Sklep online
Sklep online

Biały pies – poznaj rasy psów o białej sierści

Śnieżnobiałe psy podbijają światowe wystawy i... serca miłośników czworonogów na całym świecie. Niegdyś uważane za zwierzęta magiczne, do dziś wzbudzają duże zainteresowanie. Przedstawiciele ras o białym kolorze sierści są jednak nie tylko wspaniałymi psami ozdobnymi, ale przede wszystkim oddanymi przyjaciółmi. Wśród nich każdy może znaleźć idealnego kompana dla siebie. Marzysz o białym puchatym psie? Poznaj 10 popularnych ras psów o białym umaszczeniu.

Najpopularniejsze rasy białych psów – TOP 10

Choć wszystkie biały psy łączy kolor szaty, czworonogi te są w rzeczywistości bardzo różne. Wśród nich są zarówno typowe małe pieszczochy, ceniące sobie ciepło domowego ogniska, jak i pewni siebie oraz odważni obrońcy i stróże. Przedstawiamy listę TOP 10 białych psów.

Małe rasy białych psów

Bichon frise

Bichon frise to typowy pies do towarzystwa. Ten biały piesek silnie przywiązuje się do opiekunów i nie szczędzi im czułości. Wyjątkowo źle znosi samotność. Łatwo nawiązuje kontakty z gośćmi. Ze względu na niewielkie wymagania mieszkaniowe należy do ras polecanych do małego mieszkania. Sprawdzi się również jako towarzysz dla dzieci, osób starszych i początkujących psich opiekunów. 

Bichon z natury jest radosny, serdeczny, łagodny i zrównoważony. Mały biały piesek jest również bardzo inteligentny. Chętnie uczy się nowych komend i sztuczek. Nie ma tendencji do zachowań agresywnych ani terytorialnych. Biała sierść bichona nadaje mu puchaty wygląd – jest miękka, delikatna, układająca się w charakterystyczne loczki. Włos psa musi być regularnie strzyżony.

West highland white terrier

Westie to mały biały pies, który wzbudza dużą sympatię otoczenia. Energiczny, figlarny i towarzyski – może być wspaniałym kompanem dla całej rodziny. Mimo małych rozmiarów ma duszę sportowca – jest zwinny i chętnie bierze udział w konkurencjach kynologicznych.

Należy pamiętać, że – jak na prawdziwego terriera i psa myśliwskiego przystało – westie bywa niezależny, zadziorny i uparty, dlatego potrzebuje starannego szkolenia. Piesek ten z reguły bardzo dobrze odnajduje się w mieście i nie potrzebuje dużego terenu do życia. Ze względu na spryt i spostrzegawczość spełni się jednak również w roli stróża. West highland white terrier, podobnie jak inne rasy szorstkowłose, wymaga regularnego trymowania.

Maltańczyk

W naszym zestawieniu najpopularniejszych białych ras psów nie mogło zabraknąć maltańczyka. Ten długowłosy pupil należy do grona najstarszych ras psów – utrzymywany był już przez starożytnych Rzymian i Greków. U rasy sierść jest długa i jedwabista – występuje wyłącznie w białym kolorze. Maltańczyk nie ma podszerstka, dlatego praktycznie nie linieje. Jego sierść wymaga jednak codziennego szczotkowania – w innym przypadku może się plątać. Maltańczyki nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Są niewielkie, towarzyskie i wyjątkowo serdeczne. Uwielbiają zabawę i pieszczoty. Te urocze pieski do towarzystwa świetnie odnajdują się nawet w małym mieszkaniu w bloku.

Bolończyk

Bolończyk to kolejny niewielki sympatyczny pies o maści białej. Czworonożny pupil przykuwa uwagę ze względu na nietypowy rodzaj sierści. Włos bolończyka jest nie tylko biały, ale również długi, falisty i puszysty. Bolończyk to wrażliwy, wesoły, łagodny i czuły piesek. Bardzo lubi pieszczoty i zabawę. Zwykle ma dobry kontakt z dziećmi, ale nie znosi niedelikatnego traktowania. Ze względu na brak instynktu łowieckiego i przyjazne nastawienie do otoczenia może zaprzyjaźnić się z kotem lub innym domowym pupilem. Bolończyk ma umiarkowany temperament i raczej nie przepada za sportowym stylem życia. 

Coton de tulear

Coton de tulear to jeden z małych białych piesków zaliczanych do grupy biszonów. Pies tej rasy zachwyca miękkim i delikatnym włosem, przypominającym bawełnę. Coton de tulear to prawdziwy psi wulkan energii. Żywiołowy psiak uwielbia aktywność w każdej formie i nie znosi się nudzić. Na co dzień potrzebuje dużej porcji ruchu i stymulacji intelektualnej. Łagodny, cierpliwy i przyjazny – szybko znajduje nić porozumienia z dziećmi. W wielu krajach coton de tulear jest też wykorzystywany w dogoterapii. 

↓ Przysmaki dla psów ↓

Średnie białe psy

Samojed

Samojed zaliczany jest do szpiców północnych. Surowy klimat, w jakim żył, sprawił, że wyróżnia się dużą odpornością, wytrwałością i siłą. Niegdyś wykorzystywany był jako pies zaprzęgowy do ciągnięcia sań, pilnowania reniferów i ogrzewania właścicieli w mroźne noce. Dziś chętnie uczestniczy w psich sportach i spełnia się jako dogoterapeuta. Świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Samojed słynie z pozytywnego podejścia życia. Z natury łagodny, cierpliwy i przyjacielski uwielbia bawić się z najmłodszymi. Jest bezkonfliktowy – nie wykazuje agresji w stosunku do obcych ani innych zwierząt. Radosny i energiczny – wprowadzi do domowego życia mnóstwo optymizmu. Jego efektowna puchata szata, z gęstym podszerstkiem, jest łatwa w pielęgnacji. W sezonie linienia pies wymaga jednak częstego wyczesywania.

Duże rasy białych psów

Owczarek podhalański

Wśród psów o białej sierści warto zwrócić uwagę również na owczarka podhalańskiego. Biały duży pies pasterski jest nierozerwalnie związany z polskimi górami. Pierwotnie miał bronić stad owiec przed drapieżnikami. Dzięki spostrzegawczości, samodzielności, odwadze i niezależności do dziś świetnie wywiązuje się z obowiązków pasterza. Dodatkowo doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący.

Opiekuńczy i zrównoważony molos jest odpowiedni do domu z dziećmi. Pies tej rasy najlepiej czuje się na dużej przestrzeni, dlatego z pewnością nie odnajdzie się w warunkach miejskich. Szata owczarka podhalańskiego nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Pies ten ma jednak obfity podszerstek, dlatego gubi sporo sierść.

Dog argentyński

Dog argentyński to krótkowłosy biały pies obdarzony dużą siłą – zarówno fizyczną, jak i wewnętrzną. Dawniej wykorzystywany do polowań na grubą zwierzynę i walk psów słynie z wrodzonej odwagi, samodzielności i zamiłowania do ruchu.

Duży biały pies znajduje się na liście ras uznawanych za niebezpieczne. Jego opiekun musi być konsekwentny i opanowany oraz umieć nad nim zapanować. Czworonoga nie poleca się dla osób niedoświadczonych. Dog argentyński wymaga starannej socjalizacji i szkolenia już od szczenięctwa – w innym wypadku może mieć skłonność do zachowań agresywnych i sprawiać problemy wychowawcze. Odpowiednio wychowany potrafi jednak ściśle współpracować ze swoim przewodnikiem, dzięki czemu sprawdza się na służbie w policji i straży granicznej.

Biały owczarek szwajcarski

Owczarek szwajcarski to rasa blisko spokrewniona z owczarkiem niemieckim. Ten biały pies występuje w dwóch odmianach: z długą i krótką sierścią. Podobnie jak jego kuzyn, znany jest z zamiłowania do pracy z człowiekiem, dużej podatności na szkolenie i energicznego usposobienia. Biały owczarek szwajcarski nie przepada za leniwym wylegiwaniem się na kanapie. Znacznie lepiej czuje się w ruchu, dlatego należy zapewnić mu codzienną porcję aktywności fizycznej. Pies ten lubi się uczyć i jest bardzo inteligentny – warto stale stawiać przed nim nowe wyzwania. Z pewnością świetnie odnajdzie się u osób lubiących aktywny styl życia.

Psy tej rasy doskonale sprawdzają się w psich sportach – są wszechstronnie uzdolnione. Ze względu na dużą wrażliwość wymagają łagodnego podejścia – w innym przypadku mogą stracić poczucie bezpieczeństwa i stać się lękliwe oraz wycofane.

Akbash dog

Akbash to jeden z najstarszych psów, wyhodowany w Turcji. Pierwotnym zadaniem rasy było pilnowanie stad owiec i ich ochrona przed atakiem drapieżników. Akbash to zwinny, silny, nieustraszony czworonóg, o silnym instynkcie terytorialnym. Choć wobec obcych jest nieufny i zdystansowany, potrafi nawiązać silną więź z właścicielem. Potrzebuje jednak starannego szkolenia, bo może być niebezpieczny. W Polsce znajduje się na liście ras uznawanych za agresywne. 

Akbash najlepiej czuje się na większej przestrzeni. Ze względu na gęstą sierść jest bardzo odporny na niekorzystne warunki środowiskowe. Rasa nie jest uznawany przez FCI, która uważa ją za odmianę anatolijskiego psa pasterskiego.

Rasy psów o białym umaszczeniu – o czym warto pamiętać?

Białe czworonogi mają szczególne potrzeby pielęgnacyjne. Biała sierść wymaga regularnego czyszczenia. W innym wypadku mogą szybko pojawić się na niej nieestetyczne przebarwienia. Do pielęgnacji białej szaty warto używać specjalnego szamponu o właściwościach rozjaśniających i nabłyszczających (np. z ekstraktem z białej perły, olejem kokosowym). Przydatne do codziennego oczyszczania sierści będą też chusteczki nawilżone dedykowane czworonogom. Szczególną uwagę należy zwrócić również na pielęgnację okolic oczu u białych podopiecznych, gdzie często powstają zacieki.

Warto wiedzieć o pewnych problemach zdrowotnych, którymi dotknięte są niektóre białe psy. Jednym ze schorzeń notowanych u czworonogów o takim umaszczeniu jest tzw. choroba białych trzęsących się psów („white shaker syndrome”). Schorzenie o podłożu neurologicznym występuje m.in. u samojedów, pudli, maltańczyków i white highland white terierów. Objawia się drżeniem całego ciała i niezbornością ruchów. Białe rasy są też szczególnie narażone na wrodzoną głuchotę. Z tego względu warto monitorować pupila pod kątem tych problemów, by w razie potrzeby szybko wdrożyć odpowiednią terapię lub podjąć działania poprawiające komfort życia zwierzaka.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak określić wiek psa?

W jaki sposób oszacować wiek psiaka znajdy? Jak odgadnąć ile lat ma zwierzak adoptowany ze schroniska? To jasne, że decydując się na przygarnięcie czworonoga o nieznanej przeszłości, chcielibyśmy wiedzieć, jak...

Czytaj więcej
Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Zwierzaki można trenować na wiele sposobów, jednak najlepsze efekty osiąga się poprzez wzmacnianie pozytywne, czyli szkolenie przy pomocy drobnych nagród i pochwał. Warto wypróbować tę metodę i nauczyć psa kliku...

Czytaj więcej
Problem ze złymi nawykami u psa

Niektóre niepożądane nawyki naszego psa mogą całkowicie zniszczyć przyjemność płynącą z jego posiadania. Najgorsze, że silnie zakorzenionych nawyków trudno się pozbyć. Lepiej więc zapobiegać ich powstawaniu poprzez właściwe szkolenie. W...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram