozować wrzód rogówki koniecznie jest zakropienie do okaz specjalnego barwnika, który po wypłukaniu solą fizjologiczną zatrzymuje się w zmienionym chorobowo miejscu.

Zaćma

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki może rozwinąć się zarówno u starszych, jak i młodych zwierząt. Często bywa następstwem innych chorób, zwłaszcza cukrzycy, nadciśnienia czy nadczynności tarczycy. Kot może też odziedziczyć zaćmę po rodzicach albo nabawić się jej na skutek niedoborów żywieniowych.

Zespół suchego oka

To suchy stan zapalny rogówki i spojówek, spowodowany niedoborem łez. Przyczyną schorzenia może być dziedziczny brak lub niedorozwój gruczołów łzowych. Zaburzenia pracy kanalików mogą być spowodowane również chorobami zakaźnymi, takimi jak herpeswiroza.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Legowiska dla kotów

Koty lubią spać w najdziwniejszych miejscach: w torbie na zakupy, na książkach, w koszu z bielizną do prania, na telewizorze... Rzecz jasna, ciepłe i przytulne legowisko dla kota także wzbudzi...

Czytaj więcej
Bayer Foresto obroża dla psów i kotów

Dosyć niedawno firma Bayer Animal Health wprowadziła na rynek najnowszy model obroży Foresto, dedykowany zarówno mruczkom, jak i psiakom. Długie badania i liczne testy doprowadziły do powstania produktu, który jest...

Czytaj więcej
Prezent pod choinkę dla kota

W święta również domowy mruczek czeka na prezent pozostawiony dla niego pod choinką. Wybór upominku dla domowego zwierzaka nie powinien być trudny. Nowe legowisko, odpowiedni drapak, smaczny kąsek lub umilająca...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram